שתף קטע נבחר

תנועת "אכפת": לחקור שוב האירוע בקבר יוסף

אנשי התנועה, חיילים וקצינים במילואים, הפגינו אמש בתל אביב במחאה על הפקרת פצועים. לדבריהם, הם חרדים מפני אובדן האמון של החיילים במפקדיהם

פעילות תנועת "אכפת" צוברת תאוצה. אמש (יום שבת) שוב הפגינו חיילים וקצינים במילואים, אמהות לחיילים וצעירים לקראת גיוס מול שער "דוד" בקרייה בתל-אביב, במחאה על הפקרת פצועים. בין השאר, הם דרשו מהרמטכ"ל, שאול מופז, להקים ועדת חקירה נוספת לעניין הקרבות בקבר יוסף ובהר עיבל, בהם נהרגו החייל מדחאת יוסף והרב בנימין הרלינג.
תנועת "אכפת" התארגנה בשבועות האחרונים כתנועה א-פוליטית של קציני מילואים. בשבועות החולפים כבר הצטרפו אליה עשרות תומכים, "החרדים מפני אובדן האמון של החיילים במפקדיהם", כהגדרתם.
"אכפת" מפנה שלוש דרישות לרמטכ"ל. הראשונה - הטמעת הקוד האתי של צה"ל בקרב אנשיו. "אנחנו מתייחסים בעיקר לסעיף שאומר כי 'החייל ייחלץ תמיד לעזרת חבריו הזקוקים לעזרתו או תלויים בו, חרף כל סכנה וקושי, עד כדי חירוף הנפש", מסביר סמל ראשון במילואים ליאור ניסים, העומד בראש ההתארגנות.
הדרישה השנייה של התנועה - הבהרה ברורה מצד הרמטכ"ל, כי חובה על כל מפקד לגלות יוזמה אישית וליטול אחריות פיקודית ללא כל חשש, כשמתרחש אירוע בו נתונים חיי לוחמים בסכנה, או כשפצועים מוטלים מדממים בשטח.
"השיקול היחיד שצריך לעמוד בפני מפקד בכל דרג הוא שיקול הרעות וההיחלצות לעזרת חבריו הזקוקים לעזרתו", מדגישים אנשי התנועה. לטענתם, בקבר יוסף ובהר עיבל נמנעו דרגי הפיקוד הזוטרים בשטח מליטול על עצמם את היוזמה הנדרשת, והעבירו את ההחלטה כלפי מעלה, דבר הנחשב לפסול.
מעבר לכך, חברי "אכפת" אינם מסתפקים במסקנות הוועדה הצבאית שבדקה את האירועים הללו, בראשות האלוף במילואים יורם יאיר. דרישתם השלישית היא להקים ועדת בדיקה נוספת במסגרת הצבא, שתרחיב את נושאי החקירה של אותם קרבות, ותעסוק בשאלות הערכיות שנובעות מאי חילוצם של הפצועים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו בכר
ליאור ניסים. עומד בראש תנועת "אכפת"
צילום: דודו בכר
צילום: עמיקם חורש
מדחאת יוסף. נהרג בקבר יוסף
צילום: עמיקם חורש
צילום: רפרודוקציה
בנימין הרלינג. נהרג בהר עיבל
צילום: רפרודוקציה
מומלצים