שתף קטע נבחר

"בתנזים התכוונו לפוצץ את הילד ליד החיילים במחסום"

אחר הצהריים נלכד במחסום חווארה ילד פלסטיני, עבדאללה קורען, שנשא בתיקו מטען חבלה גדול המחובר לטלפון סלולרי. גורמי ביטחון: הוא לא ידע שהוא נושא מטען. פעילי התנזים בשכם ביקשו לפוצץ אותו במחסום סמוך לחיילים בעזרת חיוג לטלפון. תקלה טכנית מנעה ככל הנראה את הפיצוץ. הילד שוחרר הערב לביתו

האם התנזים שיגר ילד על מנת שיתפוצץ במחסום צה"ל? אחר הצהריים (יום ב') סוכל ניסיון פיגוע במחסום חווארה ליד שכם, במהלכו ניסה ילד פלסטיני בן 12, עבדאללה קורען, להבריח מטען חבלה גדול לתוך שטח ישראל.

 

הערב התברר מחקירתו של הילד כי חגורת הנפץ שנשא בתוך התיק היתה אמורה להתפוצץ במחסום ולפגוע בחיילים, אולם ככל הנראה, תקלה טכנית ועירנות החיילים מנעו זאת.

 

גורמי ביטחון אומרים כי לחגורה היה מחובר טלפון סלולרי באמצעותו התכוונו פעילי התנזים להפעיל את המטען מרחוק ולפוצץ את הילד סמוך לחיילים. עוד עולה כי הילד נשלח למחסום על ידי פעילי התנזים בשכם, ולהערכת גורמי הביטחון, הוא לא ידע שיש בתוך התיק חגורת נפץ.

 

הדרמה במחסום

 

בעקבות התרעות שהתקבלו במערכת הביטחון תוגברו הכוחות באזור. כשהגיע הילד הפלסטיני למחסום, הבחינה אחת השוטרות הצבאיות כי הוא אוחז בשלושה תיקים, שמאחד מהם ביצבצו חוטי חשמל.

 

השוטרת חשדה שמדובר במטען והחיילים עצרו את הילד. מבדיקה התברר כי בתיק שנשא מסתתר מטען חבלה במשקל 7 עד 10 ק"ג, מחובר לטלפון סלולרי ומוכן לפיגוע. חבלנים הגיעו למקום ופוצצו את המטען באופן מבוקר. 

 

הילד, עבדאללה קורען, תושב מחנה הפליטים בלאטה בשכם, הועבר לחקירה ובערב שוחרר לביתו לאחר שנחקר על ידי שירות הביטחון הכללי וצה"ל.

 

"אמרו לו שהוא יקבל כסף עבור ההעברה"

 

סגן-אלוף גיא, מג"ד גדוד 202 של הצנחנים סיפר הערב ל-ynet על שאירע. "בסביבות השעה 14:00 בצהרים, במהלך בידוק שגרתי במחסום חווארה, דרומית לשכם, ניסה לעבור במקום ילד כבן עשר. במחסום ישנם חיילים של גדוד 202, אבל גם שוטרות צבאיות.

 

"אחת השוטרות במקום הבחינה במשהו חשוד כשראתה את הילד עם תיק יחסית כבד לגילו. השוטרת שאלה את הילד של מי התיק והילד התחיל להתבלבל ואמר שמישהו ביקש ממנו להעביר אותו. השוטרת הבינה שמשהו לא בסדר. היא הניחה את התיק בצד, ומ"מ המפקד במחסום, ברוך, הרחיק את כל הפלסטינים מהמקום.

 

סגן אלוף גיא סיפר: "אני הגעתי למקום בעקבות דיווח שקיבלתי על תיק חשוד. הרחקנו את כל מי שהיה במקום, והזמנו חבלנים. אז התברר שבתוך התיק היתה חגורת נפץ שהיתה אמורה להתפוצץ ככל הנראה באמצעות טלפון נייד. כאשר החבלנים ביצעו פיצוץ מבוקר, עפו אומים וברגים לכל עבר, ונוצר מכתש במקום".

 

סגן-אלוף גיא אמר כי באמצעות ניצול תמימותו של הילד ביקשו המחבלים להעביר את החגורה דרך המחסום, כשאדם בצד השני היה אמור לקבל אותו. במהלך חקירתו אמר הילד כי העביר את התיק בגלל שהובטח לו סכום כספי גדול.

 

זו איננה הפעם הראשונה שבה משתמשים הפלסטינים באזרחים תמימים כשליחים לצורך העברת מטעני חבלה ואמצעי לחימה בין המחסומים. פעמים רבות עושים ארגוני הטרור שימוש בנשים לצורך העברת מטענים - ולעתים אף לצורך פיגועים (כפי שהיה במחסום ארז). אולם מדובר בפעם חריגה שבה נעשה שימוש בילד בגיל כה צעיר.


פורסם לראשונה 15/03/2004 15:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
עבדאללה קורען. ילד תופת
צילום: שאול גולן
אי-פי
ילדים בשירות הטרור? (ארכיון)
אי-פי
צילום: רויטרס
מחסום צה"ל. "ערנות של השוטרות"
צילום: רויטרס
מומלצים