שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל רומז: גם ערפאת ונסראללה על הכוונת

רב אלוף יעלון בתשובה לשאלה: "התגובות של השניים אתמול מצביעות על כך שזה מתקרב אליהם". הוא הודה כי בטווח הקצר לאחר ההתנקשות, יוגברו ההתקפות על יעדים ישראלים, אולם הדגיש: "לטווח הארוך תביא ההתנקשות לכך שגורמים מתונים ברשות יקחו אחריות". ראש אמ"ן לנשיא: "ברמה המודיעינית יש הוכחות שסיכול ממוקד הוא אפקטיבי"

"יאסין לא היה מנהיג פוליטי או דתי, אלא מנהיג טרור, רוצח שפל, שאחראי ישירות לפעולות טרור כנגד אזרחים וחיילים. הוא אישר אישית פעולות טרור רבות והיה מקור השראה לפעולות טרור", כך אמר הבוקר (יום ג') הרמטכ"ל, רב אלוף משה יעלון, בנאום במסגרת הכנס הבינלאומי הדן בעימות המוגבל המתקיים בגני התערוכה בתל אביב.

 

בתשובה לשאלה האם לאחר ההתנקשות בשייח יאסין, גם יו"ר הרשות, יאסר ערפאת ומנהיג החיזבאללה, השייח נסראללה נמצאים על הכוונת של מדינת ישראל, אמר יעלון: "אני חושב שרק התגובות שלהם אתמול מצביעות על כך שזה מתקרב אליהם".

 

(לפרוייקט מיוחד של ynet - "סופו של יאסין")

 

בתגובה לתהיות שהועלו אמש בדבר האפקטיביות של הפעולה, אמר הרמטכ"ל: "פגיעה במנהיגי ארגונים היא אחת הדרכים לפעול נגד הטרור. הפגיעה בשייח יאסין היא פגיעה אנושה בחמאס".

 

הוא הודה כי בטווח הקצר יגבירו החמאס וארגוני הטרור את ההתקפות על יעדים ישראלים - "פיגועים בכל מקרה יהיו, אולי עכשיו ביתר שאת. בכל מקרה, אנו לא יכולים לשבת בחיבוק ידיים".

 

עם זאת הרמטכ"ל ציין כי לטווח ארוך תביא ההתנקשות לכניסת גורמים מתונים שיקחו אחריות "להפסיק את 'החמאסלנד' ברצועת עזה".

 

בהתייחסו לדברים שאמר כביכול ראש השב"כ, אבי דיכטר, בישיבת הקבינט על פיהם, היה עדיף להמתין לעיתוי שבו ניתן יהיה לפגוע במספר מנהיגי טרור רבים יותר, אמר הרמטכ"ל: "הלוואי והיו לנו הזדמנויות כאלה, אבל זה לא קורה ולכן פעלנו על פי מה שהתאפשר לנו. כל מי שגורם לטרור ונוכל להשיג אותו - נשיג אותו".

 

בשיחה עם עיתונאים, לאחר נאומו, אמר הרמטכ"ל: "אנחנו לא עושים פיגועים, לא מתנקשים אלא מסכלים טרור. כאשר החמאס הפסיק את פעולותיו, גם אנחנו הפסקנו, אבל באחרונה הפעולות של החמאס התגברו".

 

בהתייחסו למתיחות בגבול הצפוני, אמר רב אלוף יעלון: "אתמול הוכח פעם נוספת שהחיזבאללה זה ארגון טרור. הגבנו בחריפות, נמשיך להגיב אם החיזבאללה יחממו את הגזרה ואני מקווה שהם יבינו שלא כדאי להם להסתבך שם".

 

"יש הוכחות שסיכול ממוקד אפקטיבי"

 

האם תחול עליה בפיגועים בעקבות ההתנקשות בשייח יאסין? ראש אמ"ן, האלוף זאבי פרקש, אמר בצהריים בפגישה עם נשיא המדינה, משה קצב, כי "ברמה המודיעינית יש הוכחות שסיכול ממוקד הוא אפקטיבי. לפני חצי שנה, כאשר ישראל החלה את פעולות הסיכול נגד החמאס הם ירדו למחתרת, והיקף הפיגועים ירד.

 

לדברי האלוף, "ארגוני הטרור עשו את המקסימום לפגוע בנו גם לפני ההתנקשות, אני לא מבטיח שלא יהיו פיגועים, אבל כוחות הביטחון יעשו הכל על מנת לסכלם". הוא ציין כי "השייח יאסין הוביל שורת פיגועים נגד ישראל. הוא הוביל הן את הזרוע המדינית והן את הזרוע הצבאית של החמאס".

 

הנשיא קצב אמר בפגישה כי "אילו מנהיגי אירופה היו יודעים מראש מי אחראי לפיגועי הטרור במדריד, בוודאי שאירופה היתה פועלת לסכל זאת, בדיוק כפי שעשתה ישראל".

 

מופז: יאסין הוא בין לאדן הפלסטיני

 

ההחלטה להתנקש בחייו של מנהיג החמאס, שייח אחמד יאסין, התקבלה ביום שלישי בישיבה מיוחדת של הקבינט, בעקבות הפיגוע הכפול בנמל אשדוד. "הכרזנו מלחמת חורמה על החמאס", כך הצהיר למחרת שר הביטחון מופז.

 

הבוקר סייר שר הביטחון באזור חטמ"ר שומרון, מלווה בסגן הרמטכ"ל, האלוף גבי אשכנזי, אלוף פיקוד מרכז משה קפלינסקי ומח"ט שומרון, אלוף משנה הראל כנפו.

 

שר הביטחון התייחס הבוקר לדיווחים שלפיהם ראש השב"כ התנגד להחלטה לחסל את יאסין בלבד ואמר כי "כאשר נערכים דיונים בנושאים ביטחוניים עם החלטות קשות, כל אחד מביע את דעתו ובסוף מתקבלת ההחלטה - כאשר שמנו על כף המאזניים את כל השיקולים".

 

שר הביטחון אמר לחיילים: "שליחתם של מתאבדים, פצצות אדם, על מנת לפגוע בשגרת החיים שלנו, נותנת לנו את הזכות המלאה לפגוע באותם מנהיגים וגם את החובה שמוטלת עלינו היום להעניק את הביטחון לאזרחי מדינת ישראל".

 

מופז הוסיף: "בעיני, יאסין הוא בין לאדן הפלסטיני. ידיו מגואלות בדם של ילדי ישראל. אם נמשיך בהתמדה בפעילות נגד ארגוני הטרור בערוצים השונים, נביא יותר ביטחון לאזרחי מדינת ישראל ונחליש את ארגוני הטרור". 

 

לדבריו, "יש לנו את הזכות והחובה לפעול נגד מנהיגים של ארגוני טרור, וזאת מעצם העובדה שמדינת ישראל והעם היהודי עשו כברת דרך ארוכה מאוד עד הימים הללו. מי שמשלח רוצחים בכוונה תחילה על מנת לפגוע בנו, יש לנו את הזכות לפגוע כנגדו",  

 

במהלך דבריו לחיילים, אמר שר הביטחון כי "קשה להסביר לאזרחי מדינת ישראל על היקף האיום ואל מול זה, את היקף הסיכולים". הוא ציין: "אנחנו בנקודה שעשינו מאמצים עליונים להגיע לדיאלוג עם הפלסטינים. פגישת עקבה בשנה שעברה על בסיס מפת הדרכים היתה צריכה להביא להיווצרות של מציאות אחרת והתחייבות של הרשות הפלסטינית לפרק את תשתיות הטרור ולחזור לשולחן הדיונים. אבל הם לא עמדו בכך. הטרור המשיך. ערפאת וארגוני הטרור הכשילו כל מאמץ, לכן פנינו לההתנתקות".

 

כוננות ומחסומים ברחבי הארץ 

 

בעקבות ירי רקטות קסאם לעבר יישובים בנגב, שגבר מאז בוצעה ההתנקשות, נכנס הלילה כוח צה"לי מצומצם בהיקפו לאזור שממזרח לבית-חנון, בצפון רצועת עזה, ותפס "עמדה שולטת" - בניסיון למנוע את המשך הירי. למרות כניסת הכוחות נחתו הלילה שתי רקטות קסאם בשדות קיבוץ ניר עם, הסמוך לשדרות. איש לא נפגע.

  

בגבול הצפון שרר שקט מתוח, לאחר שאמש הפגיזו אנשי חיזבאללה את מוצבי צה"ל בהר דב במשך יותר מארבע שעות. משטרת קריית שמונה אישרה כי הלילה נפלו בשטח ישראל לפחות שתי פצצות מרגמה שירה החיזבאללה. הבוקר הועלתה הכוננות במוצבים באזור הצפון, ובצה"ל מטילים את האחריות לירי על סוריה ולבנון.  

 

כוננות משטרתית מיוחדת תורגש הבוקר בנצרת וביישובים נוספים במגזר הערבי בצפון הארץ, בעקבות החלטת ועדת המעקב להכריז יום אבל . המפכ"ל אהרונישקי הנחה את המשטרה לתגבר את הכוחות, בעיקר בריכוזי קהל ותחנות ההסעה. אלפי שוטרים יהיו פזורים בערים ובמבואותיהן, חלקם הוצאו לשטח מהמטות או מקורסים שונים. 


פורסם לראשונה 23/03/2004 09:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הרמטכ"ל. "יאסין - האחראי לטרור"
צילום: שאול גולן
צילום: צביקה טישלר
"הסיכול אפקטיבי". ראש אמ"ן
צילום: צביקה טישלר
צילום: משרד הביטחון
שר הביטחון. "יאסין הוא בין לאדן"
צילום: משרד הביטחון
צילום: איי פי
מקום ההתנקשות
צילום: איי פי
צילום: איי פי
ההלוויה בעזה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
הזעם ברחוב הפלסטיני
צילום: רויטרס
מומלצים