שתף קטע נבחר

חוזה קיבוצי: אחד בשביל כולם

בעידן של חוזים אישיים, יש עדיין עובדים רבים במשק שהחוזה ותנאי העבודה שלהם מאוגדים בהסכמים קיבוציים. מהם היתרונות של חוזה עבודה קיבוצי, עד כמה הוא כובל והאם העובד יכול לוותר עליו. שאלות ותשובות

עולם העבודה בישראל מתפתח ללא הרף ובמסגרתו עוברים עובדים רבים מרצונם או שלא מרצונם מהסכמים קיבוצים ומהגנה של ועדי עובדים לחוזי עבודה אישיים. למרות זאת, בישראל של היום ישנם עוד מאות אלפי עובדים שתנאיהם וזכויותיהם מאוגדים בהסכמים קיבוצים. מהו הסכם קיבוצי, על מי הוא חל והאם ניתן לעקוף אותו? על שאלות אלה ואחרות אנחנו עונים בעזרתו של דוד שי, ראש מוקד פיתוח ישומים בחברת חילן טק.

 

מהו הסכם קיבוצי?

 

הסכם קיבוצי הוא הסכם בין מעביד או ארגון מעבידים לבין ארגון עובדים יציג, שנערך בהתאם להוראותיו של חוק הסכמים קיבוציים. ההסכם הקיבוצי עוסק בנושאים הבאים: קבלת אדם לעבודה או סיום עבודתו, תנאי העבודה, יחסי העבודה, זכויות וחובות של הארגונים בעלי ההסכם. החוק מבחין בין הסכם קיבוצי מיוחד, שתחולתו רק על מעביד אחד, ובין הסכם קיבוצי כללי, שתחולתו על מעבידים אחדים.

 

החודש הקטינו לי את השכר ב-5%, וכששאלתי מה פתאום, אמרו לי שההסתדרות הסכימה. ממתי הם יכולים להסכים על הורדת שכרי?

 

במקומות עבודה שבהם נקבע השכר בהסכם קיבוצי, מוסמך ארגון העובדים לחתום על הסכם שבו נקבע שכרם של העובדים, מבלי שכל עובד יהיה שותף באופן אישי למשא-ומתן. בדרך כלל עוסקים הסכמים אלה בשיפור תנאי העבודה ובהעלאת השכר, אך באותה מידה מוסמך ארגון העובדים לחתום על הסכם קיבוצי להקטנת השכר.

 

האם הסכם הפתק הצהוב" המפורסם הוא הסכם קיבוצי?

 

הסכם הפתק הצהוב" קובע, באופן קבוצתי, את גובה הפנסיה המשולמת לפנסיונרים רבים, אך הוא אינו הסכם קיבוצי, בפרט משום ששר האוצר, החתום על ההסכם, אינו מעסיקם של הנהנים ממנו.

 

איך אדע איזה הסכמים קיבוציים חלים עלי?

 

כאשר מדובר בהסכם קיבוצי מיוחד, החל על מעביד מסוים ועובדיו, ברור למעביד, ובמידה רבה גם לעובדיו, שההסכם חל עליהם. המצב פחות ברור כאשר מדובר בהסכם קיבוצי כללי, שהמעביד אינו מהווה צד באופן ישיר.

 

אין חובה, לא על המעביד ולא על ארגון העובדים, ליידע את העובדים על חתימתו של הסכם קיבוצי המשנה את תנאי שכרם. העברת מידע זה לעובד תלויה ברצונם הטוב של המעביד ושל ארגון העובדים.

 

בהתאם להסכם הקיבוצי שחל במקום עבודתי, עלי להיות מבוטח בביטוח פנסיוני, שממנו מנכים גם 5.5% משכרי. אני צעיר ובריא, ואין לי עניין בביטוח זה. האם אני יכול לוותר עליו?

 

עובד אינו יכול לוותר על זכות שניתנה לו בהסכם קיבוצי, ואם ויתר - אין ויתורו תופס. המעביד חייב להיזהר מוויתור כזה, משום שבעתיד יוכל העובד לבוא ולתבוע את שהבטיח לו ההסכם הקיבוצי.

 

אני מנהל מפעל תעשייתי קטן, אך איני חבר בהתאחדות התעשיינים. האם הסכמים קיבוציים שעליהם חותמת התאחדות התעשיינים עם ההסתדרות מחייבים אותי?

 

הסכמים קיבוציים שעליהם חותם ארגון מעבידים (במקרה שלפנינו - התאחדות התעשיינים) חלים אך ורק על המעסיקים החברים בארגון זה. לכן, למרות שאתה תעשיין, ההסכמים הקיבוציים שעליהם חותמת התאחדות התעשיינים לא מחייבים אותך. כן מחייבים אותך הסכמים קיבוציים מסוג זה שלהם הוצא צו הרחבה.

 

מהו צו הרחבה?

 

חוק הסכמים קיבוציים מעניק לשר התעשייה, המסחר והתעסוקה את הסמכות להרחיב בצו את היקף האוכלוסייה שעליה חלה כל הוראה שבהסכם קיבוצי כללי. היוזמה לפעולה זו יכולה להיות של השר או של החתומים על ההסכם. בצו מפורטות ההוראות שהורחבו וסוגי העובדים והמעבידים שעליהם חל הצו.

 

על מי חל צו הרחבה?

 

הצו חל על סוגי העובדים המפורטים בצו. צווי הרחבה אחדים חלים על כל העובדים במדינה (למעט חריגים המצוינים בצו) והם עוסקים בנושאים הבאים: תוספת יוקר, דמי הבראה, הוצאות נסיעה למקום העבודה וחזרה, חגים, ימי אבל וקיצור שבוע העבודה ל-43 שעות. מרבית צווי ההרחבה חלים רק בענף מסוים. הסכם קיבוצי שעליו חתומה התאחדות התעשיינים, יכול להיות מורחב לכל מפעלי התעשייה בארץ, גם לאלה שאינם חברים בהתאחדות.

 

לפני זמן מה נפטר בעלי. בגין תקופת השבעה קיבלתי את משכורתי כרגיל, אך בננו, הסובל מפיגור קל ומועסק במפעל מוגן, לא קיבל תשלום בגין תקופה זו. מדוע מקפחים אותו?

 

באחדים מצווי ההרחבה החלים על מרבית העובדים במשק, מופיעה הסתייגות הקובעת שהצו לא חל על עובדים הסובלים מליקוי גופני או שכלי ומועסקים במפעל מוגן. כל עוד לא תוקנה התקנה, המעביד רשאי לפעול בהתאם לה.

 

איך אדע איזה צווי הרחבה חלים עלי?

 

כאשר השר חותם על צו הרחבה, הוא מפרסם אותו ברשומות" - פרסום רשמי שבמקרה הטוב, נקרא על-ידי עורכי דין. בכך יוצא השר ידי חובתו, אך פרסום זה רחוק מלהוות פרסום מספק של הצו. מצב שבו גם המעביד וגם העובדים אינם מודעים לקיומו של צו הרחבה החל עליהם הוא, בנסיבות אלה, מצב מציאותי לחלוטין. אין ספק שראוי לתת לצו הרחבה פרסום רחב יותר, למשל באמצעות מודעה בעיתונות היומית.

 

עם כל המקורות שמשפיעים על תנאי העבודה, איך אוכל לדעת מהם כל תנאי העבודה שלי?

 

חוק הודעה לעובד (תנאי עבודה) מחייב את המעביד למסור לעובד חדש, תוך 30 יום מיום תחילת עבודתו, הודעה בכתב המפרטת את תנאי העבודה:

 

תיאור התפקיד, המשכורת הכוללת, תנאים סוציאליים, אורך יום העבודה או אורך שבוע העבודה, ועוד. לעובד שהחל לעבוד לפני תחילת תוקפו של חוק זה יש למסור הודעה כזו על פי דרישתו. הודעה זו אינה מפרטת את כל תנאי העבודה, אך היא נקודת התחלה טובה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חותמים על חוזה אישי
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
אבל נהנים גם מהסכמים קיבוציים
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים