שתף קטע נבחר

בריטניה וצרפת: ההתנקשות מנוגדת לחוק הבינ"ל

שר החוץ הבריטי: "ההתנקשות בלתי מקובלת, בלתי מוצדקת וסביר שלא תשיג את מטרותיה". גינוי גם מצרפת. ארה"ב קוראת לשני הצדדים לשמור על איפוק. גינויים נרחבים להתנקשות בעולם הערבי. מובארק כינה את הפעולה "פחדנית" וביטל ביקור של משלחת פרלמנטרית בישראל. מלך ירדן: "זהו פשע חמור"

גינויים ברחבי העולם הערבי, וגם המערבי, להתנקשות בחייו של מנהיג חמאס, שייח אחמד יאסין (לחצו כאן לסיקור נרחב).

 

בבריטניה גינה בחריפות שר החוץ ג'ק סטרו את ההתנקשות. לדברי סטרו, יש לישראל אמנם את הזכות להגן על עצמה נגד הטרור, אולם היא אינה יכולה לעשות שימוש בכלים שאינם עולים בקנה אחד עם החוק הבינלאומי. "לכן אנו מגנים את המעשה. ההתנקשות בלתי מקובלת, בלתי מוצדקת וסביר להניח גם שלא תשיג את מטרותיה".

 

נשיא צרפת, ז'אק שיראק, גינה בחריפות את ההתנקשות ואמר כי היא "מנוגדת לחוק הבינלאומי".

  

דובר במחלקת המדינה האמריקנית, לו פינטור אמר: "ארה"ב קוראת לשני הצדדים לעשות ככל שביכולתם על מנת לשמור על איפוק בעקבות ההתנקשות".

 

שרי החוץ של האיחוד האירופי, המתכנסים בבריסל, גינו את ההתנקשות. לדבריהם, ההתנקשות אינה עולה בקנה אחד עם החוק הבינלאומי, ומנוגדת לתפיסת המלחמה בטרור.

 

מחזיק תיק החוץ באיחוד האירופי, חוויאר סולאנה, אמר כי ההתנקשות פוגעת בתהליך השלום. "זהו מעשה חמור שיחריף את הסכסוך הישראלי-פלסטיני".

 

דובר מטעמו של שר החוץ האסטרלי, אלכסנדר דאונר, אמר: "יאסין עודד באופן אקטיבי פיגועי התאבדות במשך שנים, שבהם נהרגו אזרחים ישראלים רבים".

 

הדובר, כריס קני, קרא לשני הצדדים לנקוט באיפוק, "ולנסות למנוע הידרדרות נוספת באלימות באזור".

 

מובארק ביטל ביקור של משלחת בישראל

 

נשיא מצרים, חוסני מובארק, ביטל ביקור של משלחת פרלמנטרית מצרית בישראל, לרגל 25 שנה להסכם השלום, זאת בעקבות ההתנקשות ביאסין. מובארק אמר כי "מדובר בפעולה פחדנית ומצערת". כשנשאל בקהיר כיצד תשפיע ההתנקשות על תהליך השלום, הוא השיב: "איזה תהליך שלום?"

 

 

סטודנטים באוניברסיטת אל-זהאר באלכסנדריה שבמצרים פרסמו מכתב, ובו ציינו: "ההתנקשות ביאסין היא פגיעה בעולם המוסלמי כולו".  

 

מלך ירדן, עבדאללה, גינה אף הוא את ההתנקשות ואמר כי מדובר ב"פשע חמור". כך מסר דובר של ארמון המלוכה.

 

מועצת השלטון הזמנית בעיראק גינתה את ההתנקשות. בכירי המועצה טענו ש"ההתנקשות ביאסין לא תתרום ליציבות באזור, ותגרום להתעוררות אלימות נוספת".

  

מנהיג חיזבאללה, השייח חסן נסראללה, אמר: "הציונים יכלו מהר מאוד שהם ביצעו שטות גדולה מאוד, שתצטרף למעשי השטות הקודמים שלהם. הם ישלמו מחיר כבד על פשעיהם המכוערים". נשיא לבנון, אמיל לחוד, אמר כי "התנקשות בסמל אינה יכולה לחסל את השאיפות של העם הפלסטיני, אלא תגביר את ההתנגדות".   

 

ראש ממשלת כווית, שייח סבאח אל-אחמד אל-סבאח, גינה אף הוא את ההתנקשות. לדבריו, "האלימות באזור רק תגבר. אלימות מעוררת עוד אלימות".

 

ראש הוועדה לקשרי חוץ בפרלמנט בכווית, מוחמד אל סאקר אמר: "הישראלים טוענים שחמאס הוא ארגון טרור, אולם האמת היא שהמעשה הזה מוכיח שישראל היא מדינה טרוריסטית". 


פורסם לראשונה 22/03/2004 11:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סטרו. "אנו מגנים"
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
שטות גדולה. השייח נסראללה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
בוש. "לשמור על איפוק"
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
מובארק. "פעולה פחדנית"
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
עבדאללה. "פשע חמור"
צילום: רויטרס
מומלצים