שתף קטע נבחר

ערביי ישראל מתאבלים היום על הריגת יאסין

ועדת המעקב של ערביי ישראל הכריזה אמש על יום אבל בעקבות ההתנקשות ביאסין. ח"כ עבד אל-מאלכ דהאמשה: "יש לזכור כי פעולות החמאס נעשו כנגד חיילים ולא כנגד אזרחים"; ח"כ אחמד טיבי: "חיסולו הוא פשע מלחמה וטמטום... חיסולו הופך אותו לסמל להתנגדות לכיבוש". ח"כ בשארה: התגובות לרצח יגיעו רחוק מאוד מישראל

חברי ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל גינו אמש (ב') בחריפות את פעולת ההתנקשות בשייח אחמד יאסין, וכינו אותה "פשע טרוריסטי" של ממשלת ישראל.

 

בהודעה שפירסמה הוועדה בתום ישיבת חירום בנצרת נכתב כי יאסין היה "מנהיג פוליטי המסמל אולי יותר מכל את המאבק הפלסטיני" וכי "לממשלת ישראל אחריות מלאה על הפשע והשלכותיו".

 

גם חברי הכנסת הערביים גינו את ההתנקשות בחריפות, האשימו את ישראל בטרור והזהירו מפני תגובות פלסטיניות ואי-יציבות אזורית.

 

ח"כ עבד אל-מאלכ דהאמשה אמר: "השייח יאסין הוא ההיפך הגמור ממה שמנסה שרון לצייר אותו. הוא הקים את החמאס כארגון פוליטי, ובמו אוזניי שמעתי שאמר כי צריך להוציא את האזרחים מהסכסוך. יש לזכור כי פעולות החמאס נעשו כנגד חיילים ולא כנגד אזרחים. לאחר שיאסין הצהיר על שביתת נשק ישראל עשתה כמיטב יכולתה כדי לחסל את היוזמה...".

 

ח"כ אחמד טיבי מחה על הניסיון הישראלי להשוות את יאסין לבין לאדן: "הכרתי אותו כאשר ישב בכלא הישראלי, אדם שצמח בתוך הסבל והדלות הפלסטינים. מנהיג אותנטי ורוחני ולא איש טרור. חיסולו הוא פשע מלחמה וטמטום. הניסיון לצייר אותו כבין לאדן פלסטיני הוא ניסיון נואל על-מנת להכשיר מעשה נפשע. החיסול של יאסין יגדיל את האיום האישי על כל אזרח ואזרח במדינה, ומציב אותנו בפני מדרון ותהום עמוקה... חיסולו הופך אותו לסמל להתנגדות לכיבוש".

 

ח"כ עזמי בשארה הזהיר כי בהיותו של יאסין סמל של המאבק הפלסטיני, מותו יגרור שרשרת של תגובות שיחרגו מתחומי מדינת ישראל: "לפלסטינים יאסין מסמל את הקיפוח והעוני במחנות הפליטים, שמסרבים לקבל את הגורל ושמתמרדים נגדו. בעיני העם הפלסטיני הנכות הפיזית וגם פשטות החיים, בנוסף לסירוב לקבל את תכתיבי הכיבוש, הפכו אותו לסמל לקריאת תיגר. אין ספק שתהיה שרשרת של תגובות, גם ברמה של הפעילות הפלסטינית בישראל ובשטחים וגם בעולם הערבי. התגובות לרצח של יאסין יגיעו רחוק מאוד מישראל".

 

ח"כ מוחמד בארכה הזהיר כי ההתנקשות ביאסין דווקא תחזק ולא תחליש את החמאס ותערער את היציבות באזור כולו: "השייח ואסין היה סמכות דתית ומנהיג של זרם פוליטי. האמירה שהוא בן-מוות זו אמירה שבעליה נותנים לעצמם מה שבקושי ניתן לאלוהים - לקבוע מי בן-מוות ומי בן-חיים. הפשע הזה הוא טרור של מדינה ושרון יישא באחריות על הדם שיישפך, חס וחלילה, ברחובות ישראל... זה יגרום לחיזוק החמאס ועלול לגרום גם לאי-יציבות במשטרים ערביים".

 

יו"ר ועדת המעקב, שאוקי חטיב, ביקש בשם חבריו להזהיר את ישראל מפני פגיעה ביאסר ערפאת, "מנהיג העם הפלסטיני": "החיסול היום גרם נזק גדול מאוד שתוצאותיו עוד יתבררו בימים הקרובים, ופגיעה בערפאת תביא לרעידת אדמה", אמר חבר בוועדה.

 

בישיבה בנצרת הוחלט כי היום יוכרז על יום אבל בעקבות מותו של יאסין, ובכל המגזר הערבי יונפו דגלים שחורים. בשעות הצהריים תיערך בנצרת הפגנת מחאה בה צפויים להשתתף אלפי אנשים.

 

עוד נאמר בישיבה כי "החיסול של השייח יאסין ישפיע גם על אירועי יום האדמה", שיצויינו במגזר ביום שלישי הבא.


פורסם לראשונה 22/03/2004 15:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
יום אבל במגזר הערבי. הלוויית יאסין
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומויסקי
השוואתו לבין לאדן - ניסיון להכשיר פשע. ח"כ טיבי
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: עטא עוויסאת
אמר כי צריך להוציא האזרחים מהסכסוך. ח"כ דהאמשה
צילום: עטא עוויסאת
צילום: אורי פורת
שאוקי חטיב. לא לפגוע בערפאת
צילום: אורי פורת
מומלצים