שתף קטע נבחר

תחנת הכוח באשדוד עברה כולה לגז טבעי

לראשונה בתולדות המדינה, הסבה חברת החשמל את תחנת הכוח אשכול לייצור חשמל באמצעות גז טבעי, במקום במזוט; הסבת התחנה החלה לפני כחודשיים והסתיימה בחול המועד פסח

תחנת הכוח אשכול של חברת החשמל באשדוד סיימה בחול המועד פסח להסב את כל 4 יחידות הייצור שלה לייצור חשמל באמצעות שריפת גז טבעי במקום בשריפת מזוט. בכך הפכה אשכול לתחנה הראשונה של חברת החשמל המייצרת חשמל באמצעות גז טבעי.

 

תהליך הסבת יחידות הייצור בתחנה ממזוט לגז טבעי החל לפני כחודשיים. במהלך אותה תקופה הסבה חברת החשמל גם את ייצור החשמל בטורבינה חדשה בתחנה לגז, והיא תייצר את החשמל באמצעות גז טבעי במקום בסולר, בהספק של כ- 245 מגוואט.

 

במהלך שנת 2005 אמורה החברה להכניס לפעולה יחידת ייצור נוספת, שתגדיל את כושר הייצור של התחנה בעוד כ- 140 מגוואט ללא תוספת דלק. יצוין, שכל יחידות הייצור שהוסבו לגז טבעי מסוגלות לשרוף גם מזוט וגם סולר.

 

חברת החשמל רוכשת את הגז מחברת ים-תטיס, שבשליטת איש העסקים יצחק תשובה. ים-תטיס, השואבת את הגז מקידוחיה שבים התיכון, מול אשקלון, החלה להזרים את הגז ליבשה באמצע דצמבר 2003, אך חיבור הגז לתחנת אשכול התעכב כיוון שאחת החברות הזרות השותפות בפרויקט הגז הטבעי פרשה ממנו במפתיע, ובשל עיצומי עובדי חברת החשמל.

 

חברת החשמל מתכננת להסב בעתיד לשימוש בגז טבעי גם את תחנת הכוח רידינג בתל אביב ואת תחנת הכוח של חיפה, המופעלות כיום באמצעות מזוט. כן מתכננת החברה להקים 8 תחנות כוח חדשות שיופעלו בגז טבעי. ים תטיס מתכננת למכור את הגז הטבעי גם למספר תחנות כוח פרטיות, המוקמות בימים אלה בתעשייה.

 

"תחנת הכוח אשכול היא הסנונית הראשונה המבשרת את כניסת הגז הטבעי למדינת ישראל", אומר מנכ"ל חברת החשמל, ד"ר יעקב רזון, "החברה נחושה להגיע עד סוף העשור לייצור מותקן בגז טבעי שיעמוד על כ-60% מכושר הייצור שלה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני סלומון
גז טבעי: תחנת הכוח באשדוד
צילום: דני סלומון
מומלצים