שתף קטע נבחר

אביו של האלוף גיורא איילנד שם קץ לחייו

ראובן איילנד (81), מנכ"ל משרד החקלאות בעבר, סבל ממחלה קשה. הוא התאבד בירייה לא הרחק מביתו בכפר-הס ונימק במכתב כי לא רצה להיות לנטל על בני-המשפחה. מכרים מספרים שהיה משכמו ומעלה. בין השאר, כתב מאמרים לעיתונים אך לא הרבה לשלוח אותם - "כדי שלא לפגוע בבנו"

ראובן איילנד, בן 81, שם אמש (יום א') קץ לחייו במושב כפר-הס שבשרון. איילנד, אביו של האלוף (מיל') גיורא איילנד, ראש המועצה לביטחון לאומי ומי שהופקד מטעם ראש הממשלה על ניסוח תוכנית ההתנתקות, ירה בראשו לאחר שסבל ממחלה קשה.

 

בשעות הערב יצא איילנד מביתו והלך לכיוון משתלת השרכים הסמוכה לביתו. רעייתו זהבה שמעה ירייה. היא צעקה, ולמקום הגיע בנם דני, שמצא את גופת אביו מוטלת בין צמחי השרך.

 

במכתב שהשאיר אחריו ביקש איילנד סליחה מבני משפחתו והסביר כי לא רצה להיות לנטל עליהם.

 

על המושב הקטן ירד אבל כבד, ורבים התאספו ליד בית המשפחה. חלק מהמכרים הביעו הבנה למעשה. "מה שראובן עשה זה גבורה, כי רק גיבור יעשה מעשה כזה כדי לא להיות לנטל על משפחתו", אמר אחד מבני המושב.

 

איש רב פעלים

 

ראובן איילנד לא נולד במושב, אך נישא לזהבה, שהיתה אחת מהילדים הראשונים שנולדו במושב. השניים נישאו, רכשו משק ונולדו להם שלושה ילדים, אילנה, גיורא ודני. בני הזוג גידלו פרחים ומטעים.

  

איילנד נשא במגוון תפקידים במושב ובמדינה: תחילה כמפקד המושב במלחמת השחרור, לאחר מכן מזכיר המושב ויו"ר ועדת המשק בתנועת המושבים, ובהמשך - מנכ"ל תנובה אקספורט, מנכ"ל אגרסקו ומנכ"ל משרד החקלאות. בשנת 84' עמד בראש חברת תל"ם (תעשייה למושבים).

 

"הוא היה איש רב פעלים", סיפרו מכריו. "במסגרת תפקידו בתנובה אקספורט הוא פיתח את ענף ההדרים בישראל ואת בתי האריזה להדרים", סיפר ראש מועצה האזורית לב השרון, יצחק ישועה. "במסגרת תפקידו כמנכ"ל אגרסקו הוא חיזק את ענף הייצוא. איש משכמו ומעלה שתרם רבות למדינה".

 

יענקל'ה ברגר, ידיד המשפחה, שמע בתדהמה את הבשורה המרה. "ראובן איש גדול, ענק. הוא היה הרבה שנים חקלאי. חקלאי בסדר, אבל בתור איש שעוסק בפעילות ציבורית הוא היה ענק, מאז שהיה מפקד המושב במלחמת השחרור ועד שהיה מנכ"ל משרד החקלאות, בפעילות הציבורית הוא הצליח רבות".

 

ברגר הוסיף: "היינו יושבים יחד ומחליפים דעות. היה לו ראש בסדר. הוא היה כותב מאמרים לעיתונים בנושאים מדיניים. הוא סיפר לי כי לא הרבה לשלוח את מאמריו, על מנת לא לפגוע בבנו גיורא. בתקופה האחרונה הוא לא היה כל כך בריא אבל תיפקד, הלך עם מקל ועזר לבנו במשק. מה שקרה קשה לקבל, קשה לי לדבר עליו בלשון עבר".

 

האלוף (במיל') איילנד, לשעבר ראש אגף המבצעים, עסק בשנה האחרונה בניסוח תוכנית ההתנתקות, עליה הופקד מטעמו של ראש הממשלה. הוא ליווה את ראש לשכת רה"מ, דב וייסגלס, בנסיעותיו התכופות לוושינגטון, כדי לשכנע את צמרת הממשל לגבי יתרונות התוכנית. 

 

הדיווח הראשוני התקבל בדואר האדום
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
האלוף (במיל') גיורא איילנד
צילום: שאול גולן
מומלצים