שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

צה"ל הפגיז תהלוכה ברפיח: 10 פלסטינים נהרגו

מסוקי קרב וטנקים ירו מעט לפני 14:30 לעבר אזור שבו הפגינו פלסטינים. 10 מפגינים נהרגו, כולם ילדים ונערים, ועשרות נפצעו. דובר צה"ל פרסם הודעה ובה הביע צער על התקרית. דוברת צה"ל אמרה ל-ynet: "באופן ודאי, הטיל שירה המסוק לא פגע במפגינים". בצה"ל מעריכים: הפלסטינים נפגעו מפגזי טנק. מד"א נערך לפינוי נפגעים פלסטינים לישראל

תוצאות קשות לירי צה"ל ברפיח: 10 פלסטינים נהרגו, כולם ילדים ונערים, ועשרות נפצעו, 36 מהם במצב קשה, לאחר שצה"ל הפגיז תהלוכה שנעה ממרכז רפיח לשכונת תל סולטן. ההערכה: הפלסטינים נפגעו מפגזי טנק.

 

 

דובר צה"ל פרסם הודעה ובה התייחסות רשמית לאירוע. צה"ל הביע צער על הפגיעה בחפים מפשע, והציע סיוע רפואי, כולל פינוי נפגעים לבתי חולים בישראל. מד"א התבקש להיערך לפינוי הנפגעים הפלסטינים, והעמיד הכן 20 אמבולנסים בלכיש, ועוד 20 אמבולנסים בנגב.

 

בהודעת דובר צה"ל נאמר: "בהתקרב ההפגנה, ובה חמושים, לעבר כוחותינו, נורה ירי הרתעתי של טיל אחד ממסוק קרב לשטח פתוח".

 

דוברת צה"ל, תת-אלוף רות ירון, אמרה ל-ynet כי מניתוח ראשוני של האירוע עולה בוודאות כי הטיל שירה מסוק חיל האוויר כוון ופגע בשטח פתוח, ולא במאות האנשים שהיו בהפגנה:  "התהלוכה שאורגנה על-ידי הרשות הפלסטינית התקיימה לאורך ציר שצה"ל לא פתח אותו, ציר שייתכן שהיו בו מטענים, ולא מן הנמנע כי גם אלו פגעו בהמון".

 

ירון הסבירה כי "תחילה ירה מסוק הקרב את הטיל לצורך הרתעה. לאחר מכן, נורתה אש מקלעים לעבר קיר מבנה, ולאחר מכן נורו ארבעה פגזי טנק לעבר מבנה נטוש". בצה"ל מעריכים שהפגזים האלו פגעו במפגינים.

 

תת-אלוף ירון הוסיפה כי מעבר לפתיחת הציר למעבר אמבולנסים מחאן יונס לרפיח, צה"ל גם הציע לפנות את הפצועים לבתי חולים בישראל, והתקיימו מגעים בנושא: "מדובר באירוע קשה עם תוצאות קשות. הרמטכ"ל נועד עם אנשי פיקוד דרום להערכת מצב לגבי המשך המבצע. יש לזכור שלוחמים שלנו נמצאו בשטח לפני האירוע, בזמן האירוע ולאחריו, והדברים נלמדים כעת לגבי העתיד".

 
צילום אזור הפעולה
מקום התקרית (צילום: דובר צה"ל)

 

קצין בכיר בגזרת הלחימה אמר ל-ynet: "אם יתברר שאכן היתה כאן טעות של צה"ל שהביאה למספר הגדול של הנפגעים, לא מן הנמנע שניאלץ להפסיק את הפעולה או לצמצם את היקפה, ולבדוק היטב כיצד היה ניתן למנוע זאת".

 

הפלסטינים דיווחו כי התהלוכה בה השתתפו אלפים יצאה ממרכז רפיח לכיוון שכונת תל סולטן. לדבריהם, במהלך התהלוכה, מעט לפני 14:30 פתחו מסוקים וטנקים באש מאסיבית לעבר המפגינים, מה שגרם להריגתם של לפחות 10 מפגינים ופציעת עשרות.

 

לטענת הפלסטינים, ההפגנה היתה שקטה ולא השתתפו בה חמושים או רעולי פנים. ואולם, קצין בכיר אמר כי "בהפגנה התמימה לכאורה, נראה שהיו גם חמושים שמצאו לעצמם הגנה בין נשים וילדים". מבית החולים אבו יוסוף אל נאג'אר דווח כי לבית החולים הגיעו גם חלקי גופות.  


רפיח עזה צה
סופרים את ההרוגים (צילום: איי.פי)

 

צה"ל הודיע שאיפשר מעבר חופשי של אמבולנסים מרפיח לחאן יונס מיד לאחר האירוע. דקות ספורות לאחר האירוע, איפשר צה"ל מעבר של אמבולנסים, רק לאחר קבלת אישורים ודיווח לגורמי התיאום והקישור. לאחר היוודע כמות הנפגעים, הוסרה חובת הדיווח, וצה"ל איפשר מעבר חופשי של אמבולנסים.

 

גורמים בצה"ל אמרו כי מבדיקות שנערכו עם חיל האוויר, נורה טיל בודד. שאר הניצוצות שנראים יוצאים מהמסוק הם נורים, שנועדו להטעיית טילים ורקטות המתבייתים על חום. מבדיקת צה"ל התברר גם שטנק של צה"ל ירה פגז לעבר מבנה נטוש לצורך הרתעה, וייתכן שהפלסטינים נפגעו מהירי הזה.

 

גורמים בחיל האוויר אמרו ל-ynet כי רמת הדיוק של טיל הנורה ממסוק קרב גבוהה ביותר, וכאשר הטייס מבקש לירות לעבר שטח פתוח, הסבירות שהטיל יפגע במקום אחר נמוכה מאוד. בצה"ל בוחנים את נסיבות ההרג, בין השאר באמצעות צילומים שביצע במקום מזל"ט, וגם מתוך המסוק כדי לפענח את אשר אירע במקום.

 

קצין בכיר בגזרת הלחימה, אמר ל-ynet כי מאז תחילת הפעולה, צה"ל משתדל שלא לפגוע באזרחים חפים מפשע, גם כאשר הדבר עיכב את הכוחות הלוחמים. לדברי הקצין, "מתוך הכרה שעלול להיווצר לחץ בינלאומי, נעשתה עבודת הכנה מדוקדקת בכל הקשור לסיוע הומניטרי ולטיפול באזרחים".


פורסם לראשונה 19/05/2004 16:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אש ברפיח
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
נפגעים רבים
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
עוד נפגעים
צילום: איי פי
מומלצים