שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מאות אלפי כלבים בישראל אינם מחוסנים נגד כלבת

  ארגון הווטרינרים הישראלי טוען שמשרד החקלאות מונע מהווטרינרים לחסן כלבים מחוץ לאיזור העירוני של מרפאתם. לדבריהם, כ-210 אלף כלבים לא חוסנו בשל תקנות משרד החקלאות. במשרד החקלאות טוענים מנגד: הבעיה היא שעות הפעילות המצומצמות של הווטרינרים

  מאות אלפי כלבים בישראל אינם מחוסנים כנגד כלבת. כך טוען ארגון הרופאים הוטרינריים בישראל. ד"ר עדן פוגל, יו"ר הארגון, מתלונן על כך שמשרד החקלאות אינו מתיר לוטרינרים לחסן כלבים שבעליהם מתגוררים מחוץ לעיר בה ממוקמת המרפאה. לדבריו, בעלי הכלבים נמנעים מלחסן את כלביהם, משום שהרופא הוטרינר ממוקם מחוץ לעיר מגוריהם.

   

  ביום רביעי האחרון, דחתה ועדת הכלכלה של הכנסת בראשותו של ח"כ שלום שמחון, את הדיון בנושא החוק לסדרת הפיקוח על הכלבים לאוקטובר 2004. דחייה זו מעכבת את יישום החוק שאמור היה להיכנס לתוקפו בספטמבר שנה שעברה, ואשר היה אמור לבטל את המגבלה הגיאוגרפית הקיימת כיום על וטרינרים, האוסרת עליהם לחסן מחוץ לאיזור השיפוט העירוני בו הם נמצאים.

   

  נכון להיום, רוכשים הרופאים הוטרינריים תרכיבי חיסון מהרשות העירונית בתחום שיפוטם, בהתאם לאגרה אותה שילם בעל הכלב. הרופאים אינם רשאים לרכוש תרכיבים נוספים עבור תושבים שאינם מתגוררים בעיר בה ממוקמת המרפאה. בעלי כלבים אלו, שהוטרינר שלהם ממוקם מחוץ לעיר מגוריהם, מתבקשים להגיע למרפאת הרשות המקומית.

   

  כ-210 כלבים בישראל אינם מחוסנים

   

  על פי נתונים שאסף ארגון הרופאים הוטרינריים, בעיקר לנוכח התפשטות מחלת הכלבת בעת האחרונה, מתברר כי מתוך 350 אלף כלבים, רק 140 אלף מחוסנים כנגד כלבת. "מדינת ישראל היא המדינה היחידה בעולם בה הוטרינרים מנועים לחסן נגד כלבת מחוץ לאיזור הגיאוגרפי של המרפאות" כתב פוגל לח"כ שמחון.

   

  "האבסורד במצב הוא שבכל העולם רשאים רופאים וטרינריים לחסן בעל חיים ללא שייכות למקום המגורים" אומר פוגל, "כך למשל, תושב מושב בצפון הארץ יהיה מנוע לחסן את כלבו נגד כלבת בנהרייה".

   

  "מדובר בפצצת זמן מתקתקת" אומר ל-ynet ד"ר דורון יקיר, סגן יו"ר ארגון הרופאים הוטרינריים הפרטיים, "בגלל שהאנשים נמנעים לחסן נגד כלבת, מתחילים להשמיד כלבים וחתולים נטושים, פורצות מגיפות של כלבת בלתי נשלטות, ואת הכל ניתן היה למנוע".

   

  יקיר טוען כי בעלי כלבים וחתולים נמנעים מלחסן את חיית המחמד במרפאה העירונית, בשל תנאי תברואה "שאינם לשביעות רצונם" להגדרתו. "הם מעדיפים להגיע למרפאה מסודרת, פרטית, ומי שפעם ביקר במרפאה עירונית, מבין על מה אני מדבר. זו הסיבה שהם מוותרים על החיסון לגמרי".

   

  משרד הבריאות: "הוטרינרים אשמים"

   

  בתגובה לטענות הוטרינריים, אומרים במשרד החקלאות כי הסיבות בגללן נמנעים בעלי הכלבים והחתולים לחסן, היא שעות עבודה מצומצמות של הרופאים הוטרינריים ולא המיקום הגיאוגרפי. "תמיד עדיף לחסן חיה במקום קרוב, ולא לטלטל אותה לעיר מרוחקת" אומרת אתי גואטה, יועצת לתקשורת במשרד החקלאות.

   

  "יש הרבה דרכים להסתכל על הבעיה. בעלי הכלבים מתלוננים דווקא על כך שהוטרינרים נמצאים מעט מאוד שעות במרפאה ולכן קשה לחסן את הכלבים. אם הוטרינריים כל כך דואגים לשלום הכלבים, הם יצטרכו להרחיב את שעות הפעילות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  כלבת. חיסון רק באיזור המגורים
  צילום: איי פי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים