שתף קטע נבחר

שרון: "אנו נלחמים באויב אכזרי וחסר צלם אנוש"

ראש הממשלה אמר כי המלחמה בחמאס לא תיפסק. מופז: הדם הטהור שנשפך לא יינקה, נגיע לכל מי שחילל את כבוד החיילים. שלום: למרות הזעזוע, בטווח הארוך חייבים מו"מ. פרס: אין חילוקי דעות על הצורך להרוס את הטרור בכתף משותפת. מארגני הפגנת השמאל במוצ"ש החליטו לחדד את המסר באשר לנסיגה מעזה

"היום קיבלנו תזכורת כואבת למחיר הכבד שאנו משלמים במאבק להגן על מדינתנו ועל ביטחון אזרחינו. אנחנו נלחמים באויב אכזרי וחסר צלם אנוש. לא נפסיק להילחם בו ולפגוע בו בכל מקום שבו הוא פועל או מסתתר" - כך אמר אחר הצהריים (יום ג') ראש הממשלה, אריאל שרון, בהתייחסו לתקרית הקשה בעזה שבה נהרגו 6 חיילי צה"ל.

 

שרון, שדיבר בישיבה מיוחדת לציון 59 שנה לניצחון בעלות הברית על גרמניה הנאצית, שיגר תנחומים למשפחות החללים, ואמר כי הוא מחזק "חיזוק אמיץ את ידי החיילים השוהים כעת בפעילות מבצעית".

 

גם יו"ר האופוזיציה, ח"כ שמעון פרס, פתח את נאומו במליאה בהתייחסות לתקרית הקשה: "האבל מאחד אותנו. האבל הגדול והאבל המיידי. אנחנו שותפים לא רק באבל ובכבוד לנופלים, אלא גם להחלטה הנחושה להילחם בטרור בכל אשר הוא. לעמוד מול הרצח המטורף בכל דרך בה הוא מופיע. גם אם יש לנו חילוקי דעות מדיניים, אילן לנו חילוקי דעות על כך שצריך להרוס את הטרור, ביד אחת ובכתף משותפת".

 

שר הביטחון, שאול מופז, אמר בטקס התייחדות עם חללי חטיבת הנח"ל וחיל החינוך: "אומה שלמה ניצבת הערב באגרופים קפוצים לנוכח האירוע הקשה שגבה מאיתנו מחיר דמים יקר. מי שרצה הוכחה נוספת לשיפלותם של ארגוני הטרור, קיבל אותה. הדם הטהור שנשפך בעזה לא יינקה. ידינו תגיע אל כל אלה אשר פגעו בחיילינו וחיללו את כבודם".

 

שר החוץ, סילבן שלום, אמר: "יש לנו עסק עם חיות אדם, וישראל תפעל מולם בכל העוצמה ובכל הכוח". בשיחה עם מזכיר המדינה, קולין פאוול, אמר שלום כי ישראל תעשה הכל כדי להחזיר את החיילים לקבורה בישראל.

 

מאוחר יותר, באירוע לזכר שר החוץ לשעבר, אבא אבן, קרא שלום "לחשוב מחדש על עצם נוכחותו של ערפאת באזור". הוא הוסיף: "האירועים מראים את הטבע האמיתי של ההתנהגות הברברית של הפלסטינים. לא ננוח עד שארגוני הטרור לא יוכלו לאיים עוד על חיינו. אך למרות הזעזוע, ברור לנו שלטווח הארוך, דיאלוג ומו"מ הם הדרך היחידה שבה נוכל להביא לשלום ולשגשוג במזרח התיכון".  

 

שר האוצר, בנימין נתניהו, אמר באוניברסיטת בן גוריון: "הממשלה מחוייבת למלחמה בטרור וצריך לבדוק האם ניתן היה למנוע את האירוע הטראגי הזה".

 

"להכריז מלחמה על הרשות"

 

בימין לא מסתפקים באמירות האלה: ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) קרא להכריז מלחמה כוללת על הרשות הפלסטינית. "ראש הממשלה חייב להורות לצה"ל להכריז מלחמה כוללת על הרשות ושאר ארגוני הטרור, ולכפר בכך על הדמורליזציה שגרם בתוכנית ההתנתקות שלו", אמר אלדד.

 

יו"ר סיעת האיחוד הלאומי, ח"כ יורי שטרן אמר, כי "שר הביטחון חייב להתעשת ולהפסיק לעסוק בפוליטיקה. עליו להבטיח תגובה מוחצת של צה"ל. אם התגובה היתה ניתנת אחרי הרצח הברברי של משפחת חטואל, אולי היתה נמנעת הטרגדיה של היום".

 

חבר הכנסת שאול יהלום מהמפד"ל הדגיש: "התנהגות החמאס מוכיחה שמדובר בנבלות, המייצגות רשע ונבזות. שום תוכנית התנתקות לא תמנע מהם להמשיך ולפעול נגדנו. עלינו להמשיך ולהחזיק בחבל עזה עד חיסולו הסופי של החמאס".

 

ואילו ח"כ יוסי שריד (מרצ - יחד) אמר: "אנו שואלים את עצמנו היום, על מה נופלים החיילים - קורבנות שווא. ברור לכולם שעוזבים את השטח, אז על מה מחרפים נפשם?"

 

ח"כ יולי תמיר (העבודה) קראה לאריאל שרון להתפטר לאור הארועים: "ראש הממשלה לא מסוגל להוציא את ישראל מעזה וממשיך להפקיר את חיי חיילי צה"ל. הוא חייב להתפטר".

 

ח"כ נוסף ממפלגת העבודה, איתן כבל, הסביר כי: "מדובר בחלאות אדם, שעל מערכת הביטחון לרדוף אחריהם ולחסלם. לאנשים כאלה אין זכות לחיות, שכן מדובר בחיות שהולכות על שתיים". אך הוא הוסיף: "רק מו"מ עם הגורמים השפויים יכול להציל את האיזור מהמשך התוהו ובוהו".

 

ח"כ חיים אורון (מרצ - יחד) אמר בתגובה, כי "מותם של ששת החיילים בעזה מחזק את דברי שר הביטחון, כי ההתנחלויות ברצועה הן טעות היסטורית. כיצד ישיב ראש הממשלה לשאלת האימהות שבניהן נפלו, לאחר שנכנע להכרעת מתפקדי הליכוד שלא לצאת מהרצועה"?

 

ואילו ח"כ מחמד ברכה (יו"ר חד"ש) אמר כי "הצבא חייב לצאת מעזה". הוא הזהיר מפני "תגובות חמומות מוח של הממשלה, שרק יגרמו להסלמת המצב".

 

חברת הכנסת זהבה גלאון ממרצ-יחד: "האסון הנורא מחייב את ראש הממשלה לצאת ללא דיחוי מרצועת עזה. לכולם מלבד המתנחלים כבר ברור שבעזה לא יישארו ישראלים. כל קורבן נוסף הוא קורבן מיותר".

 

בישיבת מטה "הרוב קובע", המארגן את הפגנת תנועות השמאל במוצ"ש הקרוב, הוחלט בעקבות האירועים בעזה לחזק את המסר של ההפגנה לפיה יש לצאת מעזה לאלתר. כמו כן, הודגש כי בהפגנה יודגש נושא שלטון המיעוט על הרוב במדינת ישראל, בעקבות המשאל בליכוד.

 

ההפגנה צפויה להתחיל עם צאת השבת, והאירגונם המשתתפים ייעשו בימים הקרובים מאמץ להביא כמה שיותר משתתפים. בהפגנה צפויים להשתתף גם חברי להקת אתניקס, ויישאו דברים שמעון פרס, עמיר פרץ, יוסי ביילין ונציג שלום עכשיו.


פורסם לראשונה 11/05/2004 12:48

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו, דיאנה בחור-ניר, אטילה שומפלבי, רענן בן-צור וארצי חלפון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
שרון. תזכורת כואבת
צילום: ערוץ הכנסת
מופז. הדם הטהור לא יינקה
צילום: עמית שאבי
צילום: ערוץ 33
פרס. לעמוד מול הרצח המטורף
צילום: ערוץ 33
צילום: איי פי
שלום. עסק עם חיות אדם
צילום: איי פי
צילום: גבי מנשה
אלדד. להכריז למלחמה
צילום: גבי מנשה
שריד. קורבנות שווא
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אלכס קולומויסקי
שטרן. על שר הביטחון להתעשת
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים