שתף קטע נבחר

שאלות על ים

למה הגלים לבנים? האם יש הפרשי גובה בתוך המים? למה הים מלוח?

גלים גלים

למה כשהגלים בים נשברים, המים נראים לבנים? צבע של משהו הוא בעצם קרני האור שמוחזרות ממנו. כל עצם מואר, בולע חלק מהאור ומחזיר, או מפזר, חלק אחר ממנו. עבור קרן האור, בועות של מים הן כמו חלקיק גדול מאד ביחס לאורך הגל של קרן האור וכתוצאה, הבועות לא בולעות אלא מפזרות. כיוון שכשהגלים נשברים, המים מתערבבים עם האוויר ונוצרות בועות רבות, כל אורכי הגל של האור מתפזרים באופן שווה – כך שהכל מתערבב בחזרה לאור לבן.

ותודה לאמיר מורד משוהם על השאלה.

 

בין מפלס למפלס

האם בין הים התיכון וים סוף יש הפרשי גובה? איך ייתכן הפרש גבהים בין שני ימים המחוברים זה לזה?

בין הים התיכון לים סוף אין הבדלי גובה ניכרים אבל ישנם ימים אחרים (כמו האוקיאנוס האטלנטי והאוקיאנוס השקט שמחוברים בתעלת פנמה) שיש ביניהם הבדלי גובה. למעשה, גם בתוך האוקיאנוס עצמו יש הפרשי גובה בין אזורים שונים, שנובעים מסיבות שונות. הסיבה הראשונה היא הבדלי טמפרטורות. כשהים חם, הצפיפות של המים קטנה, ולכן עמודת המים יותר גבוהה. כך נוצרים הבדלים מדידים, עד הפרשים של מטר ויותר והדבר גורם לזרימה של מים מהאזור הגבוה לאזור הנמוך. עוד גורם הוא הרוח. בקו המשווה הרוח היא תמיד ממזרח למערב, ולכן, יש הרמה של מים בחופים המזרחיים של יבשות ומפלס גבוה יותר. גורם שלישי – המגנטיות של כדה"א: במקומות שבהם הקרום דק, כוח המשיכה גדול יותר, ואז המים יותר נמוכים שם, אפילו עד 10 מ'!

ותודה לשרון מאזור הצפון על השאלות.

 

לא רק דמעות הן מלוחות

למה הים מלוח? כי מים הם חומר ממיס והם ממיסים מלחים ומינרלים מהאבנים שמסביב במהלך תקופות גיאולוגיות ארוכות. בנוסף לכך כשהמים מתאדים מהים, המלח לא מתאדה, לאט לאט הוא מצטבר ומוסיף מליחות למים.

ותודה לנועה לב מתל-אביב על השאלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כשטל ברמן פגש את ד"ר טל ברמן
הים נהיה נמוך פה וגבוה שם
צילום: איי פי
אבל הגלים נשארו לבנים ומלוחים
צילום: איי פי
מומלצים