שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מ"פ בצנחנים נהרג בפעילות מבצעית בשכם

  רב-סרן שחר בן ישי, בן 25 ממנחמיה, נהרג מאש פלסטינית במחנה הפליטים בלאטה, לשם נכנס בראש הפלוגה המסייעת כדי לעצור מבוקשים. מפקדו ייעד לו גדולות: "הוא היה מודל לחיקוי". בני-משפחתו האבלים התכוננו לחתונת בתם. הדוד הפנה את זעמו למצביעי הליכוד, ושאל בכאב: "כמה ילדים עוד נקבור כאן עד שההנהגה תתעורר?"

  "נוהגים לומר שאלוהים לוקח אליו את הטובים ביותר. ואנחנו שואלים, למה הוא לא יכול להשאיר גם לנו כמה? ועד מתי הורים יקברו את ילדיהם במדינה הזאת?" השאלות הקשות הללו הגיעו אתמול (שבת) לבית משפחת בן ישי ביישוב מנחמיה שבצפון הארץ. בנם שחר, בן 25, נפל בפעילות מבצעית בשכם.   

   

  רב-סרן שחר בן ישי נהרג מירי פלסטיני במהלך פעילות שערך כוח צנחנים אתמול בבוקר במחנה הפליטים בלאטה. הפלוגה עליה פיקד, המסייעת של גדוד 101 (גדוד פתן), נכנסה לאחד הבתים כדי לעצור מבוקשים. סמוך לשעה 6:30 נפתחה לעבר הכוח אש.  

   

  מפקד הגדוד, סגן-אלוף איציק, סיפר: "הכוח פעל בפאתי מחנה הפליטים בלאטה, לאור מידע מודיעיני על פעילות של מחבלים במרחב, וחדר לפאתי המחנה כדי לאסוף מידע מודיעיני ולהגיע למגע עם חמושים שהכרנו את נתיב התקדמותם. בשלבי היציאה של הכוח נורו היריות".  

   

  רב-סרן בן ישי היה בדרכו לג'יפ, להוביל את הכוח החוצה מן המחנה. מחבל מ"גדודי אל-אקצה" ירה ופגע בו ממרחק של כ-50 מטרים. הקצין נפגע בחזהו,

  לאחר שהקליע חדר מצדו של אפוד המגן אותו לבש, בין שני החלקים הקרמיים. הוא נפצע באורח אנוש.

   

  "הכוח פעל במהירות ובנחישות ופינה אותו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים, אולם למרות המענה הרפואי הראשוני, הכוח לא הצליח להצילו", סיפר סגן-אלוף איציק. "לצערנו, לא הצלחנו להציל את חייו של שחר, אולם פעלנו כאן כמידי יום על מנת לסכל פיגועים בעורף מדינת ישראל ולשבש את פעילות המחבלים במקום". לאחר מותו, הועלה הקצין לדרגת רב-סרן.  

   

  "צעדה אופיינית בראש הכוח" 

   

  רב-סרן בן ישי התגייס בשנת 96' כלוחם בסיירת צנחנים והגיע לגדוד באוגוסט 2001. לדברי מפקד הגדוד, באוקטובר קיבל פיקוד על הפלוגה המסייעת "ועשה בתקופה הקצרה שעברה מאז מהפיכה בהיבט הנורמות המקצועיות, הרצינות, האופן שבו מתבצעת הפעילות המבצעית והדאגה ללוחמים. שחר שימש מודל לחיקוי למפקדי הפלוגות האחרות ולמפקדים בגדוד".

   

  סגן-אלוף איציק הוסיף: "המאפיינים הבולטים בשחר היו ההובלה האישית בכל פעילות, החתירה למגע, הדוגמה האישית – הם שהובילו לכך שהוא זה שעמד בראש הכוח ונפגע". 

   

  שחר הוא מפקד בולט בגדוד, באישיותו ובכריזמה שלו. שחר הוביל הבוקר פעולה שאיפיינה אותו מבחינת הדחיפה קדימה, היוזמה והחתירה למגע, הרצון לעשות עוד פעולה ועוד פעולה שתשבש את הפעילות החבלנית בשכם, כגון 41 ניסיונות להוציא משכם פיגועים שסוכלו מתחילת השנה".

   

  המג"ד הוסיף כי הפלוגה המסייעת הספיקה בשבוע האחרון לערוך מבצע בבלאטה ולהרוג מחבל חמוש, ולהשתתף בבוקר יום שישי במבצע עם השייטת בו נלכד מבוקש בכיר, עימאד עכובה, שניסה פעמים רבות לשלוח מתאבדים לפיגועים בעורף המדינה. "פיגועים רבים סוכלו בפעילות הפלוגה מתחילת השנה. מדובר בפלוגה שפועלת שעות רבות ללא מנוחה". 

   

  "עד מתי הורים יקברו את ילדיהם?"

   

  לבית המשפחה במנחמיה הגיעו אתמול בשעות הצהריים רבים מהקרובים והחברים, הביטו בתמונות האלבום והתקשו לעצור את כאבם. "עד מתי הורים יקברו במדינה הזאת את ילדיהם?", שאל דודו של מפקד הפלוגה ההרוג, שמואל אזוגי. "הגיע הזמן שההנהגה תתעורר ושמצביעי הליכוד יפסיקו להכריע מי יחיה ומי ימות".

   

  גם הדוד שירת בצנחנים. שחר, שלמד בפנימייה הצבאית ובתיכון הראלי בחיפה, בחר ללכת בדרכו. הוא סיים בהצטיינות גיבוש סיירות, ומשם הדרך לקורס קצינים הייתה קצרה. בני משפחתו מספרים כי היה ברור לו שעם תום השירות הוא יחתום קבע, "פשוט ביקשו שיישאר, כולם אהבו אותו כל כך".

   

  במשך כל השירות ידעו תמיד היכן הוא נמצא ובכל פעם שאמו חנה הייתה אומרת: "שחר, תצא מהאזור הזה הוא מסוכן", הוא נהג לענות לה: "אמא, אם אנחנו לא נשמור על עצמנו הם יגיעו פנימה לתוך המדינה וישחטו אותנו".

   

  כמי שהיה "מכור" לחייליו, היה שחר יוצא הביתה פעם בחודש. בני המשפחה מספרים כי צחוק הגורל הוא ששחר היה אמור לצאת הביתה השבת. "הוא התקשר ואמר לחנה שהוא יכול לצאת או בשבת או בחג, אז היא אמרה, תצא בשניהם. הוא צחק והגיע הביתה בחג", אמר אזוגי.

   

  בן ישי למד והתחנך בבית הספר היסודי במושבה מנחמיה. את לימודי התיכון סיים כאמור בבית הספר הראלי בחיפה. בני משפחתו מספרים כי היה אדם צנוע שכולם אהבו. "אבל מה יעזרו לנו הקלישאות הללו עתה, כשהוא איננו?"

   

  בחודש אוקטובר הקרוב היה עתיד להתחיל בלימודי המשפטים באוניברסיטת תל אביב, ולשם כך קיבל מלגת לימודים מן הצבא. "שאלתי אותו, שחר, מה עם אהבה? והוא אמר, תעזוב, אין לי זמן לזה", סיפר אזוגי. "כואב הלב כמה בחור צעיר כמותו צריך לשלם בשביל המדינה, הגיע הזמן שההנהגה תתעורר. עד מתי נוסיף לקבור את בנינו?"

   

  שחר, בן 25 במותו, הותיר אחריו הורים, חנה ודוד, ושלוש אחיות: לימור הבכורה, הגר הצעירה ונטלי, שעתידה להתחתן בחודש אוגוסט הקרוב. "היינו עסוקים בהכנות לשמחה, מי היה מאמין שנעסוק באבל?", שאלו היום בני המשפחה ההמומים. 


  פורסם לראשונה 29/05/2004 13:31

   

  בהכנת הכתבה השתתף עלי ואקד
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום רפרודוקציה: עמית מגל
  צעד בראש הכוח. רב-סרן שחר בן-ישי
  צילום רפרודוקציה: עמית מגל
  צילום: עמית מגל
  האב השכול, דוד
  צילום: עמית מגל
  צילום: איי פי
  נכנסו לעצור מבוקשים (ארכיון)
  צילום: איי פי
  מומלצים