שתף קטע נבחר

צה"ל פתח בחקירה בעקבות תערוכת הצילומים מחברון

דובר צה"ל הודיע שהמשטרה הצבאית פתחה בחקירה בעקבות חשד למעשי אלימות נגד פלסטינים בחברון, שנחשפו בתערוכת צילומי חיילים. התערוכה חשפה עדויות קשות על אלימות, התעללות בגופות ומעשי ונדליזם. יוזם התערוכה: "מה שהצבא עושה כרגע זו רק בריחה"

התערוכה והחקירה: המשטרה הצבאית פתחה אמש (יום ה') בחקירה בעקבות טענות על עבירות לכאורה של אלימות, ונזק לרכוש שבוצעו כנגד פלסטינים בחברון. החקירה נפתחה בעקבות תערוכת "שוברים שתיקה", שצילמו חיילי גדוד ששירת בעיר.

 

דובר צה"ל מסר בתגובה: "הצבא מחנך את חייליו לנהוג על פי אמות מידה מוסריות וימשיך לחקור - ולטפל ביד קשה - במקרים חריגים".

 

בתערוכה, שנפתחה השבוע במדרשה לצילום גיאוגרפי בתל-אביב, מוצגים צילומים ועדויות של חיילים ששירתו בשטחים. בין היתר מוצגים 50 סיפורים של כ-30 חיילים, שסיפרו מה עשו בחברון. יוזם התערוכה, יהודה שאול (21), ששירת בחברון בנח"ל, והביא את אחת מן העדויות בתערוכה, אמר בתגובה להחלטה לפתוח בחקירה: "לצבא ולחברה נוח לראות בדברים כדבר חריג, אבל בזה ששברנו את השתיקה זה הדבר החריג".

 

"אני מצפה שיהיה שינוי תפיסתי, שאנשים ישאלו את השאלות ויבדקו איך מטפלים בזה. מה שהצבא עושה כרגע זו רק בריחה, והם מטפלים בזה כאילו מדובר רק באירועים חריגים".


תערוכה צילומים חיילים צה
ונדליזם ואלימות בחברון (צילום: יריב כץ)

 

יהודה שאול סיפר השבוע לכתב "ידיעות אחרונות", מאיר תורג'מן, שהרעיון לערוך תערוכה צץ במוחו לפני כשלושה שבועות, עם שחרורו מהצבא: "אמרתי לעצמי שאי אפשר לשתוק. צריך להגיד להורים מה קורה לילדים שלהם בחברון, ואיך בשירות הסדיר שלנו שם הפכנו לאנשים בלי מצפון".

 

שאול סיפר שאסף עשרות לוחמים בחצי השנה האחרונה, שצילמו ואספו עדויות. אחת העדויות הקשות ביותר דיברה על התעללות בגופות מחבלים: "כשיצאתי מארוחה, הגיע האמבולנס עם גופות המחבלים, וגיליתי לנגד עיני שתי גופות, שלידן עומדים שלושה אנשים, שמחזיקים את המחבלים עומדים כביכול ומצטלמים איתם".

 

כמה מהחיילים סיפרו על מעשי ונדליזם שביצעו, כביכול יהודים באוכלוסיה הפלסטינית: "מה שהבנתי אחרי חצי שנה שם שאנחנו בעצם צריכים לשמור על הפלסטינים מהפגיעה שם היהודים שם - לא לשמור על היהודים".

 

בתנועת "האומץ לסרב", המונה 620 קצינים וחיילים קרביים המסרבים לשרת בשטחים, אומרים היום: "אנו קוראים למצ"ח לחקור כ-1,000 עדויות של קצינים וחיילים שנמצאות בידינו על מעשים שהם ביצעו במסגרת השירות בשטחים. כל מי ששירת יום אחד בשטחים יודע שאין חייל שלא לקח חלק, או היה עד, למעשים המחייבים חקירה. השירות בשטחים הופך כל חייל לעבריין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
חקירה בעקבות התערוכה
צילום: יריב כץ
מומלצים