שתף קטע נבחר

סקר מרכז יפה: 56% מהיהודים בעד תוכנית ההתנתקות

מהסקר של מרכז יפה למחקרים אסטרטגיים עולה כי 50% תומכים בנסיגה חד צדדית מיידית מעזה, ו-56% תומכים בתוכנית ההתנתקות של שרון. עוד עולה כי 83% נגד שיתוף ערביי ישראל בהחלטה על נסיגה

מחצית מהציבור בעד פינוי חד-צדדי של רצועת עזה. כך עולה מהסקר השנתי של מרכז יפה למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת תל-אביב לשנת 2004, שפורסם היום (א'). מהסקר עולה כי 83% סבורים כי אין לשתף את ערביי ישראל בהחלטות לגבי החזרת שטחים. 

 

הסקר נערך באמצעות ראיונות אישיים במהלך החודשים ינואר-פברואר, במסגרתו רואיינו 1,088 נשאלים, שמהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית בלבד בישראל.

 

הסקר העלה מספר שאלות הקשורות לתוכנית ההתנתקות של שרון. כשהנשאלים נשאלו לדעתם בקשר לתוכנית ראש הממשלה, 56% הביעו תמיכה במאמצי ראש הממשלה להביא להתנתקות מהפלסטינים. עם זאת, כשדובר על תוכנית הכרוכה בפינוי התנחלויות מבלי לייחס אותה לראש הממשלה, התמיכה בתוכנית פחתה וירדה ל-50% בלבד.

 

ביחס לנסיגה מעזה, 50% מהנשאלים השיבו שיש לפנות מיד את היישובים מחבל עזה ולסגת משם באופן חד-צדדי. מרבית התומכים בהתנתקות חד-צדדית (68%), תמכו בנימוק שההתנתקות תצמצם את פיגועי ההתאבדות. 61% סברו שההתנתקות תשפר את מצבה הכלכלי של ישראל, ו-60% מקרב התומכים טענו שההתנתקות תאפשר לשמור על רוב יהודי במדינה.

 

בקרב המתנגדים, 62% טענו כי הדבר יהווה הפגנת חולשה, וייתפס כנסיגה תחת אש, ואילו 55% טענו שההתנתקות תצטייר כפרס לטרור.

 

"נגד שיתוף הערבים"

 

הנשאלים נדרשו להשיב האם במידה ותוכנית ההתנתקות תביא לעריכת משאל עם, האם על ציבור ערביי ישראל להשתתף במשאל. 83% השיבו כי אין לשתף את ערביי ישראל "בהחלטות גורליות כמו החזרת שטחים וקביעת גבולות המדינה".

 

ביחס לגדר ההפרדה, אחוזי התמיכה בציבור היו גדולים הרבה יותר: 80% הביעו תמיכה בהקמת גדר, 60% מתוכם תמכו בהכללת היישובים הגדולים בגדה בצד הישראלי של הגדר, אך התנגדו להכללת יישובים מבודדים.

 

הסקר בדק גם את עמדת הציבור באשר להסכם שלום עם סוריה. 59% מהנשאלים העריכו כי לא ניתן יהיה להגיע להסכם עם סוריה, ללא ויתורים מרחיקי לכת בגולן. 29% תמכו בהחזרת חלק קטן מהגולן לסוריה בתמורה להסכם שלום (תמורת שלום, נורמליזציה וסידורי ביטחון המקובלים על צה"ל), ואילו 56% התנגדו לכל נסיגה שהיא ברמת הגולן.

 

הסקר כלל גם שאלה הקשורה להבנות ז'נווה: 24% הסכימו לעיקרון המרכזי של תוכנית ז'נווה – חזרה לקווי 67' עם תיקוני גבול הדדיים. 76% מהציבור הגדירו את עצמם כמתנגדים למתווה.

 

"ניתן להעריך שההתנתקות תאושר במשאל"

 

פרופ' אשר אריאן, מנהל הסקר, אמר ל-ynet כי "יש נכונות לפינוי התנחלויות, בפרט כשהמהלך מתואר כחלק מתוכנית ההתנתקות של שרון. הזיהוי עם שרון מביא עוד שישה אחוזי תמיכה במהלך".

 

בתגובה לשאלה האם המשאל יכול לנבא את תוצאות משאל העם שצפוי להיערך בנושא, אמר: "הוא לא יכול לנבא, כי איננו יודעים מה השאלה שתישאל בסקר. אם תישאל שאלה זהה לזו שבסקר עם שיוך לשרון, ניתן להעריך שתוכנית ההתנתקות תאושר במשאל העם".

 

בהתייחסו לנושא הסורי אמר אריאן כי "ניכרת נסיגה בדעת הקהל הישראלית לגבי שלום עם סוריה ביחס לשאלה זהה שנשאלה לפני שלוש שנים. אהוד ברק בזמנו, תמך בהסכם שלום עם סוריה ורק מיעוט הסכים איתו. היום שרון מתנגד, ומיעוט קטן עוד יותר מוכן להסכים למהלך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שרון. הרוב בעד תוכניתו
צילום: איי אף פי
צילום: מוטי סנדר
נצרים (ארכיון)
צילום: מוטי סנדר
צילום: רויטרס
אסד. "צריך לוותר"
צילום: רויטרס
מומלצים