שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הורדת שיער לצמיתות בלייזר? אין כזה דבר
  מבטיחים לכם "הסרת שיער לצמיתות"? תבדקו היטב מי עומד מאחורי ההצעה. לפעמים "הורדת שיער" עלולה להפוך פלומה דלילה לשיער כהה וצפוף, שדווקא יהיה עמיד לחלוטין ללייזר. ועדה של משרד הבריאות תפרסם בקרוב המלצות להגבלת השימוש בלייזר

  זה קורה כמעט בכל יום: אתם פותחים את הרדיו, מעלעלים בעיתון או גולשים באינטרנט ופתאום צדה את עיניכם מודעה מפתה, המבטיחה להסיר את שיערכם לצמיתות, והכל בזוג טיפולים במכון קוסמטי בקרן לייזר. "אילו רק יכולתי להיפתר מפלומת השפם המעצבנת שלי", אתן חושבות, "או מהשיער המציק על הכתפיים", אתם מהרהרים. ולמה, באמת, לא לפתור את הכל במחי שני טיפולים וכמה אלפי שקלים?

   

  ד"ר ג'יימס שאול, לשעבר אורטופד וכירורג בהדסה "עין כרם" בירושלים, עשה לפני 9 שנים הסבה מקצועית, והחל להסיר שיער בלייזר. "בתחילת דרכי טיפלתי בלייזר לוורידים, נימים, כתמי שמש ופיגמנטציה", הוא מפרט, "ותוך כדי עבודה שמתי לב שיש עוד משהו שמגיב ללייזר, שזה השיער. יש בזה הרבה הגיון כי לייזר מתביית על פיגמנטים של השערה, ויחד עם תעשיות לייזר ביקנעם, התחלנו במהלך לפיתוח מכשיר שמיועד אך ורק להסרת שיער. המכשיר הראשון יצא באפריל 97', ואני הראשון שהשתמשתי בו בארץ".

   

  "בראשית הטיפול, באפריל 97', לא מתוך רמאות אלא ממש מתוך תמימות", הוא מספר, "הבטחתי תוצאות מצוינות בשני טיפולים בלבד. אבל מהר מאוד התברר, לצערי, שזה לא כך, ושבמקרים רבים דרושים הרבה יותר טיפולים. היום, אחרי 7 שנים בתחום, אני כבר יכול להגיד שיש דברים שאסור להבטיח למי שבא להוריד שיער בלייזר".

   

  "איך כזה דבר הורדת שיערות לצמיתות"

   

  "הדבר הראשון הוא '100%'. זה מושג שפשוט לא קיים בתחום. אצל נשים, באזור הרגליים, המפשעות, בתי השחי והידיים, בחבילה מוגבלת של פחות מ-10 טיפולים אפשר להגיע למעל 95% הפחתה בשיער, ואפשר לפעמים לדבר גם על לצמיתות. בניגוד לכך, וחשוב מאוד להדגיש את זה, באזור הפנים, הבטן והגב אצל נשים, בגלל ההורמונים ובשל קוד גנטי מסוים שאנחנו עדיין לא יודעים מהו – אסור לדבר על לצמיתות ואפילו אפשר להיכשל. לייזר יודע גם להיכשל באזורים האלו לפעמים. ישנם אזורים מסוימים – למשל צוואר של אשה או כתפיים של אשה בת פחות מ-40, עם שיער דק ופלומתי, שטיפול בלייזר יכול להחמיר לה את המצב, ולגרום לאותו שיער דליל לצמוח כהה וצפוף".

   

  "יש הרבה אנשי עסקים שראו שהדרישה ללייזר היא מאוד גדולה", הוא מתריע, "אז הם אמרו – בואו נקנה מכשיר לייזר אחד, ובוא נעשה את כל עם ישראל בלייזר הזה. אבל הסיפור הוא ממש לא כל כך פשוט. כל לייזר יודע להוציא אורך גל אחד קבוע ומוגדר – וזה בפירוש לא מספיק. יש נשים, גברים, כהי עור, בהירי עור וכו', וכל אחד מהם צריך אורך גל אחר, שרק מכשיר לייזר שונה יכול להפיק אותו.

   

  "בשביל לתת טיפול מקצועי צריך קשת של בין חמישה לשבעים אורכי גל שונים, שבהם אפשר לטפל בעוצמות שונות, וגם בהם לא תמיד אפשר להגיע לתוצאות אופטימליות. למשל, נשים שעושות סדרה להסרת שיער הפנים צריכות לדעת שזאת סדרה שיכולה לא להיגמר לעולם. וצריך, בפגישת הייעוץ, לדבר בשפה ברורה וצלולה, לא למטרת מכירה, ולערוך תיאום ציפיות מלא, ולומר בקול רם: את תזדקקי לבין 4 ל-8 טיפולים בשנה, של רבע שעה כל פעם, ואז תסתובבי נקייה כל השנה. אבל כל פעם תצטרכי לחדש את הטיפול. מעל גיל 40, אגב, כל הסיפור משתנה והתוצאות הן הרבה יותר טובות".

   

  כשטיפול יכול להחמיר את המצב

   

  "בניגוד ל-97', שבו אחוז הגברים שבאו לטיפול היה 10%, וגם הם היו מאוד מהוססים, היום חצי מהמטופלים בהורדת שיער הם גברים. האזורים הכי שכיחים אצל גברים זה חזה, בטן, גב, כתפיים, ויש כאלו שעושים גם ידיים, ישבנים ורגליים. פחות שכיח אצל גברים זה אזור הפנים, שבגדול אני עושה את זה לשתי קבוצות –עיוורים וגייז".

   

  "אצל גברים האזור הכי קשה הוא גב כתפיים, במיוחד הרצועה העליונה של הגב עם הכתפיים. היום אני במצב כזה שאני פוסל 1 מכל שלושה אנשים שמגיעים אלי, משום שלייזר בגיל מסוים להסרת שיער מסוג מסוים שנמצא בפיזור ספציפי יכול רק להחמיר את המצב. צעיר בן 21 שיש לו התחלה של צמיחה בגב, ושעדיין יש לנו משתנים נעלמים כמו מצב האב והסב, מהרגע שמתחילים לעשות לייזר, אתה יכול להפוך את כל השיער הדק והפלומתי לשיער שחור עבה, שמשום מה במקרים מסוימים עשוי להיות עמיד ללייזר. באיזור הגב הזקיקים הם עמוקים יותר, ועומק החדירה של הלייזר מוגבל למילימטר וחצי בערך. הזקיק עצמו נמצא בעומק של שלושה מילימטרים, מה שהופך את זה לבעייתי".

   

  "לא אותו לייזר אצל כולם"

   

  "חשוב לי", אומר ד"ר ג'יימס, "להסביר שאנשים צריכים ללכת למקום של מישהו שהוא יודע מה הוא עושה ולא רק למקום שאנשים מקבלים אחוזי מכירה. אני לא רוצה שאנשים יתייחסו למטופלים בהסרת שיער כמו סחורה וכמו עגבנייה. לפעמים הנזק שנגרם מגילוח של אזורים שאסור לגלח אותם הוא נזק בלתי הפיך – שלא לדבר על צלקות ועל פיגמנטציה. חשוב ללכת למקום אמין שהוא יודע מה הוא עושה – ולא למקום שרק עושה ביזנס והמטרה שלו היא למכור. לא כל איש עסקים שרכש מכשיר לייזר יודע מה הוא עושה".

   

  "צריך לבדוק לפני שהולכים להוריד שיער", הוא מדגיש, "שאתם מקבלים ייעוץ על ידי רופא מנוסה, והגעתם למקום שהגישה שלו היא יותר טיפולית ופחות מסחרית. לא להתקשר ולשאול 'כמה עולה רגליים אצלכם?'. זה נורא. זה לא אותו לייזר אצל כולם. אסור לעשות רק סקר מחירים. אפשר, אבל לא מומלץ. חשוב לבדוק שיש קשת של לייזרים, ולא לשכוח שאתם נכנסים לטיפול של שנה עד שנה וחצי, וצריך לקבל שירות לאורך זמן. לא רק אחלה שירות בזמן כרטיס האשראי ואחר כך אתה הופך להיות אפס. אני לא אומר לרגע שאני הכי טוב בארץ בהורדת שיער. אני טוב – אבל לא הכי טוב. יש לנו כמה מתחרים בהחלט טובים, ויש גם כמה מתחרים רעים".

   

  ממשרד הבריאות נמסר כי "המשרד פועל בעניין זה כפי שפועלות מדינות אחרות בעולם ורשות התרופות והמזון האמריקאית ה -FDA. משרד הבריאות אינו מאשר התוויה של "הסרת שיער לצמיתות" אלא התוויה "צנועה" יותר: "הסרת שיער" (ללא התחייבות שהתוצאה תחזיק מעמד לצמיתות) או לחילופין, אם מבקשים בכל זאת להשתמש במילה "לצמיתות": "דילול שיער לצמיתות" (ולא "הסרה", המרמזת על סילוק מוחלט של השיער)"

   

   

  בתגובת המשרד הודגש כי "עפ"י חוק, רק בתי חולים ומרפאות כירורגיות חייבים בפיקוח. רשימת בתי החולים והמרפאות הכירורגיות שברשיון משרד הבריאות נמצאות באתר משרד הבריאות. מרפאה פרטית שאינה מרפאה כירורגית (כגון מרפאת לייזר או מכון קוסמטיקה) אינה מוגדרת כמרפאה שברישוי משרד הבריאות. במהלך קבלת רשיון העסק, מתוקף חוק רישוי עסקים, נבדקת המרפאה על ידי מפקחי בריאות הסביבה, הבודקים בין היתר ניקיון, תברואה, חיטוי כלים, עיקור ועוד. ועדה שמינה מנכ"ל משרד הבריאות ובראשה עומד פרופ' אורנשטיין מגבשת בימים אלה המלצות להגבלת השימוש בלייזר".

   

  "משרד הבריאות מאשר שימוש במכשירי לייזר רק לרופאים או לאחיות בפיקוח של רופא. נושא זה נמצא בדיון ועדה בינמשרדית משותפת למשרד הבריאות ומשרד התעסוקה, ועדה זו תסיים עבודתה בקרוב ותגיש מסקנותיה למנכ"ל משרד הבריאות. ככל שיש קונטרסט (ניגוד,הבדל) בין גוון השיער לבין גוון העור כך יעילות המכשיר גדלה", לשון התגובה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הורדת שיער לצמיתות בלייזר? אין כזה דבר"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אין כזה דבר צמיתות. הורדת שיער מהפנים
  הרבה אנשי עסקים מנצלים את המצב. ד"ר ג'יימס
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים