שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מילון מושגים: כאבי ראש - כל המונחים

  איך נרגעים מביופידבק, איך היפנוזה יכולה לעזור לכאבים ראש ולמה כדאי ללכת על טריפטאנים. מילון מונחים לכאבי ראש

  אאורה: סימן אזהרה, לרוב חזותי, שמופיע זמן קצר לפני התקף מיגרנה קשה. באאורה נראים לפעמים אורות בוהקים ונחוות תחושות חריגות אחרות. מקורה של המילה ביוונית ופירושה רוח. ואכן, כרוח שגוררת אחריה סערה, כך גם האאורה מקדימה את סופת המיגרנה.

   

  אלקטרואנצפאלוגרף (EEG): בדיקה שרושמת את הפעילות החשמלית במוח. משמשת בעיקר לאיתור אפילפסיה או פרכוסים, שעלולים גם הם לגרום לכאבי ראש.

   

  אידיופתי: תופעה רפואית שאין לה הסבר. רוב כאבי הראש והמיגרנות נותרים ללא כל הסבר ברור לרפואה.

   

  אנדורפינים: חומרים דמויי הורמונים שמיוצרים במוח וגורמים לתחושה טובה ולשיכוך כאבים. המוכר שבהם הוא הסרוטונין.

   

  אנוריזמה: נקודת חולשה בדופן עורקים שגורמת להתבלטות של דופן העורק, ובמקרים חמורים גם לקרע שלו ולדימום מסכן חיים. אירוע זה גורם לדימום גולגלתי שגורם לכאב ראש חמור, וללא טיפול גם למוות תוך זמן קצר.

   

  אקופונקטורה: סוג טיפול ששאוב מהרפואה הסינית המסורתית ומשמש גם להקלת כאב. הטיפול מבוצע באמצעות החדרת מחטים עדינות לאזורים שונים בגוף שנקראים 'נקודות אקופונקטורה'.

   

  ביופידבק: משוב אלקטרוני ש'מחנך' את המטופל להירגע. עם התרגול מצליחים חלק מהחולים להפחית את עוצמת המיגרנות וכאבי ראש מסוימים.

   

  גלאוקומה: מחלת עיניים שנגרמת בשל עלייה בלחץ בנוזל התוך עיני. המחלה גורמת לטשטוש ראייה, אך גם לכאבי ראש. המחלה ניתנת לטיפול באמצעים פשוטים, אבל הזנחה עלולה לגרום גם לאיבוד ראייה.

   

  היפנוזה: מצב דמוי שינה שמושרה באופן מלאכותי על ידי אדם המומחה בכך; בהיפנוזה המוח פתוח יותר לסוגסטיה ולהעלאת זכרונות מהעבר. חלק מהסובלים מכאבי ראש מסתייעים בהיפנוזה עצמית להפחתת הלחץ.

   

  חסמי-ביטא: משפחת תרופות שמשמשת לטיפול ביתר לחץ דם ולהאטת קצב הלב. בשנים האחרונות משתמשים בהן גם כטיפול מונע התקפי מיגרנה או מחליש באופן ניכר את עוצמתם.

   

  חסמי-סידן: משפחת תרופות שמונעת מיגרנות וכאבי ראש באמצעות השפעה על כלי הדם וכיווצם. תופעת הלוואי השכיחה שלהן: עצירות.

   

  טנס (Tens): טיפול חשמלי תת עורי באמצעות אלקטרודות, שפועל על סיבי העצב ומפחית את מעבר הכאב אל המוח. משמש לפעמים טיפול בכאבי ראש.

   

  טריפטאנים: סוג של תרופות חדשות ויעילות לטיפול במיגרנה. בארץ מוכרות כזו - מיג, אימיטרקס ואחרות.

   

  מיגרנה בטנית: סוג של מיגרנה שמתרחש בעיקר בילדות ומתבטא בכאב בטן, בחילה, הקאות ולפעמים שלשולים, אך ללא כאבי ראש. מאוחר יותר בחייהם ילדים אלה יפתחו התקפי מיגרנה קלאסיים.

   

  מיגרנה קלאסית: מונח ותיק למה שמכונה כיום 'מיגרנה עם אאורה' (ראו גם: אאורה).

   

  NSAIDS: תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידליות. עם קבוצת תרופות אלה נמנים האספירין הוותיק, וולטרן, נורופן ועוד. התרופות משככות כאבים באמצעות מנגנון שמעכב תהליכים דלקתיים. תופעות הלוואי השכיחות: נזק כלייתי וחומציות יתר בקיבה שעלולה לגרום לכיב (אולקוס).

   

  סי.טי (CT): סורק טומוגרפיה ממוחשב. הדמיה שעושה שימוש בקרני רנטגן ומזהה שינויים במבנה המוח וכלי הדם, שעלולים לגרום לכאבי ראש.

   

  פוטופוביה (בעת אור): מצב שכיח אצל הסובלים ממיגרנות: כל אור, גם נמוך בעוצמתו, בלתי נסבל ומחמיר את כאב הראש. החולים לרוב ישכבו בחדר חשוך עד חלוף זעם ההתקף.

   

  פראצטמול: תרופה שמשמשת לשיכוך כאבים. במינון של יותר מארבעה גרם ביום עלולה התרופה לגרום לנזק בלתי הפיך לכבד ואף לסכנת חיים.

   

  קפאין: המרכיב המוכר מהקפה, השוקולד והקולה מצוי גם בתרופות למניעת מיגרנה. הקפאין מטפל בכאבי ראש באמצעות כיווץ כלי הדם בקרקפת.

   

  פרופילקסיס: טיפול מניעתי שאותו נוטלים מדי יום כדי למנוע מחלה. טיפול פרופילקטי מיועד למי שסובלים מכאבי ראש והתקפי מיגרנה תדירים. בארץ מקובלים טיפולים פרופילקטיים בתרופות מסוג חסמי-ביטא (כמו דרלין), חסמי-סידן ואחרים.

   

  סקוטומה: אזור שנראה שחור בשדה הראייה ועלול ללוות התקף מיגרנה אופייני או לבשר על מיגרנה ממשמשת ובאה.

   

  סטטוס מיגרנוזוס: התקף מיגרנה ממושך של מספר ימים שאינו מגיב לטיפול תרופתי רגיל בבית ודורש אשפוז בבית חולים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אקופונקטורה. מחטים מוחדרות לגוף וחוסמות את הכאבים
  צילום: איי פי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים