שתף קטע נבחר

ועדת ליאון: להפוך בתי החולים הממשלתיים לתאגידים

הוועדה שבחנה את ניהול בתי החולים הממשלתיים מציעה להקים "רשות בתי חולים" שתהיה כפופה לשר הבריאות, אליה יועברו סמכויות שהיו עד היום במשרד הבריאות

הוועדה לבחינת התפעול, הניהול, התקצוב והבעלות על בתי החולים הממשלתיים הגישה היום (ד') את המלצותיה לשר האוצר, בנימין נתניהו, ולשר הבריאות, דני נוה. בראש הרשימה ממליצה הוועדה להפריד את בתי החולים מהמדינה בדרך של תאגוד או ע"י הפיכתן לחברות.

 

עם קבלת הדו"ח אמר נתניהו כי "המטרה העיקרית היא להוציא את הניהול של בתי החולים מידי הממשלה. אין היגיון שפקיד ממשלה ינהל בתי חולים, הניהול חייב להיות בידיים יותר מיומנות".

 

השר נוה אמר כי מדובר ברפורמה הגדולה ביותר במערכת הבריאות. "אנחנו נצא לדרך חדשה לגמרי במערכת האשפוז בישראל, מה שישפר את השירות שיקבלו המטופלים בבתי החולים. בתי החולים צריכים להיות יחידה אחת, תאגיד שלא למטרת רווח שיגיע להישגים משביעי רצון".

 

לדברי נוה, לא צפויים גלי פיטורים של עובדים בעקבות הרפורמה המוצעת, ובמקרה הצורך יפתח מו"מ עם העובדים.

 

בנושא משאבי אנוש ומערכת יחסי עבודה בבתי החולים, הוועדה ממליצה על אימוץ אחת משתי אפשרויות: השאלת עובדים לבית החולים המתואגד או העסקת העובדים ע"י בית החולים המתואגד.

 

רו"ח משה ליאון, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה, שעמד בראש הוועדה שמינה שר הבריאות, הסביר: "המסקנה העיקרית שלנו היא שצריכים להפוך את בתי החולים לחברות ולתאגיד אחד שבו ייכללו כל הפעילויות של בית חולים כזה או אחר. התוכנית הזו תייעל את השירות לציבור ותביא לניהול נכון יותר מבחינה כלכלית. על פי ההמלצה שלנו, בשלב הראשון בתי החולים יהפכו לחברות ממשלתיות ולאחר מכן לחברות של ממש".

 

הכוונה היא שהממשלה תפקח על בתי החולים אך לא תתערב בניהולם. הוועדה מציעה להקים "רשות בתי חולים" שתהיה כפופה לשר הבריאות, אליה יועברו סמכויות שהיו עד היום במשרד הבריאות, כגון: פיקוח על תפקוד בתי החולים, פיקוח על ניצול יעיל של משאבים, פיקוח על הרחבת תשתיות בתי החולים, פיקוח על כללי ההתחשבנות מול לקוחות וקידום מערך המידע.

 

כשלב ביניים מציעה הוועדה להקים "מנהלת הקמה" שתלווה את הליך התאגוד מיום פרסום מסקנות הוועדה ועד לסיום הליך החקיקה.

אותה מנהלת, תהווה את הבסיס לרשות בתי החולים שעתידה לקום.

 

מנכ"ל שירותי בריאות כללית, זאב וורמברנד, אומר בתגובה לדו"ח: "המלצות הוועדה הינן צעד בכיוון נכון, המבחן יהיה בביצוע.

לדאבוני, ההמלצה להקמת 'רשות בתי חולים' תימשך שנים, תקבור את הדו"ח ומסקנותיו ודינו של הדו"ח יהיה כדין קודמיו. רק ניתוק מיידי של בתי החולים ממשרד הבריאות והעברתם לרשות החברות הממשלתיות שהיא גוף פיקוח קיים שהוכיח עצמו, ימנע את המשך הידרדרות בתי החולים".

 

ראה הדו"ח המלא של הוועדה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
נוה. "נצא לדרך חדשה"
צילום: לע"מ
צילום: חיים הורנשטיין
בית החולים סורוקה בב"ש
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: צביקה טישלר
ליאון. ההצעה תייעל את השירות
צילום: צביקה טישלר
מומלצים