שתף קטע נבחר

הוגשו כתבי אישום נגד 5 חברי חוליית הטרור בצפון

מכתב האישום נגד חברי החוליה, ערבים ישראלים, שנחשפה לאחר הפיגוע בבית רימון, עולה כי הם התכוונו לחטוף אנשי ביטחון. לפי כתב האישום, הם גם התכוונו לצלם את הפיגוע בבית רימון עבור תחנת אל ג'זירה, אולם לבסוף הדבר לא יצא לפועל. במערכת הביטחון אמרו כי מדובר באחת החוליות המסוכנות שידעה המערכת

לבית המשפט המחוזי בנצרת הוגשו היום (ב') כתבי אישום נגד חמישה ערבים ישראלים, על חברות בחוליית טרור. פיגוע הירי בצומת בית רימון אל עבר רכב של לוחמי מג"ב, הוא שהביא לחשיפת החולייה, המכונה "חופשיי הגליל".

 

חברי החוליה הם מכפר כנא ומכפר מנדא, וביניהם גם שני קטינים. הם נאשמים בקשירת קשר לביצוע פשע בנסיבות מחמירות, פעילות בארגון טרוריסטי, התאחדות בלתי מותרת, ניסיון לחטיפה בנסיבות מחמירות ועוד.

 

מכתב האישום עולה כי סמוך לחודש אוקטובר 2002 פנה אחד הנאשמים, עלא מוסא, צעיר בן 23 מכפר מנדא לחבר אחר בחולייה, מוחמד חטיב, והציע לו להקים התארגנות חשאית שתעסוק בהסתה וחלוקת כרוזים על רקע אידאולוגי.

 

חטיב נעתר לבקשה והשניים פנו לחבר נוסף, מוחמד ענבתאוי, צעיר בן 20 מכפר כנא שהסכים להצעה והחל ליטול חלק בפעילות הארגון. השלושה פעלו לגייס לארגון צעירים נוספים וסוכם ביניהם שכדי לשמור על חשאיות יכונו בשמות בדויים.

 

עוד עולה מכתב האישום כי עד לאפריל 2003 כללה פעילות החולייה השתתפות בהפגנות, חלוקת כרוזים וכתיבת סיסמאות על קירות. החל מחודש מאי 2003 החריפו חברי הארגון את פעילותם. הם קשרו קשר לחטוף ולרצוח אנשי ביטחון כדי לקחת מהם את נשקם ולבצע פיגועים. בארבע הזדמנויות שונות יצאו השלושה לנסות ולבצע את זממם.

 

בסופו של דבר השתמשו חברי הארגון בנשק מסוג אם-16, הוא נשקו של החייל אולג שייחט ז"ל, ועם נשק זה ביצעו ב-18 באפריל פיגוע ירי. בפיגוע, בו השתתפו עלא מוסא ומוחמד חטיב, נהרג חטיב מאש כוחות הביטחון.

 

"החדירו סכין לקניון"

 

בהזדמנות אחרת, תוך גיוס שלושה חברים נוספים לחוליה, ביניהם שני קטינים, הם שלחו את אחד הנערים לקניון לב המפרץ במפרץ חיפה, הפקידו בידיו סכין ובדקו אם הוא מצליח להחדירה לשטח הקניון. זאת, כחלק מהאימונים אותם הם העבירו לצעירים שבחוליה. הוא אכן הצליח לעשות זאת.

 

חברי החולייה נאשמים גם ביידוי בקבוקי תבערה אל עבר רכבי ביטחון. הם גם דאגו להכין כלי נשק מאולתרים כדי להוסיף ולבצע את המשימות העומדות בפניהם.

 

לפי כתב האישום, הם ביצעו את מעשיהם "מתוך מניע של גזענות, ומתוך כוונה לפגוע באנשי ביטחון לאור מדיניות ישראל בשטחים".

 

יום לפני פיגוע הירי בצומת בית רימון, התנקשה ישראל במנהיג החאמס בעזה, עבד אל עזיז רנטיסי. למחרת הודיע חטיב לעלא: "אני מודיע לענבתאוי שאנחנו חטפנו ורצחנו את החייל אולג שייחט ולקחנו ממנו את נשקו, רובה אם-16". במהלך שיחתם מחליטים השניים כי באמצעות נשק זה יבצעו פעולות נקם על מותו של רנטיסי.

 

בשל הסיכון הרב שהיה כרוך בפעולה אותה ביקשו לבצע הכין מבעוד מועד עלא צוואה והטמין אותה בכיסו. עוד עולה מכתב האישום כי על פי התכנון, אמורים היו עלא וחטיב לצלם במצלמת וידיאו את הפיגוע ולשלוח את הצילום מאוחר יותר לרשת אל ג'זירה, אך לבסוף זה לא יצא לפועל.

 

במהלך הפיגוע ירו חטיב ועלא 29 כדורים אל עבר השוטרים. במהלך חילופי היריות נפצע עלא ברגלו וחטיב נהרג. אירוע זה הביא למעצרם של כלל חברי החולייה שהודו במיוחס להם.

 

"כשל מודיעיני"

 

מאז חשיפת החוליה, במערכת הביטחון מנסים להתמודד עם השאלה כיצד קרה שבמשך שנה ותשעה חודשים פעלה בתוך שטח ישראל חוליית טרור מהחמורות אותן ידעה המערכת וכוחות הביטחון לא ידעו על כך דבר. 

 

כשנחשפה החוליה אמרו אנשי הביטחון כי "יש פה כשל מודיעיני שיש לתת עליו את הדעת". אחרים הוסיפו כי "מקרה זה מלמד כי ייתכן ופועלות חוליות נוספות בשטח שהמערכת אינה מודעת לקיומן".

 

אחד ההסברים של מערכת הביטחון להצלחת החוליה היה כי "מדובר בחוליה בעלת רמת מידור גבוהה במיוחד".

 

"בסך הכל עשינו ספורט"

 

הנאשמים הבוגרים שבו וטענו כי לא עשו דבר ממה שמיוחס להם. עלא מוסא אמר בהתייחסו לפיגוע הירי בבית רימון: "בסך הכל עשינו שם ספורט. המשטרה והשב"כ שמו לנו את הנשק ביד".

 

ענבתאוי, החשוד גם בפרשת חטיפתו ורציחתו של החייל אולג שייחט, אמר כי הוא חף מפשע: "הפעילו עלי לחץ, איימו להרוס לי את הבית לכן הודיתי". לדבריו, חטיב שנהרג בפיגוע הירי, ידע הכל "הוא לקח אותי לקבר של החייל".

 

עורך דינו, רפי מסלאחה אמר: "הפרקליטות טוענת כי הראיות נגדו זהות לעוצמת הראיות הקיימות בתיק נגד שלושת הנאשמים הראשונים בפרשה ומכאן הנוסחה ברורה, שגם בהקשר זה הוא ישוחרר ולא יוגש נגדו כתב אישום".

 

אחר מעורכי הדין המייצג את אחד הקטינים, עו"ד אליאס אבו עטא, אמר כי עוצמת הראיות בתיק חלשה. "מדובר מתיק הבנוי על הודאות ולא על ראיות. הודאות מהן חזרו הנאשמים. הקטין הודה תחת לחץ נפשי".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: עמית מגל
מוחמד חטיב
צילום רפרודוקציה: עמית מגל
צילום: רוני שיצר
עלא מוסא
צילום: רוני שיצר
מומלצים