שתף קטע נבחר

הוראה מלשכת רה"מ לשרים: לא לדבר על ואנונו

בלשכתו של שרון החליטו: אף אחד מהשרים לא ידבר בנושא שיחרורו של מרגל האטום מרדכי ואנונו, להוציא שר המשפטים יוסף לפיד. המטרה הרשמית: "שהממשלה תדבר בקול אחד בשל רגישות הנושא". מערכת הביטחון הפיצה בקרב ערוצי הטלוויזיה קלטת של ואנונו, שנעשתה לפני חודש וחצי, ובה הוא חוזר על משנתו האידיאולוגית מן העבר. השיחרור: מחרתיים

שרון מורה לא לדבר על ואנונו: לקראת שחרורו הצפוי של מרגל האטום מרדכי ואנונו מחרתיים (יום ד') ולאור הנפח התקשורתי שהנושא צפוי לקבל באופן טבעי בכלי התקשורת בארץ ובעיקר בעולם, הוחלט בלשכת ראש הממשלה לבקש מהשרים שלא להתראיין בנושא.

 

מי כן ידבר? בלשכה הוחלט לבסוף להותיר את הראיונות בתקשורת אך ורק בידי שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, איש תקשורת מנוסה וותיק.

 

מזכיר הממשלה ישראל מימון שוחח בצהריים עם מרבית השרים בנושא. מימון הסביר: "מבחינתנו חשוב שהממשלה תדבר בקול אחד, בשל חשיבות ורגישות הנושא. ולכן החלטנו כי טוב ששר המשפטים שבקי בנושא ובמגבלות שהוטלו על ואנונו יהיה זה שידבר מבין השרים. חברי הממשלה גילו הבנה לנושא".

 

ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" קרא הלילה לישראל שלא להטיל סנקציות על ואנונו עם שחרורו. גורמים מדיניים אומרים כי "ואנונו משתחרר מן הכלא עם הגבלות תנועה שנועדו למנוע נזקים שביכולתו לגרום - דבר שנהוג בכל העולם והינו סביר ומתבקש לאור הנסיבות".

 

ועם זאת, השיחרור צפוי להפוך ל"חינגה תקשורתית" של ממש מחוץ לכלא שקמה, בהשתתפות נציגים ממדינות בכל רחבי העולם. להתעניינות סביב השחרור תועיל מן הסתם הקלטת דבריו של ואנונו, שהופצה על ידי גורמים במערכת הביטחון לערוצי הטלוויזיה בארץ, במטרה להוכיח כי לא שינה את דרכו ואת האידיאולוגיה שלו.

 

בהקלטה, שבוצעה בתאו לפני כחודש וחצי, אומר ואנונו בין היתר: "אני לא הייתי מרגל ולא הייתי בוגד. רציתי ליידע את העולם על מה שקורה... אני דמות חיובית, חוץ מל-5 מיליון יהודים בישראל. גם הם לא כל ה-5 מיליון. רק כמה אלפי סוכנים של השב"כ והמוסד רואים בי בוגד".

 

והוא מוסיף: "אני רוצה שיקחו את הכור. יותר מזה - אני רוצה שיהרסו את הכור. יותר מזה, כמו שהרסו את הכור של עיראק אני רוצה שיהרסו את הכור של ישראל... אני מגן על העולם הערבי".

 

ועוד פנינים: "לא צריך מדינה יהודית. צריכה להיות מדינה פלסטינית. מי שרוצים להיות יהודים יכולים לחיות בכל מקום, גם בישראל, אבל לא צריך מדינה יהודית... אני חושב שהאיסלאם והיהדות זה שניהם אותה דת מפגרת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פייר תורג'מן  באו-באו
שרון. לא לדבר
צילום: פייר תורג'מן באו-באו
צילום: מאיר אזולאי
ואנונו. שששש...
צילום: מאיר אזולאי
צילום: סבסטיאן שיינר
לפיד. רק הוא מדבר
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אלכס קולומויסקי
מימון. התקשר לשרים
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים