שתף קטע נבחר

המועצה לצרכנות יוצאת למלחמה נגד השוק האפור

דורשת מהמשטרה לפעול להגברת הפעילות נגד התופעה מאחר שצרכנים חוששים להתלונן, ויוזמת החמרת ענישה באמצעות תיקוני חקיקה. הריבית השנתית הנדרשת בשוק זה מגיעה לעיתים ל-350%

המועצה הישראלית לצרכנות מבקשת ממפכ"ל המשטרה, רב ניצב שלמה אהרונישקי, לפעול להגברת פעילות המשטרה נגד התופעה ההולכת ומתעצמת של פעילות בלתי חוקית בתחום ההלוואות החוץ בנקאיות המכונה "השוק האפור".  המועצה פנתה בעניין גם לשר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, בבקשה כי יירתם לעניין במסגרת סמכויותיו. היא צירפה לפנייתה לשר הצעה לתיקון חוק הסדרת הלוואות חוץ בנקאיות שגובשה על ידה.

 

בנוסף, ביקשה המועצה מלפיד להורות לגורמים המסמכים לחקור את הגופים הפועלים בתחום בניגוד לדין ובכלל זה גם לפרסם את החברות הפועלות. בתגובה נמסר ממשרד המשפטים כי העביר את פניית המועצה ליועץ המשפטי לממשלה. בנוסף, העבירה המועצה את הצעתה לתיקון החוק לח"כ אורית נוקד שהניחה אותה על שולחן הכנסת.

 

המועצה לצרכנות העלתה את הנושא לסדר היום, לאחר שהגיעו אליה תלונות צרכנים שנאלצו לקחת הלוואות מסוג זה לאחר שנקלעו לקשיים כלכליים, ומצאו עצמם במצוקה קשה עקב דרישות ואיומים המופעלים על ידי גורמים שונים הדורשים תשלום ריביות המגיעות אף לריבית שנתית של למעלה מ- 350%.

 

למועצה לצרכנות ידוע כי חלק ניכר מהצרכנים הנפגעים החוששים באופן מוצדק כי ייפגעו אינם מתלוננים כלל, מעטים מגישים תלונות אנונימיות ורובם הגדול נמנעים מלערב את המשטרה. כן ידוע כי בתחום מתגלגלים סכומי עתק, כשגביית הריבית הבלתי חוקית ואופן הגבייה הפלילי גורמים לפגיעות אנושות בצרכנים. לכן, מבקשת המועצה מהמשטרה כי תפעל באופן עקבי, שיטתי ויזום על ידה ולא דווקא בעקבות תלונות.

 

התיקונים המרכזיים לחוק המוצעים על ידי המועצה לצרכנות הם קביעת עונש מאסר למלווה העובר על הוראות החוק, קביעת אחריות אישית לאדם בתאגיד שביצע את העבירה, החלת הוראות החוק ללא מגבלה בסכום ההלוואה. עוד דורשת המועצה חיוב בדיווח שנתי לכנסת על הפעולות היזומות שביצע משרד המשפטים לשם איתור עבריינים על פי חוק זה.

 

המועצה לצרכנות מבהירה, כי גם החוק הקיים יכול לספק לצרכן שורת הגנות ויש להקפיד שלא לקחת הלוואות מגופים חוץ בנקאיים אלא אם הם עומדים בכל התנאים כדלהלן: דרישת ריבית על פי המותר בחוק; חוזה ההלוואה נערך בכתב: הלווה קיבל העתק ההסכם וזמן סביר לעיין בו טרם החתימה; הלווה קיבל עותק חתום של ההסכם; חוזה ההלוואה מפרט את הפרטים הנדרשים לגילוי נאות וביניהם: שמות המלווה והלווה, ומעניהם המלאים, סכום ההלוואה, שיעור ריבית שנתית המביא בחשבון גם חישובי ריבית דריבית, שיעור ריבית הפיגורים ועוד, והכל תוך הקפדה כי מצוין שיעור הריבית השנתית הנגבה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים