שתף קטע נבחר

חשיפה: הכלא השמור ביותר במדינה

הצצה ראשונה למה שיהפוך בימים הקרובים לבית הכלא המאובטח ביותר בישראל. כתבת ynet ביקרה בכלא גלבוע, שעליו אומרים בשב"ס כי הוא "שמור יותר מהכספות של בנק ישראל". הכלא הזה מאכלס מאות אסירים ביטחוניים פלסטינים, ונועד לשנות את כל תפיסת הכליאה של "המחבלים הכבדים" שממשיכים לכוון טרור גם מאחורי הסורגים

"הכספת" – כך קוראים לכל תא בכלא גלבוע, בית הכלא השמור ביותר במדינה, שייחנך בעוד מספר ימים.

 

כל "כספת" שוקלת 66 טון, כמעט פי שלושה מתא כלא רגיל, ובנויה מבטון מזוין. מכאן, טוענים בשירות בתי הסוהר, אף מחבל לא יברח.

 

כתבת ynet קיבלה, לראשונה, אישור לבקר בכלא גלבוע, שם אמורה תפיסת הביטחון החדשה של שירות בתי הסוהר לצאת לדרך.

 

התפיסה הזו אומרת בפשטות: האסירים הביטחוניים הפלסטינים ממשיכים להיות פעילים גם מאחורי הסורגים, לנסות ולהוציא פעולות טרור וגם להיות בקשר עם השטח. לשם כך נדרש פיקוח ברמה אחרת לגמרי – ושמירה הדוקה.

 

800 אסירים ביטחוניים מוחזקים בכלא, השוכן סמוך לכלא שאטה שבבקעת בית שאן. מדובר באסירים ביטחוניים מהקשים ביותר אותם ידעה המערכת.

 

ביניהם, מוהנד ג'ארדאת, ששילח את המחבלת לפיגוע התופת במסעדת מקסים בחיפה; ג'יהאד יע'מור, שעמד בראש החוליה שחטפה ורצחה את החייל נחשון וקסמן ז"ל; דובר תנועת החמאס, עבד אל-חאלק נטשה; עלאם כעבי, השפוט לתשעה מאסרי עולם על ששילח את המחבל המתאבד לפיגוע בתחנת הרכבת בכפר סבא; וכן שורה של מחבלים מתאבדים, שהפיגוע אותו ביקשו לבצע סוכל.

 

כל אלה, שרבים מהם ממשיכים לכוון טרור מאחורי הסורגים באמצעים שונים, יצטרכו להתמודד עם שורה של מנגנוני אבטחה מתוחכמים: האסירים יוחזקו ב"כספות", כל אגף יהיה מנותק לחלוטין ולא ניתן יהיה לראות את המתרחש בחוץ, 72 מצלמות וידאו במעגל סגור יעקבו אחר האסירים, פתיחת התאים תתבצע אך ורק באמצעות מערכת ממוחשבת וחומה גבוהה מוקפת תיל דוקרני ובראשה גליל מתכת גדול תקיף את הקומפלקס כולו.

 

"האסירים כאן יותר מאובטחים מאשר הכסף בכספות של בנק ישראל", אמרו השבוע בגאווה בשירות בתי הסוהר.

 

בשירות, שבראשו הנציב רב גונדר יעקב גנות, מאמינים שבאמצעים מסוג זה ינוטרלו מוקדי הכוח של האסירים הביטחוניים בכלא, ויימנעו הוצאה לפועל ו"גילגולים" של מעשי טרור.

 

הכספות: אמצעי מיוחד נגד מנהרות


כלא גלבוע
צילום: חגי אהרון
 

 

כך זה נראה מבפנים: האסירים מוחזקים בחמישה אגפים נפרדים. הדרך אליהם עוברת ב"צינור" עטוף רשתות, ממנו לא ניתן לראות דבר מהמתרחש בחוץ.

 

"שלא יהיה להם מרחב לדמיין איפה הכלא ממוקם ואלו פעולות טרור ניתן לבצע בסמוך לו", אומרים בשב"ס.

 

הכניסה אל כל אגף עוברת דרך עמדת השומר, שיושב בחדר נעול בדלת ברזל כבדה. מחדר זה שולט הסוהר באמצעות מחשב בפתיחה ובסגירה של התאים, ובאמצעות מסכים גדולים צופה בתנועת האסירים בחצר החיצונית.

 

למרות שהגישה לחדר זה היא כמעט בלתי אפשרית, חסמו בשירות בתי הסוהר את הכניסה למחשב, והדרך היחידה להיכנס ולתפעל אותו היא באמצעות סיסמא המשתנה מעת לעת. "לא כל הסוהרים מכירים את הסיסמא", מדגיש קצין הביטחון של הכלא, רב כלאי אמל טאפש.

 

באגף עצמו מסודרים בצורת "ח" 15 תאים, כשבמרכז חצר טיולים אליה מורשים האסירים לצאת פעמיים ביום, לשעתיים בכל פעם.

 

בכל תא שמונה מיטות, מקלחת, שירותים, מאוורר, קומקום, ופלטה חשמלית - אגב, כולן פריבילגיות אותן יכולים הסוהרים להחרים, בהתאם להתנהגות.

 

"הכספות", שוקלות 66 טון כל אחת, כשמשקלו של תא בכלא רגיל הוא 26 טון בלבד. בתחתית כל תא אמצעי המונע כל אפשרות של חפירת מנהרה החוצה - אמצעי אותו מסרבים בשב"ס לחשוף.

 

"הפקנו את הלקחים מחפירת המנהרות בכלא מגידו ובכלא שאטה", אומרים הסוהרים, "מכאן, טפו טפו, כבר לא יוכלו להימלט".

 

בנוסף ל"כספות" קיימים במקום מטבח, קנטינה, מספרה ומכבסה, "כל אגף הוא למעשה מיני כלא", אומר ל-ynet מנהל בית הסוהר, גונדר משנה עבדאללה פראשי. "עדיף לבצע הפרדה מוחלטת, מאשר ליצור מצב של 400 אסירים היוצאים בתפילת יום שישי אל החצר צועקים ביחד אללה הוא אכבר".

 

את פעילות האסירים בכל אגף מרכז "הדובר", אסיר שנבחר על ידי הכלל לעמוד בראש הקבוצה ולייצג את האינטרסים שלה.

 

מינוי הדובר מאושר על ידי הנהלת הכלא. במרבית המקרים מדובר באדם המשתייך לתנועת הפתח, משום שהניסיון של השב"ס מלמד כי נציגי הפתח פחות מילטנטיים מחבריהם בחמאס.

 

בנוסף לייצוג האינטרסים של חבריו לאגף, אחראי הדובר גם לניהול הכספים. לחשבון הבנק שלו מופקדים מידי חודש סכומי כסף גדולים עבור כלל האסירים. את הכסף מעבירים הארגונים השונים לידי הרשות הפלסטינית. 

 

בחודש האחרון, למשל, הפקידה הרשות 750 אלף שקלים עבור כלל האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל.

 

באגף שבו ביקרנו, מנהל בחודש זה הדובר, ערבי ישראלי מהכפר ערה ואיש הפתח, חשבון של 32 אלף שקל. שירות בתי הסוהר מגביל את הסכום המועבר לכל אסיר, וכך יוצא שמדי חודש יכול האסיר לקבל סכום מקסימלי של 800 שקלים, שישמשו אותו לרכישות מוצרי מזון וסיגריות בקנטינה, ולאלו שמעונינים בכך - גם לימודים באוניברסיטה הפתוחה. המקצוע המבוקש ביותר הוא מדעי המדינה. את מקצועות הכימיה והפיסיקה נאסר על האסירים ללמוד. 

 

ההוראות לפיגועים נשלחות מהכלא

 


כלא גלבוע
אסירים בגלבוע. צילום: חגי אהרון

 

ומה עם ריבוי מכשירי הטלפון הסלולרי בקרב האסירים? בשב"ס מזכירים שורה של חסמים תקשורתיים ואלקטרונים המופעלים כל העת, ותפקידם לנטרל קליטה לכל מכשיר תקשורת נייד.

 

כמו כן מופעלות 72 מצלמות וידאו במעגל סגור, וכן מערכת V.M.D, באמצעותה ניתן לאתר אדם הנמצא באזור שאליו אסורה עליו הכניסה. במקרה כזה מוזנק למקום תוך שניות כוח של סוהרים, שתפקידו להשיב את המסתנן לתאו.

 

את התפיסה הביטחונית בכלא גלבוע, המבוססת בין היתר על בתי הכלא השמורים ביותר של ארצות הברית, אירלנד, ובריטניה, החליטו בשב"ס ליישם לאחר הניסיון המר שלימד כי כל אסיר ביטחוני עלול להיות פצצה מתקתקת.

 

"כשהם נעצרים, לא נגמר הסיפור, חשוב לזכור שכל אסיר הוא טרוריסט שלא הפסיק את המלחמה מבחוץ פנימה - ומבפנים החוצה", אומר ל-ynet גונדר משנה עופר לפלר, דובר שב"ס.

 

כדי ללמוד על השינויים הדרושים, למדו בארגון שורה של אירועים שהתרחשו בבתי הכלא השונים בארץ.

 

בשב"ס אומרים כי התקווה היא כי יישום השיטה החדשה יוביל לסיכול פיגועים רבים, ויש כבר ממצאים חיוביים: רק לאחרונה סיכלו בשב"כ פיגוע גדול, שאת ההנחיות לביצועו קיבל המפגע מתוך אחד מבתי הסוהר בארץ.

 

האסיר, שבעבר עמד בראש אחד מארגוני הטרור ונשפט והורשע על רצח, התקשר למחבל ושלח אותו לאסוף את המטען. הוא אף ידע להנחות אותו כי המטען מוסתר בתוך מכונת כביסה ישנה.  


כלא גלבוע
צילום: חגי אהרון

 

בנוסף להנחיות המועברות בטלפונים סלולריים, מתמחים האסירים בהכנת אשגרים או "קפסולות" כפי שהן מכונות.

 

האשגרים הם פתקים, שעליהם נכתבות בכתב קטן מאוד הנחיות לפעולה. את האשגר המוכן מגלגלים לכדור קטן ועוטפים אותו בניילון. בכלא שיקמה, לדוגמא, המשמש אף הוא לכליאת אסירים ביטחוניים, נתגלה סליק ובו כ-170 אשגרים שנכתבו במהלך השנים.

 

ביום שבו ביקרנו בכלא גלבוע, נתפס אשגר שהועבר לאסיר בכלא על ידי אסיר אחר, מכלא מגידו. השניים נפגשו במהלך דיון בבית המשפט.

 

באשגר שהועבר ניתנו הנחיות כיצד להכין חומרי חבלה, באמצעותם יוכלו האסירים לפגוע בסוהרים בתוך הכלא. "הם יצירתיים מאוד בכל הנוגע לביצוע פעולות פח"ע", מודה גונדר-משנה פראשי, "אנחנו נמצאים כאן כדי לסכל כל רעיון פרוע שעולה להם בראש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
"כל אגף הוא מיני-כלא". המפקד
צילום: חגי אהרון
צילום: חגי אהרון
ממשיכים להפעיל טרור מאחורי הסורגים. כלא גלבוע
צילום: חגי אהרון
צילום: דן בלילטי
נציב השב"ס, יעקב גנות. לא יברחו, טפו טפו
צילום: דן בלילטי
צילום: חגי אהרון
הקנטינה. 800 שקל בחודש לכל אסיר
צילום: חגי אהרון
צילום: איי פי
הפיגוע במסעדת מקסים. משלח המחבלת בכלא
צילום: איי פי
נחשון וקסמן ז"ל. ראש החוליה בכלא
מומלצים