שתף קטע נבחר

ביילין נבחר וכבר מאיים: נילחם בעבודה יותר מבליכוד

יוסי ביילין נבחר לראשות מפלגת השמאל החדשה, בתום מאבק צמוד עם ח"כ רן כהן. בנאום הניצחון שלו הבטיח שאם העבודה תצטרף לממשלת אחדות, היא ולא הליכוד תספוג את עיקר חיצי הביקורת. ח"כ רן כהן בירך את יוסי ביילין על נצחונו. השניים יקיימו מסיבת עיתונאים משותפת

מנהיג שמאל חדש: יוסי ביילין נבחר הלילה (יום ד') לעמוד בראש המפלגה הסוציאל-דמוקרטית החדשה, "יחד". ביילין קיבל 54.33% מהקולות, לעומת 45.39% לח"כ רן כהן. כהן בירך את ביילין על נצחונו.

 

יום בחירות מפוהק - לחצו כאן

 

בסך הכל הצביעו בבחירות 15,544 איש, שהם יותר מ-70% מבעלי זכות הבחירה במפלגה הסוציאל-דמוקרטית החדשה, "יחד". בצהריים צפויים לקיים ביילין וכהן מסיבת עיתונאים משותפת.  

 

בשיחת טלפון שקיימו השניים אמר כהן: "המיפקד הגדול וההתמודדות הנקייה והראויה על נושאים מהותיים הם תעודת כבוד לתנועה ולמתפקדיה".

 

ביילין: "זה סופה של ממשלת ארצ'י בנקר"

 

השר לשעבר, ביילין, הגיע לחגיגת ניצחון בתיאטרון "צוותא" בתל-אביב, וניצל את הבמה לתקוף  בחריפות את הממשלה, את מפלגת שינוי ואת כוונתה של מפלגת העבודה להצטרף לממשלת אחדות: "עכשיו מתחילה העבודה האמיתית, אהיה זקוק לכם יותר מתמיד". הוא הודה לרן כהן על ההתמודות: "כוחנו באחדותנו, ולא באחדותנו המזוייפת".

 

"מחנה השלום אמר את דברו, זהו כן לשלום, כן לז'נבה, כן לצדק חברתי ולמדינת רווחה. הליכוד קרוע יותר מאי פעם והוא במשבר עמוק. מפלגת ארצ'י בנקר חשפה בשבוע שעבר את פרצופה האמיתי והחלה הספירה לאחור שלה. העבודה מחכה לטלפון משרון ובינתיים היא לא אלטרנטיבה לאופוזיציה".

 

"זו הממשלה הרעה ביותר אי פעם. שוב חיסולים אחרי פיגועים ואין מי שיפסיק את המעגל המטורף הזה. אין מי שיראה שמובילים אותנו כמו סוס עיוור. ההתנתקות לא תזכה למחיאות הכפיים שלנו. אנחנו צריכים לומר לשרון שלפני שהוא נותן פרס לחמאס ולטרור, שיתן פרס לשלום".

 

ביילין הוסיף: "יחד יכולה להיות הקטר של מחנה השלום. יחד נמצאת במשבר כלכלי חסר תקדים, כולנו נצטרך ליזום ורוב עובדי המפלגה יצטרכו לעבוד בהתנדבות. נכריז על מגבית חירום".

 

ביילין פנה ליוסי שריד, ואמר "קראתי בעיתון את דבריו, שבהם אמר שיורשו בוודאי לא ירצה לשמוע את עצותיו. הוא טועה, הוא פסימי מידי, אני אומר לו: המפלגה זקוקה לך, הסיעה זקוקה לך. אתה גדול הפרלמנטרים, ואני זקוק לך כמו שאני זקוק לשולמית אלוני ולאחרים. אני לא יכול לוותר על אף אחד, בטח לא עליך".

 

הוא לא דילג גם על התייחסות לשמעון פרס: "רבי ומורי, אם העבודה תצטרף לממשלת שרון, ניאבק בה יותר מאשר בליכוד. זו תהיה טעות נוראה, אבל אם העבודה מוכנה להיאבק באופוזיציה אני מציע להקים מיד הנהלת אופוזיציה בשיתוף ראשי המפלגות, על מנת לקצר יחד את ימיה של ממשלת שרון. זה תפקידנו האמיתי. זה שיש שיחות עם שרון, זה כולא את העבודה במקום בלתי אפשרי".

 

לסיכום אמר: "אפשר להקים באופוזיציה את קואליצית רבין של 92-96, נוכל לחזור ליום ההוא, שחלומנו נקטע בשלוש יריות".

  

רן כהן: המאבק לא היה לחינם

 

מוקדם יותר אמש אמר המתחרה, ח"כ רן כהן, כי מדובר ב"תוצאה טובה", אך גם ב"החמצה של השמאל, שלא הבין את חשיבות הנושא החברתי". הוא הודה לפעיליו על "הפייט האדיר והעבודה הנהדרת", והבטיח להם כי המאבק לא היה לחינם.

 

"אנחנו לא מקימים מחנה", אמר כהן, "אלא הולכים לעבוד הלאה למען צדק חברתי וסיום הכיבוש. נציל את המדינה מציפורני ההרס החברתי והכלכלי, נגן על שלטון החוק וזכויות האזרח".

 

ח"כ יוסי שריד, יו"ר מרצ עד הבחירות האחרונות, פרסם הודעת ברכה ליוסי ביילין: "אני מאחל ליוסי הצלחה מקרה לב ומאחל לו שבזכותו מרצ-יחד שוב תמריא. הניצחון, אין ספק, הוא של ביילין, אך רן כהן רושם לזכותו הישג ניכר. אני מקווה שביילין ישכיל לשתף פעולה עם כהן, שהוא גורם חשוב וחיוני בתנועה".

 

המצביעים נדרשו להכריע בין ביילין, אדריכל הבנות ז'נווה, לכהן, יוזם חוק הדיור הציבורי. בחודשים האחרונים ניהלו השניים מערכת בחירות עיקשת, אבל שקטה ומשעממת למדי - שלא הצליחה לעורר יותר מדי עניין מחוץ לחוגי המפלגה עצמה. מתמודד נוסף היה יוסף אבו אל-טייב מירכא. 


פורסם לראשונה 16/03/2004 21:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
חגיגות ב"צוותא". ביילין
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: ג'רמי פלדמן
החמצה של השמאל. כהן
צילום: ג'רמי פלדמן
ברכות ליו"ר החדש. שריד
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים