שתף קטע נבחר

לפחות 22 הרוגים ביממה של טרור בסעודיה

בתום יממה מורטת עצבים שיחררו אנשי קומנדו סעודים את בני הערובה שנחטפו בעיר חובאר. משרד הפנים הסעודי: שלושה מהחוטפים נמלטו ובבניין נמצאו תשע גופות. עד ראייה: החוטפים שיספו את גרונם של כמה בני ערובה לאחר ניסיון חילוץ כושל לפנות בוקר. אתמול הרגו החוטפים לפחות 10 אזרחים זרים ועוד כשבעה אנשי ביטחון סעודים. בני הערובה: התוקפים חיפשו רק זרים ואמרו לנו: אנחנו לו פוגעים במוסלמים

כוחות קומנדו סעודים הסתערו הבוקר (א') ממסוקים על בניין מגורים בעיר חובאר, ושיחררו עשרות אזרחים זרים, רובם אירופים ואמריקנים, שהוחזקו כבני ערובה בידי קבוצה של מוסלמים קיצונים במשך כיממה.

 

בכך באה לקיצה דרמה מורטת עצבים שריתקה את כלי התקשורת ברחבי העולם וסוקרה בהרחבה. על אף שהאירוע הסתיים, עדיין ישנם דיווחים סותרים המתקבלים ממקורות שונים בסעודיה.

 

אחר הצהריים מסרו גורמי ביטחון סעודים כי בבניין בו התבצרו החוטפים נמצאו תשע גופות של בני ערובה שנהרגו במהלך מבצע החילוץ או בסמוך לו. מוקדם יותר דיווח אחד מבני הערובה ששוחררו שהחוטפים שיספו את גרונם של חבריו שניסו להימלט בלילה. דווח גם שלפנות בוקר ניסו כוחות הביטחון הסעודים לפרוץ לבניין מהקרקע, אולם נסוגו לאחר שספגו מספר נפגעים ואז שיספו החוטפים את גרונות בני הערובה לאות נקמה.

 

ההרוגים הללו מצטרפים לקורבנות שנמנו אתמול (שבת), כשאותם חוטפים חמושים פרצו למשרדים של חברות נפט בעיר והרגו אזרחים זרים ואנשי ביטחון סעודים. עד עתה ישנן כמה גרסאות אודות מספר ההרוגים. סוכנות הידיעות רויטרס מונה כ-16 הרוגים אולם שאר המקורות מונים רק עשרה. ייתכן שההבדל בגרסאות נובע מהעובדה שחלק מהמקורות מונים רק את ההרוגים מקרב האזרחים וחלקם את כל ההרוגים - אזרחים זרים ושוטרים סעודים גם יחד.


סעודיה ערב הסעודית פיגוע  אל קעידה הרוגים
חלק מההרוגים בחובאר (צילום: איי.פי)

 

בהודעה מסכמת מסר משרד הפנים הסעודי כי באירוע כולו נהרגו 22 אזרחים: אמריקני, בריטי, איטלקי, דרום-אפריקני, שוודי, ילד מצרי בן 10, שני אזרחי סרי לנקה, שלושה אזרחי הפיליפינים שלושה סעודים ושמונה הודים.

 

כמו כן הודיע משרד הפנים כי שלושה מבין הלוחמים המוסלמים שהתבצרו בבניין נמלטו, אולם מנהיגם נתפס. בהודעה נמסר שהקבוצה מנתה בסך הכל ארבעה אנשים. הודעה זו סותרת דיווח מוקדם יותר לפיו שניים מבין החוטפים נהרגו במבצע ושבעה אחרים, ביניהם המנהיג - נעצרו. 

 

ארגון אל קאעידה נטל אחריות על הפעולה בהודעת דואר אלקטרוני שנשלחה לאתר אינטרנט איסלמי. בהודעה נאמר שהחוטפים נמנו על "פלוגת ירושלים" שהיא "קבוצה של לוחמים אמיצים שתקפו ציונים וצלבנים שהיו בחובאר כדי לגנוב את הנפט והמשאבים שלנו". בהודעה נאמר גם שהחוטפים "שחטו" את כל בני הערובה.

 

ימים ספורים לפני האירוע הנוכחי קרא האתר, שמפיץ את דבריו של מי שנחשב למנהיג אל קאעידה בסעודיה, עבד אל-עזיז מוקרין, לפגוע ביעדי שלטון בממלכה הסעודית ובאנשי משפחת המלוכה.

 

מתקפת ירי מתוכננת היטב

 

הדרמה החלה בשבת בעיר חובאר, השוכנת לחוף המפרץ הפרסי, כ-400 ק"מ צפונית מזרחית לבירה ריאד. מספר לוחמים חמושים שלבשו מדי צבא, תקפו בעת ובעונה אחת לפחות שלוש מטרות במתחם בו מצויים משרדים ודירות מגורים של עובדי חברות נפט.

 

במשרדי חברת "אפיקורפ" נהרגו שישה בני אדם, ביניהם ילד מצרי שאביו הוא עובד החברה. הילד נהרג בעת שהאוטובוס שהסיע אותו לבית הספר נקלע לחילופי האש. בחילופי האש נהרגו גם שני מאבטחים סעודים ואזרח הודי.

 

כחצי שעה לאחר מכן עברו החמושים ופשטו על בניין אחר המרוחק כשלושה קילומטרים משם. בהתקפה זו נהרגו לפחות ארבעה בני אדם נוספים, ביניהם אזרח אמריקני.

 

כוחות הביטחון הסעודים הזעיקו עזרה והרחובות סביב מתחם המשרדים נסגרו. אז נמלטו הלוחמים החמושים מהמקום והתבצרו בקומה השישית של בניין מגורים רב קומות שם החזיקו בכ-50 בני ערובה, רובם אזרחים זרים. בדרך לשם הם גררו גופה של אזרח בריטי ברחובות, והשליכו אותה ליד גשר סמוך. 

 

"החוטפים חיפשו את הדיירים האמריקנים"

 

אחד מבני הערובה סיפר שהתוקפים באו לכניסה הראשית של המתחם, פתחו באש לעבר השומרים והפעילו מכונית תופת או מטען נפץ. אז הם מיהרו לכניסה צדדית וקפצו מעל הגדר. בתוך המתחם, בו יש וילות, בניין מגורים רב קומות, בתי קפה, מגרשי ספורט וחנויות, עברו התוקפים מדלת לדלת וחיפשו אזרחים מערביים ואמריקנים.

 

אחד הדיירים, אמריקני ממוצא עיראקי, סיפר כיצד פגש את התוקפים ששאלו אותו האם הוא מוסלמי, ואף ביקשו ממנו הוכחה. כשהראה להם תעודת זהות, הם ציינו בפניו שהוא אמריקני אבל אמרו לו: "אנחנו לא הורגים מוסלמים. אנחנו מגינים על ארצנו מפני אלה שלא מאמינים" - התייחסות למשפחת המלוכה הסעודית הנתונה תחת ביקורת על שיתוף הפעולה עם אמריקה.

 

דייר אחר שהזדהה בפני התוקפים כמוסלמי, נשאל האם הוא יודע איפה יש זרים בבניין. "אנחנו פוגעים רק במערביים או אמריקנים" אמרו לו, "המלחמה הקדושה שלנו היא נגדם, לא נגד מוסלמים".

 

אחת מבנות הערובה ששוחררו, אזרחית לבנונית, סיפרה שהיא הסתתרה בדירתה במשך חמש שעות עם בנה הפעוט אחרי שנתקלה בשניים מהחוטפים. "הם שאלו אותי איפה הכופרים והזרים", סיפרה בראיון לסוכנות הידיעות איי.פי. "הם שאלו אותי גם אם אני מוסלמית או נוצריה. עניתי להם 'אני לבנונית ואין כאן זרים'. אז הם אמרו לי 'המירי את דתך לאיסלם, כסי את ראשך וחזרי למולדתך'".

 

החשש: האלימות תבריח את הזרים

 

הנסיך הסעודי בנדאר בין-סולטן, שגריר סעודיה בארה"ב, פירסם הודעת גינוי לתקרית. "זוהי אקט פחדני ומגונה של רצח", אמר. "זוהי פעולה של טרוריסטים שמטרתה לשבש את הכלכלה הסעודית ולפגוע ביציבות הפוליטית. הם לא יצליחו. אנו מתאבלים על מותם של חפים מפשע ומשתתפים בצער המשפחות. לטרוריסטים אלה אין כבוד לחיי אדם ואין להם כבוד לעקרונות האיסלם".

 

התקרית הקשה באה בעקבות מספר אירועים שהתרחשו לאחרונה בסעודיה. החודש הרגו מוסלמים קיצונים חמישה אזרחים זרים בעיר יאנבו שלחופי הים האדום. בין ההרוגים גם אזרח אמריקני שגופתו נגררה ברחוב. בשבוע שעבר נורה למוות מהנדס שוויצרי בבירה ריאד. בעקבות התקריות האחרונות, פרסמה מחלקת המדינה האמריקנית אזהרה לאזרחיה להימנע מביקור בממלכה הסעודית.

 

פרשנים ציינו שמטרות הפיגועים היא להבריח את האזרחים הזרים העובדים בתעשיית הנפט הסעודית מהמדינה. בסעודיה חוששים שאם מטרה זו תתממש, ייגרם נזק חמור לענף הייצוא מספר 1 של סעודיה, והדבר ישפיע גם על תעשיית הנפט העולמית. דווח שלאחר התקרית הקשה תוגברה האבטחה סביב מתחמי משרדים ומפעלים של תעשיית הנפט במדינה שם עובדים אזרחים זרים.


פורסם לראשונה 30/05/2004 08:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
תשעה נהרגו בניסיון החילוץ
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
הבניין בו התבצרו החוטפים
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
כוחות ביטחון סעודים בזירת הדרמה בעיר חובאר
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
מכונית שנשרפה לאחר חילופי האש
צילום: רויטרס
מומלצים