שתף קטע נבחר

משפטנים: למרות התכסיסים, פיטוריו של אלון - בתוקף

נמצאה האבידה: השר בני אלון יצא מבית המלון הייאט בירושלים, והודיע שישתתף בהצבעה בממשלה. בסוף השבוע נעלמו עקבותיו, לאחר שהטיח בשרון: "איך אדע שזה לא יצפאן?". היועץ המשפטי לשעבר, יוסף חריש ל-ynet: "השר אלון עבר את הגבול בהתנהגותו, מה גם שכנראה התנהגותו לא תשנה את הסטטוס שלו כמפוטר"

שאלת "מיליון הדולר", שהעסיקה רבים במערכת הפוליטית בסוף השבוע היתה - היכן מסתתר השר המפוטר, בני אלון?

 

התעלומה נפתרה כאשר השר אלון יצא הערב (שבת) ממלון הייאט בירושלים, והודיע בערוץ 10: "השבת עברה, ומחר אתייצב בישיבת הממשלה. היה תסריט ידוע מראש. אף אחד לא ברח לשומקום. היינו אמורים להגיע לישיבת ממשלה, חשוב לי רק שתהיה לי אצבע נגד האסון הזה ששרון מביא עלינו, ושלא יגזלו את האצבע הזאת באופן מלאכותי על ידי מכתב פיטורין".

 

תעלומת היעלמו של אלון החלה אתמול בבוקר, עם שליחת מכתבי הפיטורים לשרים אלון ואביגדור ליברמן, שרי האיחוד הלאומי, על רקע התנגדותם לתוכנית ההתנתקות המדורגת, עליה אמורה הממשלה להצביע מחר.

 

גורמים בלשכת שרון אמרו: "הפסקנו לחפש את בני אלון". אנשי שרון קיימו בנושא התייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז. בעקבות חוות הדעת הוחלט שישיבת הממשלה לא תידחה בשל היעלמותו של אלון, המתחמק מקבלת מכתב הפיטורים.

 

"מרגע שהלשכה נקטה בכל האמצעים כדי לנסות ולהשיג את אלון ומרגע שאלון אמר במפורש שהוא מנסה להתחמק מקבלת המכתב, הרי שאין עוד טעם ואין עוד סיבה לחפש אחריו", אמרו.

 

הגורמים הוסיפו כי לפי העיקרון הזה, לו היה אלון יכול להתחמק בדרך הזו מפיטוריו, הרי שיכול היה להמשיך ולהסתתר במשך חודשים ולהמשיך לקבל משכורת כשר בממשלה.

 

היועץ לשעבר חריש: הפיטורין בתוקף

 

היועץ המשפטי לשעבר, יוסף חריש, אמר ל-ynet: "עצם ההתחמקות של שר אינה יכולה לבטל את תוקף הפיטורין. מגבלת 48 השעות מהודעת הפיטורין ועד לכניסתם לתוקף, נועדה למנוע חרטות של המפטר. המפוטר - מפוטר ואין הוא יכול להביע חרטה.

 

השאלה הגדולה יותר היא האם פיטורין אלה יעמדו במבחן בג"ץ, משום שעולות 2 שאלות: הראשונה - האם פיטורין אלה תופסים. האם חוסר הסכמה עם ראש הממשלה היא עילה מספקת, למרות שאפשר להגיד שראש הממשלה רוצה להגשים את מדיניותו, ומי שמתנגד יועזב. 

 

השנייה - משכבר נשלח מכתב הפיטורין האם יכול המיועד לא להסכים לקבל אותו ולסכל את סמכותו של ראש הממשלה. לדעתי האישית - השר אלון עבר את הגבול בהתנהגותו, מה גם שכנראה התנהגותו לא תשנה את הסטטוס שלו כמפוטר".

 

מזכיר הממשלה לשעבר, חבר הכנסת והעורך-דין יצחק הרצוג (עבודה), כינה את התהגותו של שר התיירות המפוטר - "ילדותית ובלתי מכובדת". לדבריו, "חוק יסוד הממשלה קובע בבירור שראש ממשלה יכול להעביר שר מכהונתו בכל עת ובלי מגבלות". 

 

הוא הוסיף כי "אלון מבייש בהתנהגותו את מוסדותיה הנבחרים של המדינה, ומשחק במחבואים. מוטב לו שלא יחצה קו אדום בפוליטיקה הישראלית. מעשים אלה רק מגבירים את המיאוס של הציבור מנבחריו".

 

עם זאת ציין הרצוג כי גם לשרון כדי לנסות להגיע לפשרה. "לתוכנית אולי יהיה רוב, אך לא יהיה רוב לממשלת אחדות. כולנו יודעים שאף אחד לא יישאר בעזה, אך כל עוד חיים שם אנשים, יש לתת להם פתרון מכובד".  


אלי יצפאן מחקה את אריאל שרון
איך אדע שאתה לא יצפאן? (צילום: ערוץ 3)

 

תחילה סירב אלון להגיע לפגישה עם ראש הממשלה, אריאל שרון, בטענה שאינו מעוניין לקחת חלק ב"מלחמה הפסיכולוגית שמנהלת לשכת שרון כדי להשיג רוב מלאכותי לתוכניתו". 

 

לאחר מכן ניסה ראש הממשלה ליצור עם אלון וליברמן קשר טלפוני כדי להודיע להם אישית על הפיטורים. בלשכת ראש הממשלה טוענים כי בעוד ליברמן סירב לקבל את השיחה, אלון דווקא עלה לקו והטיח בפני שרון: "איך אני אדע שזה אתה ולא יצפאן?", וטרק את השפופרת.  

 

לאחר מכן נשמעו הערכות כי אלון הגיע להתנחלות נצרים, אולם דוברו סירב להכחיש או לאשר. לאחר מכן, נעלמו עקבותיו, ואיש לא ידע בוודאות היכן נמצא השר סרבן הפיטורין, שהודיע כי הוא מתכוון להשתתף בהצבעה מחר על התוכנית. בסוף השבוע נפוצו שמועות שאלון נראה במלון הייאט בירושלים, שהתבררו כנכונות.

  

השר אלון אמר בתגובה לכוונה לפטרו: "ראש הממשלה עושה צעדים אנטי-דמוקרטיים שמבזים את שלטון החוק ואת הניסיון לנהל ממשל תקין בישראל".

 

אלון הוסיף כי אינו מתכוון להקל על ראש הממשלה, "בניסיון להשיג רוב מלאכותי, ולהרוס את ארץ ישראל". לדברי אנשיו, בכוונתו להגיע לישיבת הממשלה ולהצביע נגד התוכנית.  


פורסם לראשונה 05/06/2004 18:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
סרבן פיטורים. אלון
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: איי פי
לא יצפאן. שרון
צילום: איי פי
צילום: לע"מ
ההתחמקות לא תעזור. חריש
צילום: לע"מ
צילום: אתר הכנסת
התנהגות ילדותית. ח"כ הרצוג
צילום: אתר הכנסת
מומלצים