שתף קטע נבחר

הזדמנות אחרונה: שכנעו את הליכודניקים

רוח גבית לטרור או חיזוק ביטחון המדינה? הנצחת הרוב היהודי או עקירת יהודים מבתיהם? רגע לפני הכרעה, גולשי ynet מוזמנים לשכנע את מתפקדי הליכוד

לפני חודש, כשהתברר כי תוכנית ההתנתקות תוכרע במשאל בקרב מתפקדי הליכוד, ביקשנו מכם, גולשי ynet, לשכנע את המצביעים. מאז התבררו פרטי התוכנית לאשורם, הושלמה פסגת וושינגטון ועמה הצהרת בוש, אך המגמה בסקרים דווקא התהפכה, ו-70 אלף איש מכל רחבי הארץ זרמו לגוש קטיף ביום-העצמאות, כדי להפגין סולידריות עם המתנחלים.

 

רגע האמת הגיע. יותר מ-193 אלף המתפקדים עומדים להכריע: בעד או נגד תוכנית ההתנתקות מרצועת עזה (לחצו כאן למפה), שכוללת גם פינוי של ארבע התנחלויות בצפון השומרון.

 

זה הזמן למאמץ שכנוע אחרון: האם תוכניתו של ראש הממשלה תחזק את ישראל, או תהווה רוח גבית לטרור? האם יש להסתכל על חצי הכוס המלאה - חיזוק גושי ההתיישבות והרוב היהודי, או זו הריקה - פינוי שטחים ועקירת יהודים מבתיהם?     

 

השתמשו במנגנון התגובות ופרטו את עמדתכם. בכותרת ציינו: בעד או נגד.  

 

טיעונים בעד ונגד

 

יואב מירושלים כותב: "חובה לחסוך דם בנים ולהתנתק. איך יכולים המתנגדים להתנגד? הרי הם חיים במקום בזכות בנינו המגינים עליהם. גם כך לא ניתן להבטיחם הרמטית. וגם דם מתנחלים נשפך לצערינו. מה שמדהים זה שחלק גדול מנימוקי ההתנגדות הם נושאים של טקטיקה, כבוד וכדומה, בעוד שחלקם מבינים ויודעים שבסופו של יום נאלץ לפנות את הרצועה. אם כך, לשלם בדם חיילים ומתנחלים מתוך שיקולי טקטיקה זה נוגד את ההגיון ואת טובת המדינה. אשר לטקטיקה וביטחון, אני סומך יותר על שרון מאשר על 'דעת תורה".

 

אבל שי סבור אחרת: "כן להתנתקות אבל לא כך", הוא כותב. "כך לא עושים הנתקות. אין לנו מה לחפש בעזה אך אם נצא כמו שאריק רוצה, נגיע למצב שהצד השני ינסה לממש באותה הדרך, דרך הטרור חסר האבחנה, את האידאולוגיה שלו, שאין לנו מה לחפש בארץ ישראל כלום כמדינה יהודית עצמאית. גם גרמניה הנאצית ויפן קודם הובסו במלחמה ונכנעו, ואז זכו לבנות את ארצם מחדש, עם מגבלות צבאיות חמורות. כך גם צריך להיות עם הפלסטינים. רק אחרי שיבינו, לצערנו בדרך הכוח, ששלום ומדינה משיגים לא באמצעות טרור, הם ישבו ויהיו מוכנים לפשרות כואבות גם להם, ולא רק יצפו מאיתנו לתת שוב ושוב".

 

רענן מהשומרון מחזק את דבריו, וכותב למי שמתלבט: "ההתנתקות היא אסון לישראל. אני רוצה שתדמיינו לעצמכם תמונות מהשואה בה גירשו יהודים מבתיהם. האם אנו רוצים שדבר כזה יחזור על עצמו? איך ראש הממשלה מעלה לדעתו רעיון כזה? לעקור יהודי מביתו ולתת את ביתו למחבלים? ואיך מעיזים בכלל לחשוב על למסור חבל א"י, שניתנה לנו ע"י הקב"ה, לאויב שלנו?"

 

גם טובה פליקס מאלון-מורה מתנגדת להתנתקות, ומצטטת מתוך הספד שנשא ראש הממשלה בהלוויה של קורבן טרור: "איך אפשר להספיד ילדה בת 19? ילדה שהיא קרבן של ויתור וכניעה לטרור, של חולשת דעת יהודית,של אובדן הרגשת הזכות על הארץ הזאת, של אזלת יד? ממשלות יפלו ויקומו. הם, המתנחלים,יישארו פה לעולם וימשיכו להקים ישובים לתפארת".

 

אבל גולש אחר, שמסרב להזדהות בשמו, מבקש להביט 25 שנה קדימה: "מי שמצביע נגד, צריך לחשוב איך תיראה רצועת עזה בעוד 25 שנה: 3-4 מליוני פלסטינים מצופפים כמו תרנגולות בכלוב. האם עלינו לקחת אחריות על המקום הארור הזה?"

 

וליכודניקית מראשון-לציון מוסיפה: "אינני מאמינה שיש מישהו שמצביע בעד בלב קל. בוודאי כואב לפנות ישובים, הן ברמה האישית והן ברמה הלאומית. אבל צריך לתת הזדמנות לעתיד טוב יותר. חוץ מזה, בנושאי ביטחון ישראל אני סומכת על שרון. אני מאמינה שאם היה סיכון ממשי הוא לא היה מציעה זאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רבני חב"ד נגד
מכתב האלופים: בעד
צילום: תומריקו
הקמפיין נגד התוכנית
צילום: תומריקו
צילום: שאול גולן
"אוטובוס ההתנתקות"
צילום: שאול גולן
מומלצים