שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  השב"כ: סיכלנו "פיגוע איידס" בת"א
  הותר לפרסום: חוליית פתח מקלקיליה תכננה פיגוע משולב בתל אביב באמצעות מטען נפץ ולוחמה ביולוגית. מי שהיה נחלץ בשלום ממטען התופת היה מגלה שנדבק באיידס. מדובר באחד מתוך 10 פיגועים שסיכל השב"כ במהלך הפסח, בהם פיגוע באחת הערים הגדולות על ידי 3 מחבלים, מחופשים לחיילים. לידי מערכת הביטחון הגיע גם מידע לפיו תהאני חליל, בת 25, תושבת בלאטה, גוייסה לבצע פיגוע התאבדות בת"א, לאחר שנתפסה בוגדת בבעלה. הבוקר: 60 התרעות לפיגועים

  סוכל פיגוע ביולוגי בתל אביב: חוליית פתח מקלקיליה תכננה לפוצץ במרכז בילוי בתל אביב מטען תופת עם דם הנגוע באיידס, כך הותר הבוקר (ג') לפרסום. על פי התכנון השטני, הפצועים שהיו נחלצים מהפיצוץ היו מגלים כעבור זמן מה שמוות נוסף אורב להם - מחלת האיידס.

   

   

  גורמי ביטחון אומרים ל-ynet כי הבוקר יש כ-60 התרעות על כוונה של ארגוני טרור לבצע פיגועים בישראל. ההערכה היא שהמוטיבציה לבצע פיגועי נקם על ההתנקשות בשייח יאסין יתגברו לקראת יום הזיכרון ויום העצמאות. לדברי הגורמים, הסגר ביהודה שומרון ועזה צפוי להימשך לפחות עד יום העצמאות והמשטרה ממשיכה להיות ערוכה בכוננות שיא (פע"מ ג) בכל רחבי הארץ.

   

  התוכנית: דם נגוע יחדור דרך הפצעים

   

  לפי התוכנית שנחשפה, אמצעי ההדבקה (הדם הנגוע) היה אמור להיות מוטמן בין חומרי הנפץ. הדם היה חודר דרך פצעים פתוחים ומדביק את כל מי שנכח בזירת הפיגוע: פצועים קשה, פצועים קל ואפילו אנשי כוחות ההצלה והשוטרים שמסייעים לנפגעים.

   

  התוכנית נודעה לשב"כ בעקבות לכידת מחבל מהחולייה, ראמי עבדאללה (24), תושב הכפר אמאתין שבאזור קלקיליה.

   

  בחקירתו סיפר עבדאללה לא רק על "פיגוע האיידס" המתוכנן, אלא על עוד שורת פיגועים מתוכננים, למשל חטיפת מתנחל באזור הכפר פונדוק, הנחת מטען על כביש קלקיליה-שכם, הטמנת מטען בתוך פגר של חמור ותכנון פיגוע ה"איידס".

    

  החוליה, אגב, כבר עמדה לבצע פיגוע בהתנחלות, ואף הובילה לשם מחבל. אולם בשל היערכות מוגברת של כוחות הביטחון, שנבעה ממידע מוקדם שהגיע לשב"כ על הפיגוע, חזר בו המחבל. את הנשק שהיה ברשותו הוא הטמין במערה. השב"כ מצא את אמצעי הלחימה והשמיד אותם.

   

  גורמים במד"א:  חוששים מנגיפים אחרים

   

  גורמי ביטחון אמרו ל-ynet, כי עד היום לא היה נסיון לבצע פיגוע עם מטען מזוהם בדם נגוע באיידס. זאת למרות שבעבר נשלחו לישראל מחבלים, שדווח כי הם נושאי מחלות שונות.

   

  גורמים במד"א אמרו הבוקר ל-ynet כי הסיכוי להידבק בנגיף איידס בפיגוע הוא נמוך מאוד, שכן הנגיף לא צפוי לשרוד. בנוסף, לדבריהם, "אנחנו משתמשים בכפפות ובכל מיני אמצעים של מיגון ולא נוגעים בדם חשוף".

   

  הגורמים אמרו עם זאת, כי הם חוששים יותר מתסריט שבו מחבל יבצע פיגוע התאבדות, וכאשר יגיעו כוחות ההצלה למקום יהיה מחבל "ביולוגי" נוסף, שיפוצץ את עצמו על כוחות ההצלה.

   

  שורה של ניסיונות וסיכולים

    

  הפיגוע הביולוגי הוא תכנון אחד מתוך 10 פיגועים שסיכל השב"כ במהלך חג הפסח.

   

  בערב החג, למשל, נחשפה כוונה של פעילים מהפתח, החמאס והג'יהאד האיסלאמי מהרצועה להחדיר לישראל שלושה מתאבדים חמושים בחגורות נפץ. התוכנית סוכלה בעקבות מעצרו במחסום גוש קטיף של סעיד צאלח (19) תושב מחנה הפליטים ג'בליה.

   

  צאלח הודה בחקירתו בשב"כ, כי היה אמור לחדור למצרים באמצעות מנהרה, יחד עם שני מתאבדים נוספים, ומשם להיכנס דרך סיני לישראל, לשם ביצוע פיגוע התאבדות משולש באחת הערים הגדולות.

   

  עוד הוסיף צאלח כי לצורך ביצוע הפיגוע הוכנו שלוש חגורות נפץ, וכי המפגעים עצמם היו אמורים לבצע את הפיגוע בעודם מחופשים לחיילי צה"ל.  

   

  פיגוע בתל אביב או בבאר שבע

   

  באותו היום, נעצרו במעבר רפיח שני פעילי הג'יהאד האיסלאמי שהודו כי אומנו לקראת ביצוע פיגוע והיו אמורים להיכנס למצרים דרך מעבר רפיח. ממצרים הם היו אמורים לחדור לשטח ישראל, דרך סיני, לצורך ביצוע פיגוע ירי וזריקת רימונים בתל אביב או בבאר שבע.

   

  במהלך השבועיים האחרונים, בוצעה סדרה אינטנסיבית של ניסיונות לשגר מחבלים מתאבדים לעבר מחסומי הצבא סביב העיר שכם. מכוון הפיגועים האלה הוא אסמאעיל חראז, פעיל תנזים צבאי משכם המופעל על ידי גורמי חיזבאללה מלבנון.

   

  במהלך החודש שעבר התקבל מידע מודיעיני על היערכות פעילי תנזים וג'יהאד איסלאמי ממחנה הפליטים בלאטה בשכם, על כך שהם מתכוונים לבצע פיגוע התאבדות משותף שיעדו הוא מסעדה בישראל.

   

  הפיגוע סוכל בעקבות שיתוף פעולה בין צה"ל והשב"כ שבמהלכה נעצר מתקאל שואהנה, כבן 20, תושב נפת קלקיליה, שהיה אמור לשמש המוביל של המחבל המתאבד.

   

  בתחילת החודש נעצר גם המחבל, תאמר חוירה, בן 16 תושב שכם. מחקירתו עלה כי לצורך הפיגוע הוכן מטען במשקל של 25 קילוגרם בתוך תיק אותו היה אמור לשאת כאשר מתג ההפעלה היה מחובר לזרועו.

   

  לידי מערכת הביטחון הגיע גם מידע לפיו תהאני חליל, בת 25, תושבת מחנה הפליטים בלאטה שבשכם, גוייסה לבצע פיגוע התאבדות לאחר שנתפסה בוגדת בבעלה.

   

  לצורך "ניקוי" שמה והצלת כבוד המשפחה הוטל על חליל לבצע פיגוע. היא נעצרה ב-18 במרס במחסום בדרכה לשכם.

   

  מחקירתה עולה כי גוייסה לפיגוע על פעילי תנזים בכירים ממחנה הפליטים בלאטה. יעד פיגוע ההתאבדות: תל אביב.

   

  פיגוע גדול סוכל אתמול בנצרים

   

  אתמול בבוקר הרגו חיילי צה"ל שני מחבלים שניסו לחדור להתנחלות נצרים שבצפון רצועת עזה. הכוח ירה גם על שני מחבלים נוספים, שהצליחו להימלט.

  אחד מהם נפצע.

    

  מתחקיר צה"ל עולה כי שמונה מחבלים בסך הכל השתתפו בניסיון החדירה להתנחלות מכיוונים שונים, ובמקביל היה שימוש בירי ארטילרי כדי להסיח את הכוחות. אין נפגעים בקרב חיילי צה"ל. החמאס, הג'יהאד האיסלאמי וגדודי חללי אל-אקצה לקחו אחריות על ניסיון הפיגוע.


  פורסם לראשונה 13/04/2004 06:32

   

  בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מערכת הביטחון
  ראמי עבדאללה. נלכד, וחשף את החולייה
  צילום: מערכת הביטחון
  צילום: סי די בנק
  התוכנית: מטען עם דם נגוע
  צילום: סי די בנק
  צילום: מערכת הביטחון
  נאוף פתחי אבו שרח. נעצר בידי השב"כ
  צילום: מערכת הביטחון
  צילום: רויטרס
  תל אביב. פיגוע במרכז הבילויים?
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  השייח יאסין. החמאס עדיין מתכנן את הנקמה
  צילום: רויטרס
  מומלצים