שתף קטע נבחר

גיורא ענבר: "התקריות יימשכו, כל עוד חיזבאללה בדרום לבנון"

תת אלוף במילואים ענבר, לשעבר מפקד עוצבת הלבנון, הסביר כי כל עוד סוריה ולבנון מאפשרות לחיזבאללה לפעול מהגבול, יימשכו ההתקפות על צה"ל. הפיתרון: לחץ אמריקני על סוריה או תקיפה ישראלית של מתקנים סורים

"כל עוד לחיזבאללה יש מנדט לשהות בגבול בדרום לבנון, יימשכו האירועים מהסוג הזה", כך אמר ל-ynet תת אלוף (מיל') גיורא ענבר, מפקד עוצבת הלבנון לשעבר, בעקבות התקרית הקשה שגבתה את חייו של חייל צה"ל הלילה (יום ו').

 

לדבריו, אם צה"ל רוצה לפעול בשטח הלבנוני, יש להבטיח את שלומם של החיילים בשורה של היבטים מבצעיים. "כעת נראה בוודאי תגובה מינורית של ישראל, כמו אספירין למחלת סרטן".

 

ענבר, שמכיר היטב את ארגון החיזבאללה, הסביר כי אין לקשור את האירוע לבחירות הקרובות בלבנון או לעסקת השבויים.

 

ענבר אמר: "סוריה דרך ממשלת לבנון מאפשרת לחיזבאללה להישאר בקו הגבול הזה, ולמעשה נותנת לה מנדט להגיב בכל פעם שרגל ישראלית דורכת מעבר לקו הגבול".

 

ענבר הזכיר את האירוע שהתרחש בחודש ינואר השנה, בעת שטיל נ"ט נורה לעבר דחפור מסוג די-9 של צה"ל שעסק בניטרול זירת מטענים בזרעית. כתוצאה מהירי נהרג חייל צה"ל וחייל נוסף נפצע קשה.

 

"לאחר האירוע התברר כי כף הדחפור עברה את קו הגבול, מה שנתן לגיטמיציה לחיזבאללה לתקוף. אני לא אומר, חלילה, שלישראל אין זכות לנקות צירים ממוקשים או לפעול בשטח הלבנוני מטעמים שונים, אבל חייבים להכין היטב פעולות מסוג זה, מכל ההיבטים: מוכנות הכוח, בדיקת חיפויים וכדומה. זאת הדינמיקה באזור הזה.

 

"אני לא מתכוון לתת עצות למפקדים, אבל חשוב להבין שכל כניסה ישראלית, לגיטמית ככל שתהיה מבחינתנו, לשטח הלבנוני, חייבת להתבצע בצורה מאורגנת, כי החיזבאללה ממתין להזדמנויות כאלה".

 

ענבר הוסיף, כי גם האירוע אתמול, במהלכו ניסו אנשי חיזבאללה לתקוף את מוצב גלדיולה, נבע אולי מפעולה מסוימת של צה"ל שהביאה לניסיון תקיפת אנשי החיזבאללה. "אחרי האירוע הלילה, ישראל ודאי תגיב, כדי שלא יגידו שאנחנו לא מגיבים. אנחנו נירה, הם יירו. אצלנו כל נפגע הוא אסון גדול, אצלם זה נתפס אחרת".

 

לדברי ענבר, המשמש כיום כמנכ"ל חברת "פוינטר", "מרכז הכובד צריך להיות מכוון לסוריה, בלחץ מדיני של ארצות הברית או לחילופין בפעולה צבאית כגון תקיפה של מתקן צבאי אסטרטגי בסוריה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
ענבר. להיכנס לשטח בצורה מאורגנת
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום רויטרס
הר דב. חיזבאללה ימשיך לתקוף
צילום רויטרס
מומלצים