שתף קטע נבחר

קלטת הספאם הלוהטת של שחר גולן

לשחר גולן נמאס מדואר הזבל שסתם את תיבתו, והוא החליט לנקוט בפעולת נקם מקורית. הוא הזמין לביתו נציגת מכירות של Starwebz החיפנית, ביקש להסיר את כתובתו מרשימת התפוצה של החברה ותיעד את המפגש בווידאו

דואר הזבל, שסותם את תיבות הדואר האלקטרוני בהצעות עסקיות שלא הוזמנו, מרתיח משתמשים רבים, אך רובם אובדי עצות אל מול מימדי התופעה המתעצמים. מיעוט מבין הגולשים מתלונן במחלקות ה-abuse של ספקי האינטרנט ופועל בדרכים שונות על מנת להשיב לעצמם את השליטה על תיבת הדואר שלהם. שחר גולן, 35, נקט בפעולה מקורית נגד הזבלנים. "הנושא מציק לי באופן אישי", כתב גולן בפנייתו ל-ynet, "אני לוחם מטבעי, מתנדב במשטרת התנועה ונלחם בנהגים שמתפרעים על הכביש, ולא אוהב חצופים. אני רואה בספאם סוג של אלימות. כאשר גיליתי מי מטריד אותי, החלטתי להטריד בחזרה".  

 

לא בטוח שמדובר בפתרון אפקטיבי, אך הנקמה עבור גולן הייתה קטנה ומתוקה, כפי שניתן לראות בהמשך. עיקרי מכתבו מובאים כאן, לאחר שכתוב קל לטובת נוחות הקריאה.

 

לפני זמן מה פתחתי בתוכנת הדואר האלקטרוני שלי ספרייה שבה אני שומר כל דואר זבל שמגיע אלי וכן דואר שאני שולח לחברות בו אני מבקש מהן להסיר אותי מרשימות התפוצה שלהן.

 

לפני כשבוע עברתי על הספרייה וזיהיתי כמה מציקים סדרתיים מאלה הפונים אלי שוב ושוב למרות בקשותי החוזרות להסיר את כתובתי מרשימות התפוצה שלהן. מבין המציקים הסדרתיים בחרתי את חברת Starwebz החיפנית, שמשווקת תוכנה לאתרי מסחר. נכנסתי לאתר החברה ורשמתי את עצמי כמי שמתעניין במוצר שלהם. למחרת קיבלתי טלפון בו ביררו איתי מספר פרטים וקבעו לי פגישה בביתי עם נציגת מחלקת המכירות של החברה.

 

בשעה 11:00 בבוקר דפקה על דלתי דנה, נציגת החברה. היו לי סיבות רבות לסלוח לה על איחור של חצי שעה מהמועד שבו קבענו להיפגש. קודם כל, אני מובטל היי-טק וזמני אינו לוחץ. שנית, היום יום חם מאוד ודנה נסעה במיוחד מחיפה עד לביתי ברחובות רק על מנת לפגוש אותי.

 

בעוד דנה מתברברת בדרכים ומקבלת ממני הנחיות טלפוניות כיצד להגיע, ידעתי אותה על כוונתי לתעד את פגישתנו במצלמת וידאו, וקיבלתי את הסכמתה לכך. לאחר שהתקבלה בביתי עם כוס מים קרים, התיישבנו ליד המחשב "לעבוד". הצעתי שאני אפתח ואציג את מה שאני עושה.

 

הסברתי לדנה שאני נלחם בתופעת הספאם והיא הסכימה איתי שהתופעה אכן מוכרת ומציקה. אז פניתי להסבר כיצד אני נלחם את מלחמתי והצעתי להשתמש בדוגמה שתהיה קרובה לליבה. הראיתי לה את התכתובת שהיתה לי עם החברה אותה היא מייצגת והסברתי שדרך הפעולה שלי היא להזמין את נציג החברה לביתי, ביום חם, ואז לבקש ממנו פנים לפנים שידאג להסרת כתובתי מרשימת התפוצה של החברה.

 

המתנתי.

 

האסימון נפל. דנה שינתה גוון מוורוד-אפרסק ללבן-חיוור: "בשביל זה הזמנת אותי?" היא שאלה. "כן", עניתי.

 

דנה ביקשה שאכבה את המצלמה וכך עשיתי. היא שאלה מה בכוונתי לעשות עם הסרט שצילמתי. "לא יודע. אולי אפיץ אותו באינטרנט", השבתי. דנה, שכנראה חשבה שאיני יודע לקרוא את צבע פניה ואת הבעתה, סיפרה לי שהיא המומה. היא גם סיפרה לי, בפעם הראשונה, שהיא סטודנטית שנה שלישית למשפטים. התרשמתי.

 

דנה התקשרה למשרדה וסיפרה שם על פגישתנו. למען הסדר הטוב אציין, שבאותה שיחה היא גם ביקשה להסיר את כתובתי מרשימת התפוצה של החברה. אחר כך פנתה אלי וביקשה את סרט הצילום. סירבתי. דנה שבה וציינה בפניי את מצבה האקדמי ואני חשבתי שהנימוס מחייב התרשמות חוזרת. התרשמתי שנית אך עדיין סירבתי.

 

זה לא סיפק אותה והיא החליטה לפנות למשטרה. זה לקח לה קצת זמן להסביר למוקדנית 100 את המצב שבו היא נמצאת, אך לבסוף הבטיחה המוקדנית לשלוח לעזרתה את כחולי המדים בהקדם.

 

לאחר 20 דקות של המתנה דרוכה אמרתי לרעייתי, שהייתה בבית, שאני דואג. איך ייתכן שבחורה מתקשרת למשטרה ואומרת שהיא בבית של גבר זר שצילם אותה והוא מסרב למסור לידה את הקלטת, ולמשטרה לוקח יותר מ-20 דקות להיחלץ לעזרתה? ביתנו מרוחק רק כחמש דקות הליכה ברגל מתחנת המשטרה, ואני גיליתי היום שתחושת הביטחון שעובדה זו נסכה בי הייתה מוגזמת.

 

דנה אף היא החלה לדאוג. בטלפון נוסף למוקד 100 העלתה את השאלה "איך ייתכן?! אני בבית של גבר זר שצילם אותי", חזרה על דברי, "ואני מתחילה לפחד", הוסיפה. דנה הסבירה גם למוקדנית את מצבה האקדמי וסיימה את השיחה בתרעומת.

 

"אם את מפחדת לשהות בביתי, אני מציע שתמתיני למשטרה בחצר" הצעתי. אחר כך ביקשתי ואף דרשתי ממנה לעזוב. "אני לא יוצאת מפה בלי הקלטת!" פסקה דנה. הבטחתי לפתוח את דלתי כאשר ידפקו עליה כחולי המדים, אך דנה עמדה בסירובה לעזוב את ביתי. למרות שהבית המה אדם באותה השעה, לא רציתי שכחולי המדים יקבלו רושם מוטעה בהגיעם. הרמתי גם אני טלפון למוקדנית 100 החביבה וביקשתי שהמשטרה תוציא את האורחת שהתנחלה בביתי. המוקדנית הסבירה לי שמדובר בהסגת גבול ורשמה את תלונתי.

 

דנה, שעד כה ציינה בפניי מספר פעמים את היותה סטודנטית שנה שלישית למשפטים, לא הסבירה אם היא סטודנטית טובה או בינונית, אבל יכולתי להסיק זאת לבד: היא ציינה שאני הכנסתי אותה אל ביתי מרצוני, אך לא ידעה שמרגע שביקשתי ממנה לעזוב והיא לא עשתה זאת, היא הפכה למסיגת גבול.

 

לבסוף, הגיעו שומרי החוק והסדר. הזמנתי אותם לשבת והם הזמינו את דנה ואותי לגלגל את סיפורנו. גלגלנו.

 

השוטרים הסבירו לדנה שלא עברתי על החוק וכן שאין שום עילה להעברת הקלטת שלי לידיה. לא די בכך שמה שחשפה דנה על מצבה האקדמי לא הרשים אותם, הם גם הביעו מורת רוח על שהיה עליהם לבוא ביום חם כזה רק בשביל להסביר לה את מה שהייתה אמורה לדעת בעקבות לימודיה.

 

דנה התרצתה רק לאחר שהצגתי בפניה, בנוכחות הכחולים, את סרט הווידאו שצילמתי והראיתי לה שכיביתי את המצלמה כשהיא ביקשה שאפסיק לצלם, ולא המשכתי בצילומים בלי ידיעתה.

 

אחר כך פנו הכחולים אלי ושאלו אם אני מעוניין להגיש תלונה על הסגת גבול. הסברתי שאין צורך, ושרק רציתי לוודא שברור להם מעל לכל ספק שלא החזקתי את דנה בביתי בכח. היה ברור. נפרדנו וכל הגברדיה יצאה אל החום המעיק בחוץ. השוטרים חזרו לשמור על החוק והסדר, ודנה חזרה לחיפה. לאוניברסיטה.

 

מכיוון שאיני רואה בדנה אחראית אישית לתופעת הספאם, אני מבקש להתנצל בפניה על הטרטור האישי שנגרם לה. כמו כן, החלטתי להיענות לבקשתה שלא לפרסם את סרט הווידאו בו מתועדת פגישתנו. (שחר גולן).

 

תגובה

 

"אני חושב ששחר גולן עבר על החוק ופגע בצנעת הפרט של דנה. הוא צילם את דנה בלי אישורה ואיים עליה שיפרסם את התמונות באינטרנט. הגשנו תלונה במשטרה", אומר שלי מחרז, מנכ"ל Starwebz.

 

איזה חוק הוא הפר?

 

"את ההחלטה הזו נשאיר למשטרה ולעורכי הדין שלנו. לאף בן אדם אין זכות לצלם מישהו אחר. אני חושב שזו עבירה חמורה מאוד על החוק".

 

גולן טוען כי ביקש להסיר את כתובתו מספר פעמים מרשימת התפוצה שלכם, ללא הצלחה.

 

"אין לנו רשימת תפוצה. ההצעות המסחריות שלנו מופצות על ידי מפיצים עצמאיים. עד כמה שאני יודע, כל גולש שמבקש להסיר את כתובתו מהרשימה נענה בחיוב. מדובר במנגנון אוטומטי".

 

על אף דברי מחרז, על פי תלונות של גולשים שהתקבלו ב-ynet ואף על פי הניסיון המר של חברי המערכת, קשה מאוד לצאת מרשימת התפוצה של Starwebz. 

 

"כל עוד דנה צולמה במסגרת ידיעתה, אין פגיעה בפרטיות", אומר עו"ד אביב אילון, מומחה למשפט באינטרנט, "החוק קובע כי לא פוגעים בפרטיותו של אדם ללא הסכמתו, אך כאשר אדם נכנס לביתך ואתה מצלם אותו, זו זכותך. זכותו לבקש שהצילום יופסק וזכותך להמשיך. בשלב זה, המצולם מוזמן לעזוב את ביתך שהוא בעצם קניינך, וזכותך לעשות בקניינך ככל העולה על רוחך בגבולות מסוימים".

 

"לזכות הזו יש הגבלות, למשל, אי אפשר לצלם את האדם בשירותים. יתרה מכך, לאחר שצילמת אותו, אם המצלם מפרסם את התצלומים באופן שעלול להשפיל ולבזות את המצולם או שהוא מנסה להפיק רווח כספי מהצילום, בית המשפט עשוי לקבוע כי פגע בפרטיות. עם זאת, חוק הגנת הפרטיות קובע כי ניתן לפגוע בפרטיותו של אדם אם יש עניין ציבורי בפגיעה. על פי חוק האזנות סתר, אין להקליט אדם גם אם הסכים לכך, אם מטרת הצילום היא עבירה על החוק או גרימת נזק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שחר גולן בודק את המצלמה
סרט תיעודי מרתק
נציגת סטאר וובז
מומלצים