שתף קטע נבחר

העליון החמיר בעונשם של אנשי המחתרת שבו ופס

בית המשפט העליון קיבל את ערעור המדינה וגזר על השניים, שהורשעו בהשתייכות למה שכונה "מחתרת היהודית", שנתיים מאסר. "חומר נפץ מרסק מן הסוג שנתפס במכונית בה נסעו המשיבים בכמות כה משמעותית מקיים על פי נסיון החיים הנחה עובדתית כי אכן נועד למטרות התקפיות", כתבו השופטים

שביעות הרצון שהביעו מקורביהם של יצחק פס ומתתיהו שבו, עם הינתן גזר הדין בבית המשפט המחוזי בירושלים, ששלח אותם לכלא ל-15 חודשי מאסר, היתה מוקדמת: בית המשפט העליון מחמיר היום (ב') בעונשם של השניים וגוזר עליהם 24 חודשי מאסר.

 

אביה של התינוקת שלהבת פס ז"ל שנרצחה בחברון מירי צלף פלסטיני וגיסו הורשעו באחזקת 8 לבני חבלה. מן העובדות שבהן הודו עולה, כי ביולי 2003 מסר פס את 8 לבני החבלה לשחר זליגר (דביר) אחד מנאשמי המחתרת היהודית. כחודש לאחר מכן קיבלו פס ושבו מזליגר בחזרה את לבני החבלה, אותן לקחו במכוניתו של פס מגבעת עדי עד לירושלים - שם נעצרו על ידי כוחות הביטחון.

 

אנשי כוחות הביטחון שערכו חיפוש במכונית גילו את לבנות החבלה, כשהן מכילות חומר נפץ. מעטיפתן של הלבנות הוסרו מספרי הסימן והסדרה הצה"ליים.

 

בית המשפט המחוזי ציין בפסק הדין כי לא הוכח שמעשיהם של השניים הם בגדר "עבריינות אידאולוגית שנועדה לנקום בערבים" כפי שטענה המדינה ועם זאת השניים לא סיפקו הסבר למעשיהם ולמטרה שלשמה החזיקו בלבני החבלה ומכאן הסיק בית המשפט כי החזקתן היתה למטרה לא חוקית.

 

המדינה טענה כי העונש אינו הולם את חומרת העבירות של השניים, במיוחד בימים אלה שבהם מעשי האלימות מתרבים יש להטיל עונש שיהווה גורם מרתיע.

 

סניגוריהם של פס ושבו, עורכי הדין נפתלי ורצברגר ויאיר גולן, טענו כי אין כל ראייה המוכיחה כי הנשק שנתפס בידי השניים הוא נשק שנועד למטרות עברייניות או קשור בצורה כלשהי לעבריינות אידיאולוגית מחתרתית.

 

"טענה זו קשה היא כאשר היא נשמעת בשמם של האוחזים בנשק, אשר נמנעו מלתת כל הסבר ביחס לתכלית החזקתן ונשיאתן של לבני החבלה. חומר נפץ מרסק מן הסוג שנתפס במכונית בה נסעו המשיבים בכמות כה משמעותית מקיים על פי נסיון החיים הנחה עובדתית כי אכן נועד למטרות התקפיות", קובעים שופטי בית משפט העליון בפסק דינם היום.

 

לפיכך הם קובעים כי העונש שנגזר על פס ושבו מקל עימם במידה ניכרת "ואינו נותן משקל הולם לחומרה המיוחדת שיש באחזקה ובנשיאה של לבני חבלה מן הסוג שנתפס ברכבם".

 

השופטים התייחסו לעובדה שפס הוא אביה של התינוקת שלהבת ז"ל שנרצחה בחברון וכי שבו היה דודה: "הנסיבות האישיות, קשות ככל שתהינה, אין בהם כדי להצדיק עשיית דין עצמי ולפיכך מן הראוי להחמיר בעונשיהם של מי שמחזיקים חומרי חבלה ונשק שעשויים לשמש למעשי הרג ולגזור עונשים שיהיה בהם כדי להרתיע מפני הסיכון של עשיית שימוש שלא כדין בנשק חם", כתבה השופטת דורית בייניש, בפסק הדין שנחתם גם על ידי השופטים אליעזר ריבלין וסלים ג'ובראן.

 

עו"ד גולן אמר לאחר מתן פסק הדין כי הוא עדיין מרוצה: "בבית המשפט המחוזי התביעה דרשה להטיל עונש חמור מאוד שלא יפחת מ-6 שנות מאסר. ולכן, בסופו של דבר, למרות שזו החמרה בעונש, זוהי החמרה במידת מה ולא החמרה דרמטית".

 

מקורבי פס ושבו טענו כי שופטי בית המשפט העליון מנותקים מהעם: "אותם שופטים שמקלים בעונש של מחבלים לא מסוגלים להתחשב ביהודי שאיבד את ילדתו בפיגוע זוועה", אמרו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
מתתיהו שבו. החמירו בעונשו
צילום: גלי תיבון
צילום: גלי תיבון
יצחק פס. שנתיים מאסר
צילום: גלי תיבון
צילום: מערכת הבטחון
לבנות החבלה שנמצאו ברשות השניים
צילום: מערכת הבטחון
מומלצים