שתף קטע נבחר

המועצה לשלום וביטחון הגישה לבג"ץ תצהיר נגד הגדר

מגבה באופן חלקי את עתירת תושבי אזור ירושלים נגד התוואי. בג"ץ הורה להקפיא לשבוע את עבודות הקמת הגדר בכמה מוקדים

בג"ץ דן הבוקר (יום ד') בשורת עתירות נגד תוואי גדר ההפרדה. בהוראתו, בכפרים הפלסטינים דיר קדיס ואלמידיה שבאזור מודיעין הושעתה עבודת בניית הגדר למשך שבוע, במהלכו יוכלו תושבי הכפרים הפלסטינים להגיש השגות והתנגדויות לתוואי, ואלה ייבחנו על ידי הצבא. בכפר מיעלין, הסמוך לשני הכפרים הללו, הופסקו העבודות לפרק זמן בלתי ידוע.

 

שופטי בג"ץ דנו בעתירתם של שמונה כפרים פלסטינים, בין מבשרת ציון לגבעת זאב, נגד תוואי עוטף ירושלים, בטענה ש"החומה" מפרידה בינם לבין אדמותיהם ופוגעת פגיעה אנושה במקורות פרנסתם. לעתירה הצטרפו כ-50 תושבי מבשרת ציון, שטוענים כי תוואי הגדר עובר במקומות שאינם נחוצים, ופוגע ביחסי השכנות הטובים שלהם עם תושבי הכפרים.

 

לפני כשבועיים פנו תושבי מבשרת וכן תושבי נטף, מעלה-החמישה והר-אדר למועצה לשלום ולביטחון, וביקשו מחבריה להכין חוות דעת בנושא תוואי הגדר. הבוקר הגישה המועצה תצהיר לבג"ץ, בו היא תוקפת את צה"ל על אופן בניית הגדר. בתצהיר, עליו חתומים אלוף במילואים אברהם אדן (ברן), ניצב בגימלאות שאול גבעולי המשמש כמנכ"ל המועצה וכן אל"מ במילואים יובל דביר, מפקד רצועת עזה וצפון סיני ומח"ט במילואים לשעבר.

 

בתצהיר נכתב: "הבחנו כי הגדר מתקרבת באופן די עקבי לכפרים ולבתים של התושבים הפלסטינים ומרוחקת מיישובים ישראלים. עוד הבחנו כי הגדר מתפתלת ומתעקמת, מתוך רצון לעלות על כל גבעה שולטת... בניית הגדר בסמוך לבתים והפרדת התושבים מקרקעותיהם, תקשה על הקיום של התושבים, תוסיף למרמור ולכעס שלהם ותגרום לתסיסה הולכת וגוברת בקרבם. דבר זה כשלעצמו יהווה סכנה ביטחונית חמורה... בגדר כזו, יהיה קשה להבחין בין מפגע שמנסה להסתנן לבין ילד המשחק בקרבת הגדר... מטרת הגדר איננה להשיג שטחים שולטים".

 

עוד נכתב בתצהיר, כי התוואי המתוכנן נוגד עקרונות שנקבעו על ידי משרד הביטחון עצמו, ונטען כי ישנם ליקויים משמעותיים בתוואי הגדר. "להבנתנו", נכתב בתצהיר, "ישנן חלופות במקומות אלו המתאימות יותר למקומות שנפגעו, וישנם תוואים המיישמים עקרונות אלו טוב יותר".

 

בג"ץ הורה לאלוף פיקוד המרכז להשיב לתצהיר. שאול גבעולי, מי ששימש בעברו כתת-אלוף וכניצב במשטרה, אמר לאחר הדיון: "לכאורה, הייתי צריך לשמוע שהשופטים עיינו בכובד ראש בתצהיר. אני מוצא את עצמי קרוב לבכי, על כך שאני נאלץ להצהיר נגד הצבא. יש לנו הזדהות עמוקה עם צה"ל, אבל אני נאלץ, בגלל מדיניות שגויה, לתת תצהיר נגד צה"ל ולמען שירות המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"פגיעה במקור הפרנסה". החומה
צילום: רויטרס
צילום גלי תיבון
נשיא ביהמ"ש העליון, ברק
צילום גלי תיבון
מומלצים