שתף קטע נבחר

סקר: 43% מבני הנוער בעד סרבנות

הסקר, אותו פרסם המכון לדמוקרטיה, מעלה ממצאים מעניינים באשר לעמדות הנוער 2004. כמעט מחצית מהם תומכים בסרבנות משני הסוגים: סירוב לפנות מתנחלים אם יידרשו וסירוב לשרת בשטחים. רק 46% תומכים בשיוויון זכויות לערביי ישראל ורק 73% רואים את עתידם בישראל. יו"ר ועדת החינוך: זה מעיד על אובדן חינוך ערכי

43% מבני הנוער היהודים בארץ תומכים בסרבנות לשרת בשטחים וכן בסירוב לפנות התנחלויות. כך עולה מסקר שמפרסם הבוקר (יום א') המכון הישראלי לדמוקרטיה.

 

מסקר "מדד הדמוקרטיה הישראלית, עמדות הנוער 2004", שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה עולה עוד כי 60% מבני הנוער כמהים למנהיג חזק. 43% תומכים בהגבלת חופש הביטוי של נואם המבקר את המדינה. 52% מרגישים שהם חלק מהמדינה אך רק 73% רואים את עתידם בישראל.

 

בעניין היחס למיעוטים עולה כי 28% מבני הנוער היהודים תומכים בצירוף מפלגות ערביות לממשלה ורק 46% תומכים בשיוויון זכויות מלא לערבים באזרחי ישראל.

 

בסקר, אותו ערכו פרופ' אשר אריאן, פזית בן נון ושלומית ברנע, השתתפו 585 בני נוער, המהווים מדגם מייצג של אוכלוסיית גילאי 15 עד 18 בארץ.

 

ביחס למידת האמון במוסדות וברשויות השלטון נמצא כי שלושת המוסדות שהנוער נותן בהם הכי הרבה אמון הם צה"ל, בית המשפט העליון והמשטרה. הנוער נותן אמון רב יותר מהמבוגרים בכנסת, במפלגות, בהסתדרות וברבנות.

 

עם זאת יותר ממחצית הנשאלים סבורים שהפוליטיקאים אינם נוטים להתחשב בדעתם של האזרחים, 39% מהנשאלים הביעו אי שביעות רצון ממידת הדמוקרטיה בישראל, ורק כמחצית מבני הנוער מביעים עניין בפוליטיקה.

 

ועדת החינוך: כישלון מערכת החינוך וההנהגה

 

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, חבר הכנסת אילן שלגי משינוי, אמר שתוצאות הסקר, מעידות על כישלון מערכת החינוך, החברה הישראלית וההנהגה בעשור האחרון.

 

"הרצון של הנוער לעזוב את ישראל איננו תוצאה של מצב כלכלי או ביטחוני אלא של אובדן חינוך ערכי", אמר ח"כ שלגי. "הפכנו לחברה חומרנית שמקדשת את תרבות הנהנתנות. יש להגביר את החינוך לערכי ציונות ויהדות".

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
פינוי התנחלות. הנוער יסרב לפנות?
צילום: איי אף פי
צילום: איילת רותם
הפגנת סרבנים. תמיכה צעירה?
צילום: איילת רותם
מומלצים