שתף קטע נבחר

שגריר אירופה ב-ynet: "יאסין הנהיג ארגון טרור"

שגריר נציבות האיחוד האירופי בישראל, ג'אנקרלו שאבאלר, התארח בפורום גולשי ynet. למרות שהוא מכיר בכך שיאסין הנהיג ארגון טרור, הוא מזהיר: "ההתנקשות עלולה להוביל להצתה מחודשת של העימות". לדבריו, יש אנטישמיות באירופה - אך היא אינה חלק ממכלול השיקולים במדיניות האירופית כלפי ישראל. עוד התייחס השגריר למלחמה בטרור, לתוכנית ההתנתקות, לגדר ההפרדה ולתוכנית האטום הישראלית

"יאסין היה המייסד והמנהיג של ארגון החמאס, שהוא באופן ברור ארגון טרור. אך באותה העת, אנו מגנים חיסולים ממוקדים, מכיוון שהם לא עומדים בחוק הבינלאומי ולא משרתים את השלום. מסיבה זו גינה האיחוד האירופי את ההתנקשות".

 

את הדברים אמר היום (ה') שגריר נציבות האיחוד האירופי בישראל, ג`אנקרלו שאבאלר, שהתארח בפורום החדשות של ynet, ושוחח עם הגולשים על ההתנקשות בשייח יאסין, האנטישמיות באירופה, תוכנית ההתנתקות, ואיך לא – המלחמה בטרור.

 

שאבאלר אף התייחס לתוצאותיה הצפויות של ההתנקשות, ואמר ש"יתכן והפעולה הזאת תצית מחדש את האלימות באזור, דבר שיקשה על הניסיונות לחזור לשולחן המשא ומתן". עם זאת, אמר: "לישראל יש זכות מלאה להגן על עצמה".  


אחד הגולשים, שבחר בכינוי "מר אמת", ביקש מהשגריר להביע את דעתו בנוגע לזכותה של ישראל להחזיק בנשק גרעיני, זאת על רקע היותה מדינה מוקפת באויבים.  


שאבאלר חלק על ההנחה שישראל מוקפת באויבים וציין את הסכמי השלום עם מצרים וירדן. עוד השיב כי "מכיוון שישראל לא חתמה על האמנה למניעת הפצה וייצור של נשק גרעיני, פורמלית יש לה את הזכות לפתח אותו. השאלה היא האם הפיתוח הזה מועיל".

 

לדבריו, "יש לקחת בחשבון שאם ישראל תמשיך לפתח נשק גרעיני, הדבר עלול לגרום למדינות השכנות לה לפתח נשק דומה. דבר זה עלול לערער את יציבות האזור כולו".


הגדר - על הקו הירוק

 

שאבאלר ענה לשאלות הגולשים בנוגע לגדר ההפרדה ואמר כי יש לישראל את הזכות המלאה לבנות גדר שכזו, אך על הקו הירוק ולא בשטחים הפלסטינים. "אין לנו התנגדות לגדר, אלא לתוואי הנוכחי שלה", אמר.


השגריר התייחס גם לתוכנית ההתנתקות של ראש ממשלת ישראל, אריאל שרון, ואמר כי האיחוד מקבל את התוכנית באופן עקרוני, מכיוון שהיא עשויה להיות מועילה לקידום השלום באזור. לדבריו, "התוכנית מקובלת עלינו, אך יש מספר תנאים שאנו חייבים להציב על מנת לתמוך בתוכנית, למשל שהיא לא תוביל להרחבת ההתנחלויות בגדה או תמנע את הקמתה של המדינה הפלסטינית".

 

בנוגע לתרומת האיחוד האירופי להטמעת התוכנית, אמר שאבאלר כי האיחוד מוכן ומזומן לתרום בנושא, וכי הוא מאמין שצריכה להיות נוכחות בינלאומית בעזה לאחר הפינוי. "האיחוד האירופי מוכן לתרום לנוכחות זו. אנו מוכנים לתרום גם מבחינה כספית, אך בהחלט מעוניינים במעורבות ביטחונית ומדינית בנעשה", אמר.


השגריר דחה את הטענות שהפנו כלפיו הגולשים, לפיהן כספי האיחוד מגיעים לידי ארגוני טרור, ואמר כי על ישראל להיות אסירת תודה על העברת הכספים לשטחים. לדבריו, "התמיכה האירופית בפלסטינים משרתת את האינטרסים של ישראל. לפי האמנות הבינלאומיות, ישראל ככוח כובש אמורה לממן צרכים בסיסיים של האוכלוסיה הפלסטינית. אני יכול לומר שצה"ל אסיר תודה על כך שהאיחוד האירופי נושא בנטל זה".

 

עוד אמר כי כספי הסיוע האירופים מסייעים למניעת הכעס והייאוש, המזינים את הטרור.


"מגנים כל פיגוע נגד ישראלים"

 

גולשים רבים התייחסו לסדרת הפיגועים במדריד, בה נהרגו 190 בני-אדם. "לא הגיע הזמן שאירופה תגנה בצורה חד משמעית כל טרור, בלא קשר לסיבות שמביאות אנשים לבצע פשעים מחרידים כאלו"? שאל הגולש ליאור. "עמדתנו ברורה, אנו מגנים כל סוג של טרור ללא הסתייגויות ואנו מגנים כל פיגוע נגד ישראלים", ענה השגריר והוסיף כי "לגבי מוסלמים קיצוניים - אין שינוי בהתייחסות שלנו, שתמיד שללה דעות כאלה ופעלה לעידוד דמוקרטיזציה ופלורליזם".

 

השגריר סיפר כי ראשי מדינות אירופה נפגשים על מנת לגבש צעדים קונקרטיים למלחמה בטרור.

 

"יחד עם זאת", הוסיף, "אני רוצה להדגיש שאין אנו מאמינים כי התשובה הצבאית היא התשובה היחידה לטרור. תגובות צבאיות יכולות לעיתים לסייע, אך יש צורך להגיע גם לשורשים של הטרור, לדוגמא: עוני, אידיאולוגיות קיצוניות ושימוש במהגרים המגיעים לאירופה".


בהתייחסו לנער בן ה-14, שנתפס אמש במעבר חווארה כשעל גופו חגורת נפץ, אמר השגריר כי "יש לי תחושת חמלה כלפי הנער, שנוצל בצורה כזאת. אני מגנה את אלה ששלחו אותו". 


שאבאלר אף הביע את דאגתו משמירת זכויות האדם של הפלסטינים. לדבריו, "הבעיה המרכזית היא לשמור על האיזון בין זכויות אדם לביטחון. איננו בטוחים שאיזון זה נשמר בכל הקשור לזכויות האדם של הפלסטינים".

 

אל תבלבלו אנטישמיות עם ביקורת על ישראל


לשאלה האם אירופה אנטישמית, שלוותה בטענה שהתחושה הכללית בישראל היא ששרידי אנטישמיות נמצאים במדיניות אירופה כלפי ישראל, ענה שאבאלר כי אינו יכול להכחיש את קיומה של האנטישמיות באירופה, אך תהיה זו טעות לכלול אותה בין מרכיבי המדיניות האירופית כלפי ישראל. לדבריו, "אל ישראל לערבב בין האנטישמיות לבין הביקורת האירופית על מדיניות ישראל".

 

"גם האיחוד האירופי וגם המדינות החברות בו, נלחמים בצורה נחושה כנגד תופעות של האנטישמיות. באותה העת אנו מנסים לאזן בין עמדות הישראלים לפלסטינים. אנו לא חד צדדיים, אנו מבקרים את ישראל ואת הפלסטינים באותה מידה. דבר אחד צריך להיות ברור: אנו תומכים ותמיד תמכנו בזכותה של ישראל לחיות בגבולות בטוחים", סיכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
יש אנטישמיות באירופה. שאבאלר
צילום: גבי מנשה
צילום: רויטרס
עמד בראש ארגון טרור. יאסין
צילום: רויטרס
מומלצים