שתף קטע נבחר

אנחנו על המפה

למדינת ישראל יש סיבה לגאווה גדולה: ב-56 שנותיה היא הצליחה להעמיד לא מעט חברות חדשניות ופורצות דרך, שעקפו ענקיות בינלאומיות וכבשו את הצמרת העולמית. סיפורן של חברות ישראליות שנתח השוק שלהן בתחומן הוא הגדול ביותר בעולם

טבע ישקר מכתשים-אגן צ'קפוינט 
תעשייה אווירית כתר פלסטיק קומברס נטפים 

 

 

טבע
תחום עיסוק: פיתוח תרופות גנריות

שנת הקמה: 1901

מספר עובדים: 13 אלף

מחזור מכירות שנתי: 14.3 מיליארד שקל

 

 

טבע היא, ללא ספק, החברה המוצלחת ביותר שניפק המשק הישראלי מאז ומעולם. נכון להיום, טבע היא החברה הגדולה ביותר בישראל, והיא גם נחשבת לחברת התרופות הגנריות (גרסאות המשנה של תרופות שפג תוקף הפטנט שלהם) הגדולה בעולם.

 

בשנת 2003 שיווקה החברה 460 מוצרים ב-89 מדינות ברחבי העולם. לטבע 112 מוצרים הממתינים לאישורן של רשויות הבריאות בעולם - הצבר הגדול ביותר בתעשייה הגנרית. בכל בית אב בארצות-הברית יש לפחות מרשם אחד למוצר של טבע.

 

ראשיתה של טבע ב-1901, כבית מרקחת קטן בירושלים שנקרא סלומון לוין אלשטיין, על שם בעליו. בית המרקחת עסק גם בהפצת תרופות מיובאות ברחבי הארץ, על גבי גמלים וחמורים.

 

בשנות השלושים, בעקבות ההגירה המסיבית שהביאה עמה מספר גדול של רוקחים, כימאים וטכנאים, הפך בית המרקחת לחברת תרופות קטנה בשם טבע. במקביל לה פעלו בשוק גם החברות צורי ואסיא, שמאוחר יותר הפכו לחלק מטבע.

 

בזמן מלחמת העולם השנייה שגשגה תעשיית התרופות בארץ, מאחר שקווי האספקה של תרופות מאירופה נחסמו, והמפעלים הקטנים מצאו עצמם מספקים תרופות לאזור כולו. לאחר הכרזת המדינה המשיכה טבע להתפתח בעקבות גלי העלייה, וב-51' נרשמה למסחר בבורסה של תל-אביב.

 

אסיא וצורי התאחדו, ורכשו את השליטה בטבע. ב-76' כל השלוש התאחדו, ומנכ"ל אסיא, אלי הורביץ, הפך למנכ"לה האגדי של טבע. ב-82', כשהיא כבר יצרנית התרופות הגדולה בישראל, הונפקה טבע בנאסדא"ק.

 

מספר עובדיה של טבע מסתכם כיום בכ-13 אלף. מטה החברה ממוקם בפתח-תקווה, ובנוסף אליו פרוסים מתקני ייצור התרופות ב-20 אתרים נוספים. ב-15 אתרים נוספים מייצרת טבע חומרי גלם לתעשיית התרופות, נישה המקנה לה כוח רב כיצרנית תרופות.

 

במרכז החברה בכפר-סבא מייצרים את תרופת הדגל של החברה, הקופקסון, המיועדת לטיפול בטרשת נפוצה. באמצע 2005 צפויה החברה לחנוך את מפעלה החדש בהר חוצבים בירושלים, בו השקיעה כ-75 מיליון דולר.

 

לטבע אין בעל שליטה דומיננטי. הורביץ, למשל, המשמש כיום כיו"ר החברה, מחזיק ב-0.85% ממניותיה בלבד. הגודל של אחזקתו אמנם זעום, אך היא שווה לא פחות מ-760 מיליון שקל.

 

איך נולד השם: ראשי התיבות של מייסדי טבע (סלומון, לוין ואלשטיין) מלווים עד היום את חברת ההפצה של טבע בישראל - ס.ל.א.

 

רגע שיא: במהלך 103 שנות קיומה של טבע נרשמו שיאים רבים. השיא האחרון היה רכישת חברת התרופות האמריקנית סיקור בעסקת ענק, שהיקפה 4.5 מיליארד דולר. זו הייתה עסקת הרכישה הגדולה ביותר שביצעה חברה ישראלית אי פעם.

 

רגע משבר: מספר אזהרות רווח שפרסמה החברה ב-98', שהוביל לירידה חדה במניותיה בנאסדא"ק.

 

העובד הוותיק ביותר: בטבע למעלה מ-20 עובדים המועסקים בה יותר מ-35 שנה. איתן טלמון, למשל, עובד במחלקת תכנון ובקרת מלאים בס.ל.א זה 43 שנה.

 

החזון: "להפוך לאחת מהחברות הפרמצבטיות המובילות בעולם, על ידי הובלה בלתי מעורערת של תעשיית התרופות הגנריות בעולם ובאמצעות פיתוח גלובלי של מוצרים חדשניים שמקורם בידע ישראלי. הצלחתנו טמונה במנהיגות מנהלינו, בכישורים ובמסירות של עובדינו, באיכות המוצרים, השירותים והידע שהחברה מציעה ובהתמקדות בצרכים של החולים והלקוחות".

 

חזור למעלה
ישקר
תחום עיסוק: ייצור כלי חיתוך ממתכת קשה

שנת הקמה: 1952

מספר עובדים: 3,000 בישראל

מחזור מכירות שנתי: כ-950 מיליון דולר

נתח שוק עולמי: כ-33%

 

משפחת ורטהיימר - האב סטף ובנו איתן - נחשבת כיום למשפחה העשירה ביותר בישראל, והונה מוערך בכ-3 מיליארד דולר לפחות. את רוב עושרה חייבת המשפחה לחברת ישקר, שמרכזה בגן התעשייה בתפן שבגליל.

 

ישקר היא החברה הגדולה והמובילה בעולם בייצור כלי חיתוך ממתכת קשה, המיועדים לתעשיית עיבוד השבבים. מפעל נוסף בקבוצה עוסק בייצור מוצרי מתכת מתקדמים, ביניהם גם להבים למטוסי סילון.

 

הנתונים הכספיים של ישקר, שהיא חברה פרטית, נחשבים לסוד שמור במיוחד. על פי הערכות, היא סיימה את 2003 עם מחזור מכירות של 950 מיליון דולר, והרווח הנקי, על פי הערכות שמרניות, היה 40 מיליון דולר לפחות. הקבוצה, שהחלה את דרכה בצריף קטן בנהריה, מעסיקה כיום אלפי עובדים מסביב לגלובוס, כ-3,000 מתוכם בישראל.

 

בשנים האחרונות התרחבה החברה בצורה מהירה, תוך ניצול משברים של חברות מתחרות, והיא מחזיקה כיום במפעלים בקוריאה, סין, גרמניה, איטליה, הודו וארצות-הברית. בין היתר, ישקר היא שותפתן של שתי יצרניות המנועים הגדולות בעולם, רולס-רויס הבריטית ופארט-אנד-ויטני האמריקנית, בחברה המייצרת להבים. יחד עם חברה זו מחזיקה ישקר בנתח של 33% משוק להבי המטוסים בעולם.

 

איך נולד השם: ישקר הוא צרוף של יזראל קרביד, כלומר חיתוך.

 

רגע שיא: השנתיים האחרונות, במהלכן הרוויחה החברה, על פי הערכות, כ-250 מיליון דולר בכל אחת.

 

רגע שפל: הסכסוך המתוקשר של בעלי החברה עם דיסקונט-השקעות, שהחזיקה באמצע שנות ה-90 בכ-25% ממניות ישקר, הוא רגע בחיי החברה שעליו היו הוורטהימרים מוכנים לוותר. הסכסוך, במהלכו ביקשו סטף ואיתן לרכוש את מניות דסק"ש בישקר ולהפוך אותה לחברה פרטית בבעלות מלאה, כמעט שהוביל למאבק שליטה באי.די.בי, החברה-האם של דסק"ש, לאחר שוורטהיימר החל באיסוף מסיבי של מניות החברה. בסופו של דבר רכשה דסק"ש את מניותיו של ורטהיימר באי.די.בי, והוא רכש את חלקה בישקר.

 

העובד הוותיק ביותר: סטף ורטהיימר עצמו (77), המייסד, הוא העובד הוותיק ביותר בישקר.

 

חזון: סטף ורטהימר: "הייתי רוצה שלא נהיה יותר עם נבחר, אלא עם נורמלי. החברה מאמינה ביצירה ובהתקדמות כל הזמן. אם לתבל את החזון במספרים, הרי שמטרת הקבוצה היא להגיע למחזור מכירות של כ-1.5 מיליארד דולר עד 2010".

 

חזור למעלה
מכתשים-אגן
תחום עיסוק: מדבירי חרקים וקוטלי עשבים להגנת הצומח

שנת הקמה: 1945 (אגן) ו-1952 (מכתשים)

מספר עובדים: 2,800

מחזור מכירות שנתי: 1.2 מיליארד דולר

נתח שוק עולמי: כ-4%

 

חברת האגרוכימיה הגנרית מכתשים-אגן נוצרה למעשה בדצמבר 97', כתוצאה ממיזוגן של שתי חברות: מכתשים מפעלים כימיים, שנוסדה ב-52', ואגן יצרני כימיקלים, שנוסדה ב-45' כאגודה שיתופית.

 

מכתשים-אגן היא הטבע של האגרוכימיה: בדומה לטבע היא מייצרת גרסאות גנריות של מוצרים שתוקף הפטנט שלהם פג, רק שבשונה מטבע, במקום תרופות היא מתמקדת בקוטלי חרקים, עשבים, ושאר מדבירים. היא נחשבת כיום למובילה העולמית בתחום הגנת הצומח, עם היקף מכירות שנתי שחצה ב-2003 את רף מיליארד הדולר.

 

פרט למוצרים להגנת הצומח (מדבירי חרקים, קוטלי עשבים וקוטלי פטריות), מייצרת מכתשים-אגן גם מלבינים, ויטמינים, תוספי מזון, חומרי ארומה, כימיקלים לשימושים תעשייתיים וחומרי ביניים המיועדים לתעשיות הפרמצבטיקה, האגרוכימיה והדטרגנטים.

 

מבחינת היקף מכירות, מכתשים-אגן היא החברה הגנרית הגדולה בעולם למוצרי אגרוכימיה. ב-2002 ניצבה במקום השמיני מבין כל החברות (גנריות ואתיות) העוסקות בתחומה. נתוני 2003 של כל החברות בתחום טרם פורסמו, אולם מכתשים-אגן צפויה לשמור על מקומה בצמרת.

 

כיום מייצאת החברה, הנמצאת בשליטת קונצרן כור, ליותר מ-100 מדינות ברחבי העולם, האחראיות ללמעלה מ-90% מהכנסותיה. עיקר המכירות מתבצע במערב אירופה, אמריקה הלטינית וצפון אמריקה. למעלה ממחצית מעובדי החברה מועסקים במתקני הייצור של החברה בישראל, הנמצאים במישור רותם ובאשדוד.

 

רגע שיא: קשה לשים את האצבע על רגע שיא ספציפי בתולדות החברה, אולם אין ספק ששווי השוק הנוכחי שלה, קצת יותר מ-1.5 מיליארד דולר, הוא נקודת ציון בתולדותיה.

 

רגע שפל: ניתן לסמן כמה רגעי שפל בהיסטוריה של החברה. אחד מהם היה באמצע 99', כשהפיחות החד בברזיל, אחד משוקי היעד המרכזיים של החברה באותה עת, הוביל אותה להפסד שנתי של עשרות מיליוני דולרים. פיחות דומה בארגנטינה פגע קשות בתוצאות 2002.

 

העובדים הוותיקים ביותר: שניים ממייסדי אגן, מיכה פיקרסקי וישראל תמיר, עובדים בקבוצה מאז 49'. השניים אף מחזיקים במניות החברה בשווי של עשרות מיליוני שקלים.

 

חזון: להמשיך ולהתרחב באמצעות צמיחה ממקורות פנימיים ורכישות.

 

חזור למעלה
צ'קפוינט
תחום עיסוק: פיתוח תוכנות לאבטחת מידע

שנת הקמה: 1993

מספר עובדים: 1,145

מחזור מכירות שנתי: 432 מיליון דולר

נתח שוק עולמי: 65%

 

כשמדברים על חברות ההיי-טק המצליחות שיצאו מישראל, אי אפשר לפספס את צ'ק-פוינט, הנציגה הבולטת בה' הידיעה של חברות הכלכלה החדשה שפרחו בארץ הקודש. החברה, שהוקמה ב-93' בדירה קטנה ברמת-גן, העיר בו ממוקמים היום משרדיה הראשיים, עוסקת בפיתוח תוכנות לאבטחת מידע הנמצא על גבי רשת האינטרנט.

 

מוצר הדגל של החברה, הפיירוול (חומת אש, בתרגום חופשי) מיועד להגנה על מידע מפני וירוסים, תולעים, וסוסים טרויאנים. כיום מחזיקה החברה ב-65% משוק התוכנה העולמי (ללא חומרה), וב-35% משוק התוכנה והחומרה יחד.

 

במידה רבה צ'ק-פוינט ייסדה את התחום בו היא פועלת, אבל כיום כבר הפך התחום לתחרותי יותר: חברות כמו נסטקרין וענקית ציוד התקשרות סיסקו כבר נושפות בעורפה.

 

בניגוד ליתר החברות הישראליות הגדולות הנסחרות מעבר לים, בצ'ק-פוינט יש בעל בית מובהק: המנכ"ל, היו"ר והמייסד גיל שוויד, המחזיק בכ-11% מהמניות. לשני המייסדים הנוספים, שלמה קרמר ומריוס נכט, אחוזים נוספים ממניות החברה. שוויד אינו ממהר למכור מניות בבורסה, גם כאשר העפילה צ'ק-פוינט למחיר שיא ששיקף לה שווי של למעלה מ-30 מיליארד דולר.

 

איך נולד השם: צ'ק-פוינט היא נקודת מעבר גבולות באנגלית. מוצרי החברה משמשים כמעיין ביקורת גבולות באינטרנט, כך שמי שמעוניין להיכנס למערכת מחשב של חברה מסוימת צריך להיבדק על ידם.

 

רגע שיא: לא חסרים רגעי שיא בתולדות החברה, אולם נראה כי אחד הבולטים שבהם היה באמצע 2000, אז הגיע שווי השוק של החברה ל-30 מיליארד דולר, השווי הגבוה ביותר שקיבלה חברה ישראלית אי-פעם.

 

רגע שפל: ההאטה בתעשיית התוכנה העולמית לא פסחה על מניות החברה. אזהרת הרווח הראשונה שפרסמה ב-2001, שהובילה לירידה חדה במניות, שצנחו ביותר מ-80% ממחיר השיא שלהן. כיום נסחרת צ'ק-פוינט בנאסד"ק לפי שווי של 5.7 מיליארד דולר.

 

העובד הוותיק ביותר: שוויד, מנכ"ל, יו"ר ומייסד, ונכט, סמנכ"ל בכיר, סגן יו"ר ומייסד, הם שני העובדים הוותיקים בצ'ק-פוינט. הם עובדים בה מאז היווסדה, לפני 11 שנה.

 

חזון: "להפוך את התקשורת באינטרנט לבטוחה, אמינה וזמינה בכל מקום היה תמיד וימשיך להיות החזון של צ'ק-פוינט. אנו מחויבים להתמקד בצורכיהם האמיתיים של לקוחותינו, להמציא ולפתח פתרונות חדשים ולהמשיך ולהגדיר מחדש את נוף האבטחה. אנחנו מאבטחים את האינטרנט, זו הסיסמה שמלווה את צ'ק-פוינט בשנים האחרונות".

 

חזור למעלה
תעשייה אווירית

תחום עיסוק: מטוסים ללא טייס (מל"טים) ומערכות טילים נגד טילים (החץ)

שנת הקמה: 1953

מספר עובדים: 14 אלף

מחזור מכירות שנתי: 2.1 מיליארד דולר

נתח שוק עולמי: 30% במל"טים, 100% במערכת החץ

 

התעשייה האווירית (תע"א) עוסקת במגוון נושאים, לא דווקא כאלה הקשורים לתעופה: במפעל רמתא שבבאר-שבע, למשל, מייצרים בין היתר ספינות משמר.

 

אולם את המובילות העולמית לוקחת תע"א בשני תחומים הקשורים קשר הדוק לתעופה: מל"טים (מטוס ללא טייס) מבצעיים, כלומר - כאלה שניתן להשתמש בהם בפועל בשדה הקרב, ומערכת החץ, מערכת הטילים נגד טילים היחידה בעולם.

 

תע"א היא כיום בית הפיתוח והייצור של המל"טים המבצעיים המתקדמים בעולם, שאת חלקם לא ניתן לחשוף, מאחר שהם מוגדרים כציוד בטחוני רגיש. ישראל הייתה בין הראשונות להבין את יכולותיהם של המל"טים, ולדברי יאיר דובסטר, מנהל מפעל מלט של תע"א, אנחנו שומרים על פער של 5 שנים מול כל המתחרים.

 

המל"טים שפותחו בתעשייה האווירית נמכרו עד כה ל-24 מדינות, וטסו במשימות צבאיות בקוסובו ובאפגניסטן. הם צברו כ-200 אלף שעות טיסה, והוכיחו את יכולתם להחליף מטוסים ומסוקים.

 

"המל"טים שלנו טסים בכל רחבי העולם בכל תנאי מזג האוויר האפשריים", אומר דובסטר, "ממינוס 50 מעלות ועד חום של 50 מעלות". אפילו בצרפת, שאינה ידועה באהדה גדולה לישראל, טסים מל"טים ישראליים: חברה צרפתית גדולה נתנה למל"ט ההרון של תעא את השם איגל-1, וכיום היא מנסה למכור אותו לצבא צרפת.

 

בפברואר רשם ההרון סוג של היסטוריה כשפתח את מטס הראווה בסלון האווירי בסינגפור, והיה למל"ט הראשון שהורשה לטוס מעל שטחו של סלון אווירי כלשהו. היה בכך אקט סמלי: לדברי מומחים, עד סוף העשור יהיו כ-25% מכלי הטיס של חילות האוויר המתקדמים בעולם בלתי מאויישים.

 

צורך קיומי הוא שעמד גם מאחורי ההישג הנוסף של התעשייה האווירית - פיתוח מערכת החץ להגנה מפני טילים בליסטיים. ישראל היא כיום המדינה היחידה בעולם המוגנת באמצעות מערכת של טילים נגד טילים. בארצות-הברית עדיין מפתחים את המערכת, מדינות אחרות בוחנות את הנושא, ואילו בישראל מוצבות שתי סוללות מבצעיות של טילי חץ.

 

מציאת מחט בערמת שחת היא משחק ילדים בהשוואה ליירוט טיל בליסטי העושה את דרכו לעבר ישראל, אבל החץ עושה את זה. המכ"ם אורן-ירוק, שפותח במפעל אלתא של התעשייה האווירית, מגלה את הטיל זמן קצר אחרי שיגורו, וטיל החץ משוגר לעברו ומרסק אותו.

 

רגע שיא: טיסת הבכורה של מטוס הקרב העברי הראשון, הלביא, בדצמבר 86'.

 

רגע משבר: סגירת פרויקט הלביא ב-87' הביאה למשבר הגדול ביותר בתולדות התעשייה האווירית. לחץ אמריקני חיסל את החלום של מטוס קרב ישראלי.

 

העובד הוותיק ביותר: שמואל אליעז, שהחל לעבוד בתעשייה האווירית בשנת 58'. כיום הוא מנהל תאום ובקרה במפעל המנועים של החברה.

 

חזון: לפתח דורות חדשים של מל"טים קרביים, מערכות חלל וטילים מתקדמים.

 

חזור למעלה
כתר פלסטיק
תחום עיסוק: ייצור מוצרי צריכה מפלסטיק

שנת הקמה: 1948

מספר עובדים: 3,000

מחזור מכירות שנתי: 450 מיליון דולר

נתח שוק עולמי: 20%

 

ב-1948, שנת הקמת המדינה, עלתה משפחתו של יוסף סגול מטורקיה והקימה ביפו מפעל קטן לייצור מוצרי פלסטיק. החברה הוקמה יחד עם עוד שותפים, עולים מטורקיה, שבהמשך קנה מהם סגול את חלקם.

 

היום כתר פלסטיק, שעודה בבעלות משפחת סגול, היא החברה השנייה בגודלה בעולם לייצור מוצרי צריכה מפלסטיק והראשונה בגודלה בתחום ייצור מוצרי פלסטיק לגן ולחצר, כגון ריהוט גינה, מחסנים, מוצרי לגינון, צלונים לגינה ועוד. היא עלתה למעמד זה לאחר שרכשה, ב-1997, את חטיבת ריהוט הגן של קונצרן יו.אס אינדסטריז.

 

מוצרי החברה נמכרים ב-62 מדינות, ובבעלותה 24 מפעלים, מהם 12 בישראל, תשעה באירופה (בין היתר אנגליה, הולנד, בלגיה, דנמרק וצרפת) ושלושה בארצות-הברית. המתחרות הגדולות שלה הן Rmaide Plano ,Grossfileex ,Iris, Rubb, ו-Zag.

 

לאחרונה רכשה הקבוצה את החברה הצרפתית אליברט, המייצרת מוצרי פלסטיק לבית ולאמבטיה. בארץ ממוקמים מפעלי החברה בכרמיאל, יקנעם, אלון תבור, ברקן, באר-שבע, אשדוד ולוד. לאחרונה רכשה בכרמיאל שטח של 115,000 מ"ר ובכוונתה להקים בו פארק תעשייתי, מרכז הפצה, וכן לפתח בו יוזמות נוספות.

 

כ-80% ממחזור המכירות של החברה בשנת 2003 הגיעו מהפעילות הבינלאומית. החברה צופה שמכירותיה ב-2004 יגיעו ליותר מ-600 מיליון דולר. מתוך 3,000 עובדי החברה, 1,700 מועסקים בישראל. הנהלת החברה ממוקמת בהרצליה פיתוח.

 

איך נולד השם: את השם כתר הציעו ליוסף סגול, שלא ידע עברית, והוא הסכים.

 

רגע השיא: כשהיצוא הגיע למיליון דולר.

 

רגע משבר: במלחמת המפרץ ב-91', כשהייצוא הפך כבר להיות המרכיב המרכזי בפעילות החברה, היתה דאגה שהיא לא תוכל לעמוד ביעדי הייצוא, אבל החברה הצליחה להתגבר על כך.

 

העובד הוותיק ביותר: יוסף בטאט, 62, העובד במפעל ליפסקי בלוד. בטאט עובד בחברה 35 שנה.

 

החזון: ליצור מובילות עולמית בהענקת פתרונות לשיפור הבית והסביבה.

 

חזור למעלה
קומברס

תחום עיסוק: פיתוח פתרונות תקשורת למפעילי טלפונייה, לתאים קוליים ולהודעות SMS

שנת הקמה: 1984

מספר עובדים: 3,300

מחזור מכירות שנתי: 765.89 מיליון דולר

נתח שוק עולמי: 25%

 

השנה היא 1984, ואנשים מרחיקי ראות מבינים כי העולם צועד לקראת עידן המולטימדיה. גם הודעות פקס, גם שיחות טלפון, גם תקשורת מחשבים, ובעתיד גם סוגי תקשורת אחרים. בארה"ב כבר יש אינטרנט, איזו רשת מחשבים פלאית שכולם מדברים בה, רק שבינתיים היא משמשת רק מוסדות אקדמיה וממשל.

 

אבל אחד הברוקרים בחברת שירסון ליהמן בניו-יורק, ישראלי לשעבר בשם קובי אלכסנדר, מתחיל להרגיש כי מתחשק לו להקים איזה עסק שקשור במולטימדיה ובתקשורת.

 

הוא מדבר עם גיסו, יחיעם ימיני, פרופסור באוניברסיטת קולומביה בניו-יורק, והם ממשיכים לגלגל את הרעיון בערבים בבית-קפה במידטאון ניו-יורק, בחצי הדרך שבין וול-סטריט, שם עובד אלכסנדר, לאוניברסיטת קולומביה בצפון מנהטן. השניים מצרפים אליהם לשיחות מהנדס ישראלי מוכשר בשם בעז משעולי, ופתאום זה מתחיל לבעור בעצמותיהם.

 

השלושה עוזבים את ארה"ב וחוזרים לישראל, ובמעט כסף שוכרים את מטה קומברס הראשון בדירת 2.5 חדרים שכורה, מעופשת וטחובה, ברחוב ברודצקי ברמת-אביב, בין סטודנטים רעשניים.

 

כך נולדה חברת קומברס. תחילה היא נקראה אפרת, על-שם בתו הבכורה של בעז משעולי, ולימים שונתה לקומברס. הרעיון: שלושת היזמים רצו להקים מערכת של תאים קוליים, שתדע לטפל גם בהודעות פקס וגם בהודעות טקסט.

 

כיום החברה מפתחת פתרונות תקשורת כוללניים למפעילי טלפונייה, לתאים קוליים, להודעות SMS, להודעות מולטימדיה בסלולר, וגם מערכות קדם-תשלום (פרי-פייד, למנויי הסלולר).

 

בתחום התקשורת הכוללת (SMS פרי-פייד) קומברס היא מספר אחת בעולם עם נתח שוק של 25%. המתחרים הגדולים שלה הם לוגיקה סי-אמ-גי, יוניסיס (לשעבר חברת המחשבים בורוז), נוקיה ואריקסון.

 

החברה מעסיקה 3,300 עובדים. היא פועלת מהמטה שלה ברמת-החיל ובחוף המזרחי בארה"ב, וכן בעוד 40 סניפים בשאר מדינות העולם.

 

איך נולד השם: השם קומברס הוא צירוף של קומיוניקיישן ורסטיליטי - תקשורת עם גמישות וגיוון. "קומיוניקיישן זה העסק שלנו, והגמישות והגיוון הם הסגנון שלנו", מסביר זאב ברגמן, מנכ"ל החברה.

 

רגע שיא: ברגמן: "כל בוקר שאני זוכה במכרז חדש, או שאני רואה שיישום מסוים שלנו עובד, זה ממש שיא. אם אין את השיא הזה, היינו הולכים הביתה. בחלק האישי אני מתרגש כשאני מצליח לפתור בעיה, כשקורים סיפורים אישיים, כשעזרת לעובד שלך, זה הכי מרגש".

 

רגע משבר: קריסת שוק הטלקום והצורך בפיטורים של מאות עובדים.

 

העובד הכי ותיק: ירון קיבן, בן 41, עובד בחטיבת התפעול בצוות הנכסים. החל עבודתו בחברה כשנה לאחר הקמתה. כטכנאי בחטיבת הייצור.

 

חזון: ברגמן: "הטלפון הסלולרי והקווי משמש כיום ליותר ויותר שימושים יומיומיים. אנחנו לקחנו על עצמנו את המשימה של הפיכת עולם התקשורת לעולם של שירותים אישיים ושירותי תוכן, שישפרו את איכות החיים של כל המשתמשים ברחבי העולם. אנחנו נמשיך להיות החברה המובילה בעולם לאספקת שירותים מסוג זה לחברות תקשורת".

 

חזור למעלה
נטפים
תחום עיסוק: ייצור מערכות השקיה

שנת הקמה: 1965

מספר עובדים: 2,000

מחזור מכירות שנתי: 270 יליון דולר

נתח שוק עולמי: 35%-40%

 

בשנות ה-60 גילה אגרונום בשם שמחה בלס כי שני עצים ששתל בחצרו בו בזמן לא התפתחו באופן שווה: דווקא המפותח יותר קיבל פחות מים, אלא שבצמוד לו היה צינור שבור שטפטף מים ליד הגזע. כך נולד רעיון ההשקיה בטפטוף ממוקד, שבאה להחליף את השיטה המקובלת של הצפת הקרקע במים.

 

בלס ניסה לעניין קיבוצים שונים בתגלית שלו ונדחה, עד שהגיע לקיבוץ חצרים, שבדיוק החליט להיכנס לתעשייה, והימר על הטפטפות. בשנת 1965 הוקמה נטפים, שכיום היא החברה המובילה בעולם בטפטפות. החברה השנייה בגודלה בעולם אחריה, פלסטרו גבת של קיבוץ גבת, מוכרת רק ב-65 מיליון דולר בשנה. מתחרות נוספות, קטנות עוד יותר, הן חברות אמריקניות.

 

לנטפים יש כיום 34 חברות-בנות ברחבי העולם והיא פועלת ב-112 מדינות. מתוך כ-2,000 עובדיה, 700 מועסקים בארץ. לחברה 15 מפעלים ברחבי העולם, מתוכם ארבעה בישראל, בקיבוצים השותפים בנטפים - מגל (33.5%), יפתח (12%), וחצרים (54%), ובאילת. 95% מתוצרת המפעל מיועדים לייצוא.

 

את מוצרי נטפים ניתן למצוא בפרויקטים בכל העולם, עד שדות כותנה בסמוך לנהר הצהוב בסין ואפילו בפרויקט של ממשלת רוסיה בסמוך לצ'צ'ניה, לגידול ירקות בחממות. במסגרת פרויקט ממשלתי בניז'ר, אחת הארצות העניות באפריקה, ניתנו ל-1,000 אלמנות של קורבנות איידס חלקת אדמה עם מערכת השקיה של נטפים, כדי לספק את צורכי ביתן.

 

איך נולד השם: השם נטפים נולד בעקבות הלוגו של החברה - שתי טיפות, אחת קטנה ואחת גדולה יותר, שמסמלות את ההתפתחות והגידול מטיפה לטיפה.

 

רגע שיא: חתימה על הפרויקט המסחרי הראשון בשוק הסיני, ב-95', "והשיא עוד לפנינו", אומר המנכ"ל ארז מלצר.

 

רגע משבר: בשנת 2001-2000 עברה החברה משבר בעקבות בעיות ניהוליות, משבר בשווקים העולמיים וקשיי מיזוג בין מפעלי הטפטפות של הקיבוצים חצרים, יפתח ומגל. המכירות נעצרו והרווחיות הידרדרה. לחברה מונתה הנהלה חיצונית בראשות היו"ר עמי אילון, לשעבר ראש השב"כ, והמנכ"ל ארז מלצר, לשעבר מנכ"ל סאיטקס. החברה עברה מאז מהפך ושבה לצמיחה שנתית של 15%.

 

העובד הכי ותיק: דני רטר, מנהל תפעול, חבר חצרים, עובד בחברה מיום הקמתה.

 

החזון: להפוך את שיטת הטפטוף למובילה בעולם ולהוביל בחדשנות ובפתרונות השקיה לחקלאות מתקדמת. השנה מתכוונת החברה לגייס הון, כאשר נבדקת אפשרות להנפקה פרטית או ציבורית. לפי הפרסומים, לפי שווי חברה של כ-250 מיליון דולר.

 

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החברה המוצלחת ביותר
ורטהיימר: יצירה והתקדמות
מאבטחים את האינטרנט
תקשורת עם גמישות וגיוון
נטפים: המובילה בעולם בטפטפות
מומלצים