שתף קטע נבחר

סקירת עיתונות, 15 באפריל 2004

כותרות עיתונים בעולם, 15 באפריל 2004:

 

ניו-יורק טיימס

 

כותרת העיתון: "בתפנית משמעותית, תומך בוש בתוכנית שרון ומצדד בהשארת כמה התנחלויות ישראליות". העיתון כותב כי הנשיא בוש מכיר בזכותה של ישראל להמשיך להחזיק בכמה מההתנחליות כחלק מכל הסדר שלום עם הפלסטינים.

 

על פי הדיווח, הנשיא בוש אמר כי ישראל אינה צריכה לחזור לקווי 1967. ואילו הפלסטינים וצאצאיהם, שאיבדו את אדמותיהם בישראל ב-1948, יצטרכו בסופו של דבר להתיישב במדינה הפלסטינית ולא לשוב לישראל.

 

בוש, שהופיע במסיבת עיתונאים משותפת עם שרון בבית הלבן, כינה את הצעתו של שרון לסגת מרצועת עזה וממספר התנחלויות בגדה "היסטורית" ו"אמיצה". לדבריו, שרון יצר הזדמנות להאיץ מהלכים לקראת יצירת מדינה פלסטינית.

 

ובמקביל, בכיר בממשל בוש העריך בשיחה ל"ניו יורק טיימס" כי ממשלת הימין של שרון תיפול בתוך חודש. הבכיר האמריקני צוטט כי "יש אווירה מאוד חשדנית כלפי שרון וזו עובדה. בתוך חודש הקואליציה הזו תיפול ותוחלף בקואליציה שונה עם מפלגת העבודה בתוכה. הפלסטינים ירגישו הרבה יותר נוח עם זה".

 

וושינגטון פוסט

 

העיתון כותב שהנשיא בוש מאמץ למעשה את תוכנית ההתנתקות של שרון. "הנשיא לא תומך ב'זכות השיבה' הפלסטינית לישראל", קובע כתב העיתון בבית הלבן.

 

במקרים קודמים נהגו פקידים בכירים "לאזן", דיווחים אופטימים מדי של התקשורת הישראלית בעקבות ביקורים של ראש הממשלה. הפעם לא היה שום ספין, ובשיחות הרקע לא ניסו הבכירים האמריקנים "להבהיר" דברים לאוזניים בינלאומיות, בעיקר ערביות ואירופיות.

 

"וושינגטון פוסט" קובע בדיווח מהבית הלבן שהנשיא "הצהיר שישראל תוכל להמשיך להחזיק בקביעות בכמה מההתנחלויות שלה בשטחים ושלפליטים לא תהיה זכות שיבה לישראל".

 

הכתב האמריקני קובע כי "בוש קיבל למעשה כל מה שהמנהיג הישראלי ביקש. הצעד משנה בצורה משמעותית את המדיניות האמריקנית כלפי הסכסוך הישראלי-פלסטיני, מרכך את ההתנגדות האמריקנית להתנחליות ומסיר את ההתנגדות להכתיב תנאים להסדר הקבע".

 

גם "הראלד טריביון", המהדורה הבינלאומית של "ניו יורק טיימס" ו"וושינגטון פוסט", מדווח כי "הנשיא בוש, בתפנית משמעותית במדיניות האמריקנית, אמר לראש הממשלה אריאל שרון, שארה"ב לא תתנגד לכך שישראל תמשיך להחזיק כמה התנחלויות בגדה המערבית, בהסכם שלום עתידי".

 

אינדיפנדנט

 

האינדיפנדנט הבריטי, הנוטה לשמאל באופן מובהק, בחר בכותרת מעניינת לתאר את מצבם של הפלסטינים בעקבות פגישת שרון-בוש: "הפלסטינים האימפוטנטים (במקור) זועמים על כך שהנשיא עשוי להעניק לגיטימציה להתנחלויות". את המילה impotent ניתן, אגב לתרגם כחסרי יכולת, אך נראה שהבחירה במילה הזו אינה מקרית.

 

וכך דיווח כתב העיתון בירושלים, סעיד רזאלי: הרשות הפלסטינית איימה לשים קץ לכל התחייבויותיה, לנוכח ההסכמים החתומים בין הממשל האמריקני לבין מר שרון, הצמודים לתוכנית ההתנתקות.

 

במציאות, הרשות הפלסטינית מוגבלת מאוד, ונראית חסרת יכולת למנוע את התקדמות התוכנית הישראלית. לפלסטינים יש רק מילים ואיומים, כמו איום במעגל אלימות חדש, שחוזר פעם אחר פעם.

 

יו.אס.איי טודיי

 

אחד מהשבויים האיטלקים בעיראק הוצא להורג, כך אישר שר החוץ האיטלקי, פרנקו פרטיני. רשת הלווין הערבית "אל ג'זירה" דיווחה לראשונה על מותו של השבוי ואמרה שבידיה קלטת בה נראית הוצאתו להורג של השבוי. עם זאת, הרשת החליטה שלא לשדר את התמונות כיוון שהן "מזעזעות". שגריר איטליה בקטאר, מקום מושבה של הרשת, צפה בקלטת הווידיאו ואישר את דבר מותו של השבוי האיטלקי.

 

יוצר התוכנית הוותיקה "משפחת סימפסון", מאט גרונינג, יגיח לראשונה ל"הופעה מאויירת" בפרק הקרוב של התוכנית, שישודר ביום ראשון - כך דיווחה רשת פוקס המשדרת את הסדרה. דמותו של גרונינג הופיעה בעבר בסדרה כתמונה תלוייה על קיר, אך תהיה זו הפעם הראשונה בה יישמע קולו של גרונינג, ודמותו תשחק תפקיד משנה. בפרק יבקרו מנהל בית הספר של ספרינגפילד, סקינר, והמורה עדנה, בכנס מדע בדיוני. גרונינג, בתפקיד עצמו, יחלק בכנס חתימות למעריצים.

 

טלגרף

 

עוזר בכיר של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הכעיס את הקהילה היהודית במדינה לאחר שהשווה את אמנת קיוטו בנושא איכות הסביבה למחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו.

 

האיש, אנדריי איליארונוב, המייעץ לפוטין בנושאים כלכליים, אמר: "אמנת קיוטו היא חבילת מוות, מוזר ככל שזה יישמע, כיוון שמטרתה העיקרית היא לחנוק את הצמיחה הכלכלית והפעילות הכלכלית במדינות החתומות. תחילה רצינו לקרוא לאמנה הזו 'גוספלן בינלאומי' (הוועדה הסובייטית שניהלה את כלכלת ברית המועצות). אך אז גילינו שהגוספלן היתה הומנית הרבה יותר, לכן חשבנו לקרוא לה גולאג. בהמשך גילינו שהמתגוררים בגולאג קיבלו בכל יום מנת מזון קבועה, שלא פחתה מיום ליום. לכן החלטנו לבסוף לקרוא לאמנה 'אושוויץ בינלאומי'".

 

א-שרק אל אווסט

 

התפתחות דרמטית במשבר בין כוחות הקואלציה לבין המנהיג השיעי הקיצוני, מוקטדה א-סאדר: שניים מעוזריו הודיעו כי הוא חוזר בו מתנאיו למשא ומתן, והוא מוכן לעמוד לדין בפני בית משפט עיראקי "לגיטימי". האמריקנים דורשים את העמדתו לדין של א-סאדר באשמת הסתה לרצח המנהיג השיעי המתון עבד אל-מג'יד אל-חואי, לפני כשנה. א-סאדר הודיע שהוא מוכן לפרק את צבאו, צבא "מהדי"  לטובת הפיכתו לתנועה פוליטית.

 

בתוך כך הודיע מקור בכיר המקורב ללשכת המנהיג האיראני, עלי חמינאי, כי הוחלט על הפסקת התמיכה האיראנית בא-סאדר. במקביל, שר החוץ האיראני כמאל חראזי, אמר אתמול כי ארה"ב ביקשה את עזרת איראן בהפחתת האלימות בעיראק. לדברי חראזי, ארצו פועלת בנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בוש ושרון בבית הלבן
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
בוש. "תפנית משמעותית"
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
אימפוטנט? אבו עלא
צילום: איי אף פי
הומר סימפסון. היוצר יגיח
מומלצים