שתף קטע נבחר

האחים לבנת מציגים ג'ז ויידיש

אלבומם השישי של האחים מתכתב עם רומן של הסופר יעקב גלאטשטיין, ויוצר סינתיזה בין עולמות רחוקים. בשבת הם יעלו הופעה חגיגית

האחים לבנת נמצאים בשיאה של תקופה עתירת הפקות והקלטות. הם חובקים אלבום שישי במספר, "כשיאש נסע", המשלב בין ג'ז למוזיקה היהודית המסורתית, עומלים על פרוייקט מוזיקה מקורי שיעסוק בעיקר בעיבודים למוזיקה צפתית ועל פרוייקט נוסף עם מוזיקאים מאנגליה המכיל חומרים מקוריים ביידיש.

 

מקור ההשראה לאלבום החדש הוא הרומן האוטוביוגרפי של הסופר יעקב גלאטשטיין, "ווען יאש איז געפארן" ("כשיאש נסע"), המתאר את מסעו בן ששת הימים, לביקור פרידה מאמו ששהתה בפולין בשנת 1934.

 

אריק לבנת (כלי נשיפה וקלידים), מספר על הרקע לחיבור למוזיקה היהודית. "העלנו בעבר מופע בסגנון פרי ג'ואיש ג'ז – מופע בימתי המשלב ריקועי נחושת של סבא שלנו, אריה מרזר, המבוססים על שירי עם יהודים. במהלך הזמן התחלנו לאמץ חלק גדול מהמנגינות, לאלתר על מוטיבים יהודיים ובמקום לנגן בסטנדרט אמריקאי, שגם אם אתה מאלתר בו הוא סגור יחסית, הכנסנו סטנדרט יהודי, פתוח יותר".

 

"אנחנו נמצאים כבר שלוש שנים בתוך הפסיפס של החיבורים למוזיקה היהודית", מוסיף אביב לבנת (שירה וגיטרה), "כשהקלטנו בפולין את הדיסק הקודם שלנו, זה היה למעשה התיעוד המוזיקלי הראשון שעלה על דיסק שהוא בהקשר של ג'ז יהודי. אנחנו בעיצומו של תהליך ארוך של למידה, נגינה וחקירת הז'אנר המוזיקלי ולכן החלטנו לשחרר את האלבום הזה".

 

על הנסיבות שהובילו אותם לעיבוד ספרו של גלאטשטיין ליצירה מוזיקלית הם מספרים כי "גילינו שלא מספיק לחקור רק את הצלילים. כשהיינו באירופה לקחנו חלק בקורסים ליידיש, למדנו את השפה ולתוכם יצקנו את התכנים המוזיקליים. כשאתה לומד את השפה, אתה נחשף לתרבות, לספרות וזה מדהים לגלות שלמרות שהשפה נחשבת ארכאית וכביכול שייכת לסבא ולסבתא, היא קמה למעשה מהדברים הכי אנרכיסטיים שמתכתבים עם מודרניזם עולמי. הכל היה טמון בספרות הזו וגלאטשטיין היה מאחד הגדולים שבמשוררי המודרניזם היידי באמריקה".

 

דמויות מוזרות

 

את ספרו של גלאטשטיין גילו האחים לבנת במהלך לימודים באוניברסיטת תל אביב ולאחר מכן בספריה של סבם המנוח. "ההתכתבות איתו באה לנו בצורה מאוד טבעית. האלבום מכיל דמויות מוזרות מהעבר ומהעתיד של 'יאש' ויש בו רגעים מעיקים, האינטנסיביות התאימה להלך הרוח שחיפשנו בדואט שלנו וזה אלבום מסע לא מתפשר. הקלטנו הרבה דברים תוך תהליך של קריאה במקביל, בנייה של מסגרת ומשפטי מפתח, השתדלנו לא לנגן את הספר אחד לאחד, אחרת היינו נאלצים להקריא את כולו".

 

תודות לחברת ההפקות "טווס הזהב" שבבעלותם, השניים זוכים לחופש מוזיקלי גדול מהמקובל. "הלחץ והמוטיבציה ליצור באיכות גבוהה תמיד קיים, אבל ההבדל הוא שהמנכ"לים לא יושבים עלינו על הראש. קשה לנו להאמין שהאלבום הזה היה מתאפשר בנסיבות אחרות. שמחנו לשמוע כי דווקא אחת הרצועות היותר ארוכות והתובעניות באלבום הושמעה בתוכנית 'מוזיקה היום'. אם זה משתלב יפה ברצועות של גלי צה"ל, אז או שגלי צה"ל עשו מהפך או שהשילוב בין היידיש לג'ז מצליח".

 

האחים לבנת יעלו הופעה חגיגית לרגל יציאת האלבום ב"בארבי" בכפר סבא, בשבת ה-27 למרץ בשעה 22:00.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסע מוזיקלי משותף. האחים לבנת
עטיפת האלבום
לאתר ההטבות
מומלצים