שתף קטע נבחר

חשד: גונן שגב ניסה להבריח אקסטזי לישראל

לפי החשד, שר המדע והאנרגיה לשעבר ביקש להעביר מהולנד לישראל חבילה ובה 25 אלף כדורי אקסטזי. הוא התעקש להשתמש בדרכון הדיפלומטי שלו, שכבר אינו בתוקף מזה כמה שנים. לאחר שהוזהר, השאיר את החבילה בארונית בנמל-התעופה באמסטרדם, כשלטענתו, הוא קיבל אותה מחבר וסבר שהכילה שוקולד. מעצרו הוארך בשבוע. השופט: "זה נראה כחלק מרשת הברחה". עורכי-דינו: "נעשה לו עוול, זה נראה כמו קטע מפספוסים"

שר המדע והאנרגיה לשעבר, ד"ר גונן שגב (48), נעצר אתמול בחשד לניסיון יבוא של כדורי אקסטזי מאמסטרדם לישראל, ועשה שימוש במסמך מזויף - דרכון שאינו בתוקף. עוד שני חשודים נעצרו בפרשה: אריאל פרידמן ומשה ורנר, שקיימו קשר עסקי עם שגב. על הפרשה הוטל בשבועות האחרונים צו איסור פרסום, שהוסר רק הבוקר (יום ה'). 

 

שגב עצמו טוען כי סבר שמדובר בשוקולד, ולא בכדורי אקסטזי. במהלך הלילה הוא נחקר ביחידה המרכזית של משטרת מחוז תל-אביב, והבוקר הובא להארכת מעצרו בבית-משפט השלום בעיר - שם ישב מלווה בשוטרים בשפתיים חתומות. מעצר החשודים הוארך בשבוע. השופט קבע כי "קיימים חשדות מבוססים וראיות לכאורה לפיהם מדובר ברשת להברחת סמים, והחשש לשיבוש הליכי חקירה אינו תיאורטי". 

 

שמו של גונן שגב הוזכר ביולי 2002, כמי שחיזבאללה ניסה לחטוף אותו בדרך דומה לזו בה נחטף אלחנן טננבוים. לפי אותו פרסום, קייס עובייד מטייבה, שפעל בשליחות הארגון הלבנוני, ניסה לפתות לא רק את טננבוים לצאת לעסקה בחו"ל, אלא גם אזרחים ישראלים נוספים - ובהם גונן שגב. אולם הפעם, המשטרה סבורה כי מדובר בסיפור "פלילי בלבד".  

 

  • החברים בצומת: "הוא זאב בודד"

 

אקסטזי, לא שוקולד

 

תחילת הפרשה ב-8 באפריל. שגב ששהה באמסטרדם הגיע לשדה התעופה, כאשר היה אמור לשוב ארצה בטיסת KLM. הוא הציג את הדרכון הדיפלומטי שלו עוד מהתקופה בה שימש כשר. אנשי הביטחון הבחינו כי הדרכון אינו בתוקף, ודרשו ממנו להציג מסמכים נוספים. בסופו של דבר, הוא שב לישראל בטיסת אל-על.

 

למחרת חזר שגב להולנד. כעבור שלושה ימים, כאשר רצה לחזור לישראל, שב לדלפק KLM בשדה התעופה באמסטרדם. נציגי השלטונות חשדו בו, לאחר שנזכרו שארבעה ימים קודם לכן הוא ניסה לעלות לטיסה ללא בידוק, באמצעות דרכון דיפלומטי שאינו בתוקף. הם עצרו אותו לבדיקה, הבחינו בחבילת הממתקים ופתחו אותה.

 

כאשר נשאל שגב במה מדובר, השיב כי שותפו העסקי, עו"ד פרידמן מחיפה, ביקש ממנו להעביר אותה, וכי הוא סבור שזו חבילת עדשי אם-אנד-אם. הגורמים שעמדו מולו העריכו כי מדובר בכדורי אקסטזי. ואולם, מסיבה שאינה ברורה, הם לא עיכבו אותו לחקירה - והעדיפו להשאיר זאת לטיפול הרשויות בישראל. בשלב זה שכר שגב ארונית בשדה התעופה באמסטרדם, שם השאיר את החבילה ובה 25 אלף כדורי אקסטזי, והמשיך לישראל.


גונן שגב

צילום: אבי כהן

 

בינתיים, הודיעו שלטונות הולנד למשטרת ישראל על בואו הצפוי של השר לשעבר עם חבילה של כדורי אקסטזי, ובנמל התעופה "בן גוריון" הוא עוכב לבדיקה. כאשר לא מצאו השוטרים את החבילה בין כליו, הוא שוחרר לדרכו.

 

שגב ניסה בכל דרך לפנות למשטרה. בשלב מסויים אף ניצל את קשריו מפעם כדי להיפגש עם קצינה שמקשרת בין האינטרפול למשטרת ישראל, ובפגישה אמר לה כי השאיר את החבילה בארונית בשדה התעופה בהולנד, מבלי שהוא יודע מה תכולתה.

 

שוטרי היחידה המרכזית של מחוז תל-אביב, שהופקדו על החקירה, העבירו למשטרת הולנד את המידע, לרבות מיקומה של החבילה. השוטרים נטלו את החבילה לבדיקות מעבדה, ואתמול נמסר לשליח משטרת ישראל כי אכן מדובר בכדורי אקסטזי.

 

חקירת המשטרה מצאה סתירות בין הגרסאות השונות שמסר שגב, וביניהן לבין כמה מהראיות שהתקבלו. מהחקירה אף עולה כי בעבר שימש שגב יזם של בניית קזינו בפראג, וקיים קשרים עם יעדים מודיעיניים מרכזיים של המשטרה.

 

"קטע מ'פספוסים' של שילון"

 

פרקליטיו של שגב, ליאור אפשטיין וארי שמאי, אמרו ל-ynet כי מדובר ב"מקרה מטורף לגמרי" וכי שגב פנה מספר פעמים למשטרה כדי למסור את גרסתו. לדברי עו"ד אפשטיין, שגב אפילו בטוח שמדובר בקטע מתוכנית "פיספוסים" של יגאל שילון, ו"נעשה לו עוול. בא אדם, שסודות מדינת ישראל ידועים לו, ואומר, 'נתנו לי חבילה'. אבל המשטרה לא עושה דבר".

 

  • מכתב מעו"ד אפשטיין ליועץ המשפטי לממשלה

  

עו"ד רונן חליוה, פרקליטו של עו"ד פרידמן: "השניים, גונן שגב ומשה ורנר טופלים על פרידמן תיק". ורנר, בן-דודו של שגב, חשוד שתיווך בין השניים. "היו למרשי קשרים עסקיים חוקיים עם שגב, ובזמן שורנר אמר שהוא קיבל את החבילה כדי להביאה לארץ, פרידמן היה בישראל. אין ראיה שהוא החזיק ולו שריד של דבר הנחשב כסם, או שידע שמדובר בסם, או שהזמין סם למעט עדותם".

 

גונן שגב, רופא ילדים בהכשרתו, נבחר לשתי קדנציות בכנסת מטעם מפלגת "צומת" של רפאל איתן, במהלכן שימש כשר. בשלב מסוים התפצלה הסיעה, כאשר שגב הקים יחד עם אלכס גולדפרב ואסתר סלמוביץ' את "יעוד". לאחר פרישת "הדרך השלישית" ממשלת רבין, הוא הצטרף לקואליציה יחד עם גולדפרב. 

 

משפרש מן החיים הפוליטיים, עבר שגב לתחום ההיי-טק, והוליך קבוצה של חברות ישראליות וזרות למכרז של חברת חשמל להקמת תחנת כוח פרטית בדרום. לפני שמונה שנים נחשב לאחד ממאת מנהיגי המחר בפורום הכלכלי של דאבוס בשל תרומתו בתחום האנרגיה.


פורסם לראשונה 22/04/2004 10:37

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
חשב שזה שוקלד. גונן שגב בבית-המשפט
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
אריאל פרידמן
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
משה ורנר
צילום: אבי כהן
דודו בכר
משלוח אקסטזי (ארכיון)
דודו בכר
מומלצים