שתף קטע נבחר

שלום הרגיע את עבדאללה: "ירדן היא לא פלסטין"

מסתבר שבני אלון ועוזי כהן מטרידים מאוד את ראשי הממלכה ההאשמית. תוכניותיהם המדיניות הקובעות כי "ירדן היא פלסטין" עלו בפגישתם של שר החוץ והמלך. שלום הבהיר: מבחינתנו, ירדן היא לא פלסטין. הוא העביר מסר מראש הממשלה שרון למלך: איידע אותך לפני פרסום תוכנית ההתנתקות החדשה, לא תופתעו

"לישראל אין כל כוונה לעודד מעבר פלסטינים לירדן. ירדן היא לא פלסטין מבחינתנו" - כך הבהיר היום (ב') שר החוץ, סילבן שלום, למלך ירדן עבדאללה השני במהלך פגישתם במסגרת ועידת הפורום הכללי העולמי, המתקיימת בירדן.

 

ההרגעה בנושא נשלחה על ידי שר החוץ בעקבות החששות שהעלו הירדנים באשר להתבטאויות שר הימין בממשלת ישראל, כגון בני אלון, ואף כמה מחברי מרכז הליכוד (כמו עוזי כהן) שהצהירו כי ירדן תקלוט פליטים פלסטינים במסגרת הסדר עתידי.

 

בפגישה השתתפו בכירים נוספים מבית המלוכה הירדני והממשלה הירדנית. מרבית הפגישה, שעסקה בנושאים המדיניים, התקיימה בארבע עיניים. שלום העביר עמו מסר אישי מראש הממשלה, אריאל שרון, למלך הירדני, לפיו יעדכן אותו אישית בתוכנית ההתנתקות החדשה לפני פרסומה. "ירדן לא תופתע", רמז שלום.

 

שר החוץ שאל את שר החוץ הירדני, מרואן מועשר, מה באשר להחזרת השגריר הירדני לישראל: "אין ספק שהייתי שמח לראות פה שגריר ירדני אחרי ארבע שנים", רמז. מועשר השיב: "כבר יש שם של שגריר שמיועד לתפקיד והוחלט עליו לפני שמונה חודשים, אך אנו מחפשים את הזמן המתאים לעשות זאת", ברומזו לחוסר הנכונות של ירדן להחזיר את השגריר עד להתקדמות מדינית עם הפלסטינים.

 

מלך ירדן העלה את נושא שחרור האסירים הירדנים: מדובר ב-4 אסירי עולם, שהיו מעורבים ברצח של חיילים ישראלים. שלום הסביר: "הנושא מורכב. יש פה מערכת משפטית. דרושה חתימה של הנשיא. דבר כזה לא יוכל להתבצע אוטומטית".

 

הוועידה כולה מתקיימת בצל האירועים בעזה, וכמה אנשי עסקים ישראלים אמרו ל-ynet כי הדבר "ניכר באווירה". הנושא עלה גם בשיחת שלום ועבדאללה. המלך הבהיר כי ירדן מעוניינת לסייע לצדדים לשים סוף למעגל האלימות ולהביא לחידוש ההידברות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שלום. לא פלסטין
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
עבדאללה. מי זה עוזי כהן?
צילום: רויטרס
צילום: לע"מ
מועשר. בינתיים השגריר לא חוזר
צילום: לע"מ
מומלצים