שתף קטע נבחר

הדרוזים ציינו את חג הנביא שועייב בגליל

אלפים מבני העדה הגיעו לקבר בכפר חיטין ונשאו תפילות לשלום. שרון וערפאת בירכו. שר הפנים הגיע וקיבל "מקלחת קרה" מצעירים שדרשו את משכורותיהם

העדה הדרוזית ציינה היום (א') את חג הנביא שועייב, שנחשב לדמות מרכזית בעדה. כמדי שנה, האירוע המרכזי היה ביקור בקברו של הנביא בכפר חיטין שבגליל.

 

כבר אמש החלו אנשי דת דרוזים לשאת תפילות בקבר למען השלום. במהלך היום הגיעו אלפים מבני העדה. שר הפנים אברהם פורז, ח"כ דני יתום וד"ר מאזן א-תעל מהשגרירות הירדנית הגיעו למקום כדי לחלוק כבוד לבני העדה הדרוזית. גם ראש הממשלה שרון ויו"ר הרשות הפלסטינית ערפאת בירכו את הדרוזים ביום חגם.

 

השייח' מוואפק טריף, המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית בארץ, אמר שהיה רוצה להיפגש עם עמיתיו מסוריה ומלבנון. "לצערי, גם השנה הם לא יכלו לבוא ולחגוג עמנו. כולי תקווה שבשנה הבאה הם יוכלו לבקר בקבר הקדוש, ואנחנו נוכל להשתתף בטקסים הדתיים אצלם".

 

נוסף על תפילות למען השלום, מוקדש היום ללימוד מצבה החברתי של העדה, ועקרונות הדת. שייח' מוואפק: "לשמחתנו, יש הרבה צעירים דרוזים, שבתקופה האחרונה מתחילים להתחבר לעקרונות העדה הרוחניים. מה שמיוחד בעדתנו זה שאין קיצוניות, להיפך – יש קבלה וכבוד הדדי בין הדתיים והחילוניים, והדבר שומר על הקשר בין בני העדה".

 

נקד נקד, תושב שפרעם, הסביר: "בעדה יש הרבה חילוניים, כמוני למשל, שמקדישים את היום הזה לצורך היכרות בין בני העדה. שנת 74' הייתה מהפכנית. עד שנה זו, הפך הביקור בקבר לאירוע פוליטי, כאשר הוזמנו נואמים מראשי השלטון, שהיללו את מדינת ישראל. בשנת 74' מחה ועד היוזמה הדרוזי על התופעה, ומאז האירוע נושא אופי פוליטי הרבה פחות".

 

ואולם, היבט פוליטי אחד בכל זאת היה לאירוע השנה, כאשר כמה צעירים מהכפר חורפיש ניסו למנוע את כניסתו של שר הפנים פורז למקום, במחאה על שלא קיבלו את משכורותיהם זה עשרה חודשים.

 

"ביקשנו ממנו לשפר את מצב הרשויות המקומיות הדרוזיות", הסביר שייח' מוואפק. "הסברנו לו את המצוקה, ולא פספסנו את ההזדמנות להפציר בו לאפשר לאחינו מכפרי הגולן לבקר במקומות הקדושים בסוריה למשך חמישה ימים, במקום ליום אחד בלבד. הוא מצדו סעד עמנו ושמע אותנו, ונימק את המצב בעיכובים ממשרד האוצר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קבר הנביא בחיטין
צילום: סלימאן אבוגוש
הקבר, מבט מבפנים
צילום: סלימאן אבוגוש
צילום: אלכס קולומויסקי
שמע את הבקשות. פורז
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים