שתף קטע נבחר

שינוי: אם ייפסק התהליך המדיני - נפרוש מהממשלה

שר המשפטים הביע צער על תוצאות המשאל וחברו לסיעה אמר: "אנחנו מחוייבים לחלוטין להמשך התהליך המדיני - שאם לא כן נפרוש מהממשלה. יו"ר מפלגת העבודה, שמעון פרס קרא לשרון להתפטר - "כל מה שקרה מוטל על כתפיו של ראש הממשלה והוא חייב לשאת באחריות". פרס אף הודיע כי על המפלגה לשאוף לקיום בחירות חדשות

סיעת שינוי החליטה היום (ב') בתום דיון סיעתי בכנסת שאם יימשך התהליך המדיני היא תישאר חלק מהממשלה ואם לא - תפרוש.

 

ח"כ רוני בריזון אמר ל-ynet: "אנחנו לא מאוהבים בפתרון ההתנתקות, אבל אנחנו לחלוטין מחויבים להמשך התהליך המדיני שאם לא כן נפרוש מהממשלה".

 

בישיבה אמר שר המשפטים, יוסף לפיד, כי שוחח בבוקר עם ראש הממשלה והביע צער על תוצאות המשאל. עם זאת אמר לפיד כי "רבע מהליכוד לא יכול להחליט עבור כל המדינה. מדובר באחוז אחד מכלל האוכלוסיה".

 

לדברי לפיד, שרון הבטיח לקיים דיון בתוכנית ההתנתקות, והוא הציע כי הסיעה תמתין להתפתחויות ולא תקבל הכרעות בינתיים.

 

"אני הצעתי את סקר הסקרים, במסגרתו צריך לשאול את כל אזרחי ישראל. הרוב המכריע רוצה בתוכנית ההתנתקות וזה היה עובר בממשלה ובכנסת אבל ראש הממשלה שמע לצערי ליועצים רעים", אמר לפיד.

 

כמו כן אמר לפיד: "בליכוד עלו על מוקש אבל זו בעיה של שרון ומפלגתו. הליכוד הופך לימין קיצוני וזה משאיר הרבה מקום במרכז המפה הפוליטית. כרגע אנחנו לא יודעים לאן אנחנו הולכים ואין סיבה לשים אולטימטום על השולחן".

 

גם שר הפנים, אברהם פורז, אמר כי אין הצדקה בשלב זה לאיים על יציבות הממשלה בהתפטרות ממנה. "אני מכיר את שרון לא מעט שנים", אמר שר הפנים, "יש פעמים שאתה מסתער על היעד ולא מצליח לכבוש אותו, נסוג ואז מסתער שוב. ראש הממשלה הולך עכשיו אחורנית עושה חשבון של הטעויות. מנהיג צריך לרוץ קדימה ולומר 'אחרי' ולא להסתכל אחורה. אתמול היא אפיזודה חולפת שאפשר להתגבר עליה".

 

פרס קורא לשרון להתפטר

 

יום לאחר תבוסתו של ראש הממשלה במשאל מתפקדי הליכוד, קרא היום (ב') יושב ראש תנועת העבודה, חבר הכנסת שמעון פרס, להתפטרותו של ראש הממשלה, אריאל שרון.

 

בישיבת סיעת העבודה, אותה הגדיר פרס כ"חשובה ביותר שהתקיימה בתקופה האחרונה", אמר היו"ר כי "כל מה שקרה מוטל על כתפיו של ראש הממשלה והוא חייב לשאת באחריות. אנחנו צריכים לצאת בתנופה גדולה כי העם לא מעוניין בממשלת בובות".

 

פרס לא הסתפק בקריאה להתפטרותו של שרון והודיע כי יש לשאוף לקיום בחירות חדשות. לדבריו, "מפלגת העבודה צריכה ליזום את הקדמת הבחירות. עלינו ליצור זרם מרכזי חזק וללכת בו, כי אנחנו צריכים לשנות את המצב".

 

חבר הכנסת מתן וילנאי הצטרף אף הוא להודעתו של פרס ואמר כי "הקדמת הבחירות היא יעד של המפלגה. עלינו לשאול את עצמנו איפה אנחנו עומדים ולהתחיל התארגנות פוליטית ופנים מפלגתית כדי להתכונן לבחירות".

 

במסגרת היערכות זו, ניתח וילנאי את המפה הפוליטית וטען כי "הליכוד צונח ושינוי מתחזקת. יש לפעול במרץ להקדמת הבחירות ולפתוח את השורות למפקד".

 

בניגוד לעמדתם של פרס ווילנאי, טענה יושבת ראש הסיעה, חברת הכנסת דליה איציק, כי בראש מעייניי המפלגה אמור לעמוד סדר עדיפויות אחר, כזה הקורא לממשלת אחדות. לטענתה, "מכיוון שלפיד לא יכול לשבת יותר בממשלה, יש לשאוף למבנה קואליציוני אחר. לא צריך ללכת לבחירות".

 

גם חבר הכנסת בנימין בן אליעזר לא מיהר לתמוך בהליכה לבחירות חדשות. "הברירה היחידה של שרון היא להביא את התוכנית לממשלה ולכנסת, לולא זאת הוא חייב להתפטר. האווירה שנוצרה צריכה ללכד אותנו, זהו בדיוק הרגע שבו אנו מהווים אלטרנטיבה. הליכוד הפך למפלגה של ימנים קיצוניים", הסביר.

 

אל הדוברים הרבים הצטרף גם חבר הכנסת אברהם (בייגה) שוחט, שביקש מחברי סיעתו להימנע מלהגיש הצעת חוק למשאל עם. "משאל עם הוא רעיון גרוע, ולכן יש ללכת לבחירות. אולי לא בזמן הקרוב אבל כאופציה עתידית", אמר.


פורסם לראשונה 03/05/2004 13:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הולכים לבחירות. פרס
צילום: איי אף פי
צילום: אלכס קולומויסקי
ממשלת אחדות. איציק
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
יועצים רעים. לפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים