שתף קטע נבחר

פיטורים בלי סיבה

השיקולים לפיטורי שרים צריכים להיות עניינים, ומצויים בתוך מתחם הסבירות. משנבחרה הממשלה והמשרדים חולקו לשרים והממשלה זכתה לאמון הכנסת, החוק אינו מסמיך את ראש הממשלה לפטר שר רק משום שהוא חולק על עמדתו האישית

פיטוריהם של השרים בני אלון ואביגדור ליברמן על ידי ראש הממשלה מעלים שאלות חשובות בתחום המשטר הדמוקרטי של מדינת ישראל.

 

ראוי לזכור כי מדינת ישראל היא דמוקרטיה חוקתית, אשר שלוש הזרועות הממשליות שלה - הכנסת, הממשלה ובית המשפט - מאזנות זו את זו וכפופות לחוקה או לחוקי יסוד.

 

בראש הרשות המבצעת עומד ראש ממשלה אשר בחירתו שוב אינה ישירה אלא הוא נבחר על ידי מפלגתו וסמכויותיו קבועות כיום בחוק יסוד: הממשלה. יש לשים לב כי על פי החוק מי שאחראי כלפי הכנסת וצריך גם לקבל את אמונה, זו הממשלה כולה, לא רק ראש הממשלה. גם שינוי במבנה הממשלה צריך לקבל את אישור הכנסת. המשטר הדמוקרטי שלנו אינו מאפשר לראש הממשלה לשנות את מבנה הממשלה כראות עיניו.

 

חוק יסוד הממשלה אמנם מאפשר לראש הממשלה לפטר שרים, אך זאת רק אם נוצרו העילות הראויות לכך. ראש הממשלה הוא ראשון בין שווים, אבל הוא לא כל יכול, והוא לא בעל שלטון יחיד. דעתו חשובה, אך מה שחשוב יותר זו עמדת הממשלה,אשר רק היא נושאת באחריות כלפי העם והכנסת. החלפת שר אפשרית רק אם ניתן להסביר זאת בכישלונו של השר המופקד על משרד מסוים, להגשים את מדיניות הממשלה בתחום משרדו, או אם אותו שר פועל בניגוד לעמדת הממשלה.

 

השיקולים לפיטורי שרים צריכים להיות עניינים, ומצויים בתוך מתחם הסבירות. משנבחרה הממשלה והמשרדים חולקו לשרים והממשלה זכתה לאמון הכנסת, החוק אינו מסמיך את ראש הממשלה לפטר שר רק משום שהוא חולק על עמדתו האישית, לפני שעמדה זו זכתה לאישור הממשלה, ברוב קולות.

 

אין להניח כי ראש הממשלה יורשה לפטר שרים רק מפני שהם מתנגדים לדעתו, מצב כזה יכול להביא לשלטון טוטליטארי - והוא בוודאי אינו הולם את המשטר הדמוקרטי של מדינת ישראל.

 

לו היינו מקבלים כי ראש הממשלה מוסמך לפטר כל שר שאינו רואה עין בעין עימו את התנהלותם של הדברים, היינו מהר מאוד מגיעים למשטר של אדם אחד אשר הממשלה היא כסות לרצונו ובוודאי שאז לא היינו נמצאים עוד במשטר דמוקרטי. הממשלה נבחרה כדי להיות קולקטיב וככזו היא מקבלת את החלטותיה ברוב דעות, כשעמדת ראש הממשלה אין לה כל מעמד מיוחד.

  

גם כאשר מדובר בדברים הקובעים את גורלנו, ראוי לאפשר לשרים לומר את דבריהם ואם הדברים אינם נושאים חן בעיני ראש הממשלה, הרי הדרך היא לא בפיטורי שרים אלא בהחזרת המנדט לעם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
פרופ' עמנואל גרוס
צילום: צביקה טישלר
צילום: סבסטיאן שיינר
אלון. מפוטר 1
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: ישראל מלובני
ליברמן. מפוטר 2
צילום: ישראל מלובני
מומלצים