שתף קטע נבחר

"ההתנתקות המדורגת": שרון למאבק על קולות שרי הליכוד

שבוע לפני כוונתו להציג את התוכנית המדורגת לאישור הממשלה ובצל דיווחים על מגעים חשאיים עם העבודה, יוצא רה"מ למסע שכנועים בקרב שרי הליכוד. מאזן הכוחות עומד כעת על 11 מתנגדים ו-11 תומכים. השר שלום עדיין מחכה להבהרות לגבי התוכנית לפני שיודיע על עמדתו. עיקרי התוכנית: פינוי נצרים, כפר דרום ומורג תחילה ופירוק בתי המתנחלים ובתי הכנסת ביישובים שיפונו. לפני ישיבת הממשלה - שרון נפגש עם בכירי מערכת הביטחון

ראש הממשלה, אריאל שרון, פותח הבוקר (יום א') במסע שכנועים בקרב שרי הליכוד, לקראת ההצבעה על תוכניתו המדינית ביום ראשון הבא בממשלה.

 

לפני הדיון הבוקר בממשלה, כינס שרון התייעצות ביטחונית עם שר הביטחון מופז וראשי מערכת הביטחון בעניין התוכנית החדשה שגובשה על ידי ראש המועצה לביטחון לאומי, גיורא איילנד. 

 

מאזן הכוחות עומד בשלב זה, על פי הערכות, על 11 שרים שצפויים להצביע נגד, לעומת 11 שצפויים להצביע בעד. שר החוץ, סילבן שלום, מחכה להבהרות מראש הממשלה לפני שיודיע מהי עמדתו.

 

בסביבת שרון מכחישים מכל וכל כי ראש הממשלה מתכוון להשיג לתוכנית רוב בממשלה באמצעות פיטורי שרים מתנגדים, (דוגמת נתן שרנסקי), ומינויים של אחרים לשרים, במקומם.

 

בתי המתנחלים ובתי הכנסת יפורקו

 

שרון צפוי להציג את התוכנית המדורגת, את עיקרי השינויים המתוכננים, ולבדוק את טענות השרים נגד התוכנית.

 

"אם יביאו רק את השלב הראשון להצבעה, ולא את כל התוכנית, זה יקל על חלק מהשרים להצביע בעד", אמרו אמש בכירים בליכוד. "הרי המכלול - זה בדיוק מה שנפסל במשאל הליכוד". 

 

בסביבת השרים בנימין נתניהו ולימור לבנת אמרו אמש כי השרים: "יודיעו על עמדתם רק לאחר שהתוכנית תוצג באופן רשמי".

 

ראש הממשלה הציג בפני השרים שעימם נפגש את השלב הראשון בתוכנית המדורגת: פינוי נצרים, כפר דרום ומורג.

 

בסביבתו אמרו כי התסריט העיקרי שנבחן הוא פינוי יתר הישובים בצפון השומרון, בגוש קטיף, ושלושת הישובים בצפון הרצועה.

 

שרון צפוי להציג לשרים את השינויים על פיהם בתי המתנחלים ובתי הכנסת יפורקו, בניגוד לתכנון המקורי להעבירם לגוף בינלאומי, ולקבל פיצוי כספי עבורם. 

 

שינוי נוסף הוא הכוונה להפסיק את עבודתם של פועלים פלסטינים בישראל כבר בסוף 2005.

 

בסביבת שרון הדגישו עוד שלא תהיה הידברות מדינית עם הפלסטינים, אולם במקומות אותם יפנה צה"ל, תהיה הידברות ברמת המפקדים בשטח.

 

מגעים עם העבודה

 

בתוך כך, המערכת הפוליטית "הוקפצה" בסוף השבוע שוב בעקבות ההדלפה על פגישת יו"ר האופוזיציה, ח"כ שמעון פרס, וח"כ חיים רמון עם מקורבו של רה"מ, אורי שני.

 

גורמים בסביבתו של פרס אמרו ל-ynet כי שני עדכן את פרס על מצבו הפוליטי הקשה של ראש הממשלה והציג בפניו את העניינים המדיניים שעל הפרק. הגורמים אמרו שח"כ פרס חזר על דבריו לפיהם העבודה תתמוך בכנסת בתוכנית מדינית.

 

בשיחות סגורות התבטא ח"כ פרס בסוף השבוע באזני מקורביו, כי התוכנית המוצעת על ידי ראש הממשלה היא תוכנית שיותר נוטה להישאר בעזה מאשר לצאת ממנה, "וספק עם זו תוכנית בכלל".

 

במפלגת העבודה אומרים כי הם כבר רגילים לפגישות חשאיות בין פרס למקורבי שרון, שצצות לפתע כאשר רה"מ נמצא בצרה פוליטית וזקוק לכלי שעימו ניתן לאיים על מפלגות הימין בקואליציה.

 

בעקבות הדיווח, קראה ח"כ יולי תמיר לח"כ פרס לא לתת יד לממשלתו של שרון. לדבריה, מפלגת העבודה צריכה דווקא להוות אלטרנטיבה ולא ללכת אחרי תוכניתו של ראש הממשלה.


פורסם לראשונה 22/05/2004 23:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מסע שכנועים. שרון
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
עדיין לא החליט. שלום
צילום: איי פי
צילום: גבי מנשה
מתמהמהת. לבנת
צילום: גבי מנשה
צילום: אלכס קולומויסקי
מתמהמה. נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי פי
נצרים תחילה. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים