שתף קטע נבחר

שי פרקש - מחזיר את הצבע לקירות

שי פרקש רק רצה להמשיך את עיסוקו של אביו בתחום המברשות והצבעים, אבל נחשף לנושא ציורי הקיר בשבלונות ומאז הפך מומחה לדבר. הוא משחזר ציורים ישנים וגם מבצע חדשים

מי שמסייר באחרונה בין דירות ובתים חדשים שנבנים, מגלה כי עיטורי הקיר חזרו. בעיקר ניתן למצוא אותם בחדרי ילדים, בחלק העליון של הקירות, היוצרים מעין מסגרת מעוטרת.  מדובר בעיטורי סטנסיל (שבלונות), שהיו נפוצים מאד בארץ בסוף המאה ה-19 ובשני העשורים הראשונים של המאה ה-20, ומאז ידעו עליות וירידות במשך השנים. במסגרת פרץ הנוסטלגיה חזרו לארצנו גם עיטורי הסטנסיל.

 

האדם שבזכותו התוודעתי לנושא הוא שי פרקש, שהפך "משוגע לדבר". פרקש, בעל חברת "תכלת - המרכז הישראלי לציורי קיר" בלוד, החזיר אלינו את עיטורי הקיר, אבל גם נישבה בסיפור ההיסטורי שלהם, והפך למומחה בתחום.

 

אביו הקים בלוד, עם עלייתו מטרנסילבניה ב-1947, חברה לייצור מברשות ("פאר תעשיית מברשות") והוא עוסק במלאכה עד היום,  בגיל 80. אגב, במזרח אירופה הפך ייצור המברשות לעיסוק יהודי, ועם נדידתם בעולם המשיכו היהודים לעסוק בו בכל מקום אליו הגיעו.

 

פרקש הצעיר נכנס לעסק המשפחתי והחברה החלה לייבא ציוד נלווה לתעשיית הצבע. במשך הזמן, בשל הביקוש, החל לייבא שבלונות לעיטורי קיר. אחר כך יצא להשתלמות בקונטיקט (ארה"ב) ונשבה בקסמו של התחום. ב-9 השנים האחרונות עוסק פרקש בנושא, והוא חבר בארגון אמני הסטנסיל הבינלאומי, SALI.

 

לבקשת הארגון החל פרקש לחקור את נושא עיטורי הקיר בארץ ישראל וצייריה ומאז, כאמור, הפך למומחה בעל שם והוא מעורב בשיקומם של ציורים במבנים ובתים שעוברים תהליך של שימור. הוא וצוותו אף זכו במענק תוכנית פורד לאיכות הסביבה בנובמבר 2002.

 

בנוסף מספק פרקש שירותי צביעה של סנטנלים לבתים חדשים במגוון צורות וצבעים. כמו כן מבצע הצוות הקטן שלו ציורי קיר דקורטיביים מודרניים, בחנויות, מבני ציבור ובתי חולים, בעיקר במחלקות ילדים. בין השאר באסף הרופא וסורוקה בבאר שבע. עם פרקש עובדת הלנה קנטור.

 

"עיטורי הקיר חוזרים עכשיו לאופנה בכל העולם", אומר פרקש. "הטפטים הולכים ונעלמים והצבע תופס את מקומם. בטלוויזיה לא תראו היום קירות לבנים, אלא צבעוניים. וגם אצלנו לא מפגרים אחרי המגמה ולעיטורי הקיר היתה עדנה. הציורים שלנו מוגדרים אמנות דקורציה פנימית ולא ציורי פרסומת ואווירה כפי שמצייר רמי המאירי למשל שמתמחה בציורי חוץ. אנחנו מציירים רק במכחולים ולא בהתזה באירברש".

 

הטלפון של שי פרקש:  9240990- 08,  050-5209546 

 

עוד על ציורי הקיר ראה במדור שימור של ynet.

 

פנייה לגולשים: נשמח לקבל הצעות לכתבות נוספות בנושא מקצועות של פעם לאימייל: money@y-i.co.il לערוץ הצרכנות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרקש. "צבע במקום טפטים"
שיחזור ציורי קיר בביה"ס דה שליט ברחובות
פרקש וקנטור מקבלים את מענק פורד
פרקש בעבודת השיחזור
מומלצים