שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ראש המנהל האזרחי: המצב בשטחים - החמור מאז 67'
  תת-אלוף אילן פז: המצב החברתי בשטחים והעדר התקווה לאופק מדיני הם החמורים ביותר מאז כבשה ישראל את השטחים. הבטיח: ישראל תעשה הכל על מנת שלא לחזור למציאות של ממשל צבאי

  "המצב החברתי בשטחים והיעדר התקווה לאופק המדיני הם החמורים ביותר מאז כבשה ישראל את השטחים בשנת 1967". כך אמר היום (ג') ראש המינהל האזרחי, תת-אלוף אילן פז, בכנס הבינלאומי בנושא "העימות המוגבל", שנערך בתל-אביב. 

   

  לדברי תת-אלוף פז, ישראל מחלקת את שלוש השנים וחצי של האינתיפאדה לשניים, כאשר מדובר בשני פרקי זמן שונים לחלוטין: עד מבצע "חומת מגן" במארס 2002 - ולאחריו. 

   

  מאז המבצע, אמר הקצין הבכיר, רמת התפקוד של הרשות הפלסטינית ירדה מאוד. הרשות אינה שולטת עוד על המנגנונים האזרחיים, ופועלת בנושאי חינוך ובריאות ובנושאים מוניציפליים "בצורה מינורית מאוד". 

   

  "בעקבות הדברים, צריך להתייחס למרכיב האזרחי אחרת", אמר תת-אלוף פז. לדבריו, ישנם שלושה גורמים רלוונטים במרכיב האזרחי: הפלסטינים, הארגונים הבינלאומיים, שיש להם דומיננטיות גדולה מאוד ביהודה ושומרון, וצה"ל.

   

  בעניין הקשיים שעוברים על הפלסטינים במחסומים, אמר תא"ל פז: "אנחנו מטפלים במערך המחסומים. ברור לנו לגמרי שהם מנקזים אליהם בעיות הומניטריות קשות. חשוב, מצד אחד, שהם יהיו ידידותיים לפלסטינים אבל מהצד השני, חשוב שהם ימנעו פיגועים".

   

  תת אלוף פז ציין כי צה"ל כמעט ולא משתמש יותר בעוצר בשטחים. "הגענו למסקנה שלהטיל עוצר ואח"כ להסיר אותו זה מקצוע. כאשר פותחים את העוצר למספר שעות, צריך לדאוג שלפני כן יהיו אנשים שיהיו במאפייה, אנשים שיפתחו את הבנקים וכו'".

   

  בנושא הוראות הפתיחה באש אמר תא"ל פז: "אנחנו מנסים להגדיר את הוראות הפתיחה באש ולצמצם ככל האפשר את הפגיעה באזרחים". הוא הדגיש כי "ישראל תעשה הכל על מנת לא לחזור למציאות של ממשל צבאי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סבסטיאן שיינר
  תת אלוף פז
  צילום: סבסטיאן שיינר
  צילום: איי אף פי
  הפגנות בעזה. "אין תקווה"
  צילום: איי אף פי
  מומלצים