שתף קטע נבחר

הרב אלישיב הורה: בלי מתמטיקה ואנגלית

פרסום ראשון: מנהיג הזרם הליטאי של הציבור החרדי החליט להורות לכל בתי הספר להחרים את "תוכנית הליבה" שמחייב משרד החינוך, לפיה נדרשים התלמידים ללמוד מקצועות יסוד. ח"כ גפני מיהדות התורה: "בלאו הכי החינוך החרדי גבר על הממלכתי בכל פרמטר". מתנתקים?

פרסום ראשון: הרב יוסף שלום אלישיב, מנהיג הזרם הליטאי המכונה "פוסק הדור", החליט כי מוסדות החינוך החרדיים לא יישמו את תוכנית הליבה של משרד החינוך, כך נודע ל-ynet.

 

תוכנית הליבה מתייחסת לבתי הספר היסודיים של רשת החינוך העצמאי, ולפיה הם נדרשים ללמד מקצועות יסוד כמו מתמטיקה, אנגלית ואזרחות. המטרה: להביא את רוב תלמידי ישראל לקו אחיד של ידע כללי בסיסי.

 

אולם הרב אלישיב החליט כי בימים הקרובים יוציא גילוי דעת, ובו התנגדות נחרצת לתוכנית הליבה, גם במחיר של הפסקת התקצוב הממשלתי למוסדות החינוך העצמאי. הרב מתכוון להחתים רבנים נוספים בנושא.

 

בחצרו של הרב מסבירים היום (ה'): "ההתערבות של משרד החינוך במערכת החינוך העצמאי היא אי צדק הזועק לשמיים. אצלנו החינוך הוא טוב יותר מהחינוך החילוני. מדוע הם רוצים לחנך את ילדינו כאשר הם בעצמם נכשלו?"

 

"אנחנו טובים יותר באנגלית ובמתמטיקה"

 

ח"כ משה גפני, מיהדות התורה, אמר ל-ynet כי "עצמאותו של החינוך החרדי חייבת להישאר אצל גדולי התורה. מדובר בנושא עקרוני במהותו, מה עוד שהעצמאות הפדגוגית הוכיחה את עצמה". ח"כ גפני הוסיף: "החינוך החרדי גבר על החינוך הממלכתי בכל פרמטר, אפילו בלימודי אנגלית ומתמטיקה קיבלנו ציון גבוה יותר".

 

לפני כחודש הציעה מנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש, בדיון בוועדת החינוך של הכנסת כי החל משנת הלימודים הבאה יופעלו סנקציות תקציביות נגד מוסדות חרדיים שלא יישמו את התוכנית.

 

היועץ המשפטי היוצא, אליקים רובינשטיין, קבע כי תקציב החינוך לילדי ישראל אינו שווה, וטען שאם החינוך העצמאי רוצה לקבל מאה אחוזי תקציב, עליו ליישם מאה אחוז של תוכנית הליבה, ולא 75% כפי שקבע משרד החינוך. משרד החינוך סירב והיועץ המשפטי הנכנס, מני מזוז, קבע כי יישום תוכנית הליבה במלואה יימשך חמש שנים.

 

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ אילן שלגי, אמר בתגובה על החלטת הרב אלישיב שלא ליישם את "תוכנית הליבה": "אולי סוף סוף יפול האסימון לשרת החינוך, שתבין שהחרדים-האשכנזים עובדים עליה בעיניים. שליחיו של הרב אלישיב בכנסת מכנים את התוכנית 'גזירת אנטיוכוס'. חזרתי ודרשתי מהשרה להפסיק לתקצב את מוסדות החינוך העצמאי, כל עוד הם לא מקבלים עליהם את לימודי היסוד: מתמטיקה, אנגלית ואזרחות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
הרב אלישיב. לא רוצה ליבה
צילום: זום 77
אתר הכנסת
גפני. בלאו הכי החינוך שלנו טוב יותר
אתר הכנסת
צילום: ליאור מזרחי, באובאו
לבנת. מה עם התוכנית?
צילום: ליאור מזרחי, באובאו
מומלצים