שתף קטע נבחר

אוזבקיסטן: עשרות הרוגים בגל של פיגועי טרור

הבוקר: לפחות 20 הרוגים בפשיטה על מתחם בו התבצרו פעילי טרור. במקום סמוך אירע פיגוע התאבדות כפול, בו נהרגו 3 שוטרים. אלה מצטרפים ל-17 בני אדם שמתו בימים ראשון ושני בפיגועי התאבדות ותקריות אש. בכך מגיע מספר ההרוגים בגל הטרור שפוקד את המדינה ל-40. הנשיא: זה טרור איסלמי-קיצוני

23 בני אדם נהרגו אתמול (ג') ביממה נוספת של פעולות טרור בטשקנט בירת אוזבקיסטן. בין ההרוגים - 20 חשודים כפעילי טרור ושלושה שוטרים. בכך מגיע מספר ההרוגים בגל הטרור שפוקד את המדינה בשלושת הימים האחרונים לכ-40 בני אדם.

 

מזכיר המדינה האמריקני, קולין פאוול, הציע אמש סיוע אמריקני לממשלת אוזבקיסטן בחקירת פיגועי הטרור. אוזבקיסטן היא בת ברית של ארה"ב ואישרה לחיילים אמריקנים להשתמש בבסיס גדול בתחומה במסגרת הלחימה באפגניסטן.

 

פשיטה על מעוז מתבצרים

 

אתמול בשעות הבוקר צרו כוחות הביטחון על מתחם מחוץ לטשקנט בו התבצרו פעילי טרור שנחשדו בביצוע הפיגועים ביומיים האחרונים. גורם רשמי מסר כי בפריצה של השוטרים למתחם נהרגו 20 בני אדם - בהם חמש נשים. חלקם נורו בידי השוטרים וחלקם התאבדו על ידי פיצוץ רימונים.

  

באותו אזור אירע גם פיגוע התאבדות כפול: השוטרים עצרו רכב ובו שתי חשודות. כשנעצר רכבם, יצאו השתיים מהרכב ופיצצו מטענים שנשאו על גופם. שלושה שוטרים נהרגו וחמישה נפצעו.

  

17 הרוגים ביומיים של תופת

 

בפיגועי התאבדות שאירעו ביום ראשון בערב בחנות בגדי ילדים בשוק מרכזי בטשקנט נהרגו שלושה שוטרים וילד. אלה היו פיגועי ההתאבדות הראשונים בהיסטוריה של הרפובליקה הסובייטית לשעבר.

 

כמה שעות לאחר מכן נהרגו עשרה אנשים נוספים בפיגוע בעיר בוכרה. אחרי הפיגוע בבוכרה הודיעה המשטרה כי מצאה בזירה מיכלים עם חומרי נפץ מתוצרת בית, רובה קלצ'ניקוב, אקדחים ותחמושת וכרוזים וחומרי הסתה של האיסלם הקיצוני.

 

בנוסף היו חילופי אש בין פעילי טרור לשוטרים בהם נהרגו שלושה שוטרים נוספים. אגב, במשך יממה שלמה לא הוזכרו הפיגועים כלל בכלי התקשורת של המדינה, המצויים בשליטת הממשל.

 

סדרת הפיגועים גרמה להידוק אמצעי הביטחון ברחבי המדינה, בעיקר בבירה. שוטרים החלו מסיירים ברחובות ומלונות החלו לבדוק את הבאים בשעריהם באמצעות גלאי מתכות ולחסום את גישת כלי הרכב לכניסות הראשיות.

 

הנשיא: זה טרור איסלמי קיצוני

 

אוזבקיסטן, מדינה מוסלמית חילונית, הפכה מאז אירועי ה-11 בספטמבר לבת ברית של ארה"ב. במדינה מוצבים מאות חיילים אמריקנים באזור מאובטח סמוך לגבול עם אפגניסטן. עם זאת, המשטר האוזבקי נחשב לנוקשה ולא סובלני כלפי גילויי אופוזיציה, וארגוני זכויות אדם בעולם מותחים על השלטונות בטשקנט ביקורת רבה.

 

נשיא אוזבקיסטן, איסלם קארימוב, הפנה אצבע מאשימה כלפי פעילי טרור איסלמים. הוא אמר שהם קיבלו תמיכה מארגון קיצוני בשם "חיזב א-טחריר" (מפלגת השיחרור) ושבוצעו מספר מעצרים.

 

הארגון, שמעולם לא היה מעורב בפעילות טרור, הכחיש מעורבות במעשים. מטה הארגון בלונדון אמר דוברו כי ארגונו אינו עוסק בטרור וכי האשמה צריכה להיות מנת חלקו של המשטר.

 

בשנת 1999 אירעו שני פיגועים בטשקנט שגבו 16 קורבנות. המעשה יוחס לפעילים של התנועה האיסלמית של אוזבקיסטן, שהוגדרה על ידי ארה"ב כארגון טרור וידועה בקשריה עם רשת אל-קאעידה.


פורסם לראשונה 30/03/2004 11:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חיילים חוסמים את הכביש המוביל לטשקנט
צילום: איי פי
צילום: איי פי
נשיא אוזבקיסטן קרימוב. זה טרור מוסלמי קיצוני
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אבטחה הדוקה בטשקנט
צילום: איי פי
מומלצים