שתף קטע נבחר

הקשת הדמוקרטית: "ואנונו – גיבור מזרחי"

הקשת הדמוקרטית המזרחית חולקת שלל מחמאות ל"מרגל האטום" ששוחרר: "הוא לוחם אמיץ למען השיח הדמוקרטי, 'אסיר ציון בציון', ובגלל פעילותו הברוכה אנו רואים בו שותף". בתנועה טוענים: "אנו מאמצים אותו לא בשל היותו מזרחי אלא בשל היותו לוחם לזכויות אדם"

עוד חיזוק ל"מרגל האטום" ששוחרר היום, והפעם מכיוון תנועת "הקשת הדמוקרטית המזרחית": "מרדכי ואנונו הוא מגיבורי המאבק המזרחי בארץ, זאת בשל מאמציו הכבירים לשנות את האופן שבו אזרחי מדינת ישראל תופשים את סוגיות הנשק הגרעיני וזכויות האדם", הודיעה היום התנועה.

 

לפי התנועה, "ואנונו הוא לוחם אמיץ למען התרחבות השיח הדמוקרטי במדינת ישראל. פעילותו  לחשיפת סוגיית הנשק הגרעיני הנמצא בידי ישראל לדיון ציבורי פומבי בארץ ובעולם היתה צריכה להפוך לאבן-פינה בהיסטוריה של הדמוקרטיה הישראלית. במקום זה, החברה הישראלית בחרה להתנכר אליו ולהתעלם מתרומתו העצומה לחיזוק יסודותיה הדמוקרטיים. בגלל פעילותו הברוכה, אנו מוצאים בו שותף ועמית למאבק למען שיח ציבורי דמוקרטי וחופשי יותר".

 

אופיר עבו, דובר הקשת המזרחית אמר ל-ynet כי "המאבק המזרחי היה תמיד לפעול לשנות את החברה באופן ראדיקלי. ואנונו מנסה לשנות את השיח הדמוקרטי במלחמתו בנשק גרעיני, ואנחנו מזדהים עם רעיונות אלה. זה לא מאבק עדתי במונחים של מזרחיים מול אשכנזים, אלא מאבק של המדוכאים (מזרחים, פלסטינים וכל אזרח פגוע) למען זכויות אדם".

 

לדבריו, "ואנונו דיבר בעבר על דיכוי המזרחים, ואת הדיכוי הזה הוא לקח למקומות אוניברסליים -  זכויות האדם ומעמד כל האזרחים באשר הם. אנחנו 'מאמצים' אותו לא בשל היותו מזרחי אלא בשל היותו לוחם לזכויות אדם, וכל זה נובע מעצם היותו אדם ממוצא מזרחי שעבר דיכוי בחברה הישראלית.

 

לדבריו, "אנשי התנועה ניסו בעבר להיפגש עמו, ועכשיו אני מקווה שהמפגשים ייצאו אל הפועל".

 

"אסיר ציון בציון"

 

עוד מתחו בתנועה ביקורת חריפה על ההגבלות המוטלות על ואנונו. "הוא ריצה את מלוא העונש שהוטל עליו בידי בית משפט בישראל, ולדעתנו, אין שום סיבה להוסיף ולענות אדם שכבר חווה סבל, ועוד יחווה, מהתנהגותה של מדינת ישראל כלפיו.

 

"תנאי כליאתו השערורייתיים – אשר ביניהם ניתן למנות בידוד טוטלי במשך 12 שנה, במשך שנתיים וחצי דלק האור בתאו יום ולילה – שלא היו מביישים משטרים חשוכים בעבר ובהווה, הם די והותר מבחינת האיש ומשפחתו".

 

לפי אנשי התנועה, "על מדינת ישראל ושירותי הביטחון שלה לחדול לאלתר מניסיונותיהם לפגום בחירותו של האיש. ישראל, אשר במשך שנים פעלה למען שחרורם של פעילי זכויות האדם בברית המועצות, מתעמרת היום באחד מפעילי זכויות האדם המרכזיים בעולם בשני העשורים האחרונים; מרדכי ואנונו הוא אפוא אסיר ציון בציון". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונות השחרור
צילום: תומריקו
צילום: תומריקו
"לוחם אמיץ"
צילום: תומריקו
צילום: תומריקו
"לבטל ההגבלות"
צילום: תומריקו
מומלצים