שתף קטע נבחר

הפתעה: מפכ"ל המשטרה הבא יהיה משה קראדי

כך הודיע לפני הצהריים השר לביטחון פנים, צחי הנגבי - וחולל הפתעה רבתי. "החלטתי להזניק את הדור הצעיר", הסביר - והוסיף כי בכוונתו גם לבטל תקנים של 6 ניצבים. קראדי: "אני מודה על האמון". המפכ"ל החדש יחל בחפיפה מואצת לתפקיד עם המפכ"ל היוצא אהרונישקי. בזאת מסתיים מאבקם של ארבעת הניצבים הבכירים על התפקיד - איש מהם לא נבחר. בורובסקי וסדבון הודו: "אנחנו מאוכזבים"

בחירה מפתיעה של נציג "הדור הצעיר": המפקח הכללי הבא של משטרת ישראל יהיה ניצב משה קראדי, כך הודיע לפני הצהריים (יום ד') השר לביטחון פנים, צחי הנגבי לפורום הפיקוד הבכיר של המשטרה. במשטרה - הלם וזעזוע של ממש.

 

המועמד למפכ"ל אמר בצהריים בחיוך: "אני מודה על האמון שנתן בי השר לביטחון פנים, שבחר בי לתפקיד, אך הפרוצדורה במדינת ישראל קובעת שהמינוי נכנס לתוקף רק לאחר שוועדת בך תאשר אותו - והממשלה תיתן את אישורה. על כן אדבר בעניין רק לאחר שתהליך זה יושלם".

 

בחירתו של קראדי, שקיבל את שיחת הטלפון מהשר אמש, היא בחירה מובהקת של נציג הדור הצעיר במשטרה. השר הנגבי התייחס לכך ואמר: "הגיע הזמן להזניק את הדור הצעיר. אין צורך יותר להמתין. ההחלטה לא היתה פשוטה ישנם ארבעה מועמדים ותיקים מוכשרים מאוד ומנוסים".

 

האם מדובר בהבעת חוסר אמון ב"רביעיה הפותחת" של צמרת המשטרה, שראתה עצמה מועמדת לתפקיד? השר הנגבי השיב: "ממילא מתוך 4 המועמדים, 3 לא היו נהיים מפכ"לים ואף אחד לא היה חושב שזו הבעת חוסר אמון מוחלט בהם. ההעדפה שלי היתה לרוץ לדור הבא. אני אוהב ומעריך אישית כל אחד ואחד מהאנשים שהובילו את המשטרה. אסור היה לי להחמיץ את ההזדמנות הבלתי חוזרת להזניק קדימה את הדור הצעיר והמוכשר, שהוא בשל ומוכן".

 

זהו אינו הזעזוע היחיד שחולל הנגבי: במקביל, מסר לצמרת המשטרה כי בכוונתו להוריד את מספר תקני הניצבים מ-21 ל-15, וכן לאחד את אגף החקירות ואגף המודיעין במשטרה. החלטה זו האחרונה מהווה טלטלה ושינוי של ממש בפעילות המשטרה.

 

מיהו המפכ"ל הבא? ניצב קראדי, כיום מפקד מחוז דרום. בן 44 נשוי ואב לשלושה, בעל תואר ראשון בסוציולוגיה וקרימינולוגיה מאוניברסיטת בר אילן. בעל תואר שני במנהל ציבורי מאוניברסיטת חיפה. בצה"ל שירת במספר תפקידי פיקוד ומטה בחטיבת הצנחנים, כסדיר ובמילואים. בתפקידו האחרון מפקד פלוגה בדרגת רב סרן.

 

התגייס למשטרת ישראל (מג"ב) ב-1984, ביצע מגוון תפקידי פיקוד, מטה והדרכה במשטרה ובמג"ב וביניהם פיקוד על שלוש פלוגות מג"ב במחוזות: מרכז, תל אביב וירושלים. שימש כראש מחלקת מבצעים במטה הארצי, מפקד מרחב לכיש, מפקד בסיס ההדרכה החיילי של משמר הגבול, ראש אגף משאבי אנוש ומפקד מחוז הדרום.

 


משה קראדי ניצב מפקד במחוז הדרומי ב אילת
קראדי בפעילות נגד הימורים (צילום: ג'ו קוט)

 

מחוז דרום: הפתעה גדולה

 

במחוז דרום של המשטרה קיבלו בהפתעה את ההודעה על מינויו של מפקד המחוז שלהם. לפני שנה וחצי הגיע קראדי למחוז, לאחר שמילא את תפקיד ראש אגף משאבי אנוש של המשטרה במטה הארצי וחולל במחוז דרום מספר מהפכות - בהן הקמת יחידת סיירת משמר הגבול. מחוז דרום היה היחיד שתקציבו לא נפגע ומספר תקניו אף הוגדלו.

 

ניצב קראדי נחשב לאהוד בקרב פקודיו, וידוע בתור פרפקציוניסט. בין היתר דאג להצעיד את המשטרה קדימה בכל מה שקשור למתן שירות לאזרח. נוהג לבצע ביקורת פתע במוקדי 100 כשהוא מתקשר ובודק את איכות השירות לאזרח.

 

קראדי הגביר את שיתוף הפעולה בין האזרחים למתנדבים במשמר האזרחי ונתן דגש לעבודת הקהילה במשמר האזרחי. לדבריו,  "המשטרה בלי המתנדבים היא חצי משטרה".

 

הרביעיה לא קיבלה את התפקיד

 

ההכרעה של הנגבי באה בתום מספר חודשים מתוחים, שבסיומם הגיעו לקו הגמר, לפחות על הנייר, 4 קצינים ותיקים בדרגת ניצב: מפקד מחוז הצפון, יעקב בורובסקי; מפקד מחוז ירושלים, מיקי לוי; מפקד מחוז תל-אביב, יוסי סדבון; וסגן המפכ"ל, יצחק אהרונוביץ'. ואז נפלה ההפתעה של "הדור הצעיר" - ואיש מהם לא זכה בתפקיד.

 

בזה אחר זה יצאו ארבעת המועמדים הוותיקים מלשכתו של השר, כשהאכזבה ניכרת על פניהם. ניצב בורובסקי, שנחשב כמועמד המוביל, אמר: "אני מכבד את ההחלטה. מאוכזב ליום אחד ולא עצוב לרגע. יש עוד עבודה לפנינו". מפקד מחוז תל אביב, ניצב יוסי סדבון אמר רק כי הוא "מופתע ומאוכזב".

 

מפקד מחוז ירושלים, ניצב לוי, סירב לענות לשאלות העיתונאים כך גם סגן המפכ"ל אהרונוביץ'.  

 

קראדי יחליף את רב-ניצב שלמה אהרונישקי, שכיהן בתפקיד ב-3 השנים האחרונות. הוא יחל מייד בתהליך של חפיפה, כדי שיוכל להיכנס לנעליו כבר ב-1 באוגוסט. אהרונישקי קרא היום "להתאחד סביב המפכ"ל החדש".

 

בחירת המפכ"ל החדש צפויה לגרור כעת סבב מינויים בכל דרגי הפיקוד במשטרה, וליצור טלטלה של ממש בדרג הפיקוד, שתכלול גם חילופי דורות. נותר לראות מי מ-4 המועמדים הבכירים יפרוש.

 

המפכ"ל החדש יצטרך להתמודד עם מספר אתגרים - לא רק המשך המלחמה השוטפת בטרור, שאותה מנהלת המשטרה באינטנסיביות רבה ב-3 השנים האחרונות, אלא גם ניסיון להילחם בפשע המאורגן בישראל וכן שיקום תדמיתה של המשטרה בציבור.


פורסם לראשונה 05/05/2004 11:22

 

בהכנת הידיעה השתתף ארצי חלפון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אזולאי
קראדי. המפכ"ל הבא
צילום: מאיר אזולאי
צילום: עמית שאבי
הנגבי. הדור הצעיר
צילום: עמית שאבי
צילום: ג'רמי פלדמן
אהרונישקי. יחפוף
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: עמית שאבי
סדבון. "מופתע ומאוכזב"
צילום: עמית שאבי
צילום: עמית שאבי
בורובסקי. מאוכזב ליום אחד
צילום: עמית שאבי
מומלצים