שתף קטע נבחר

רבני המפד"ל מתלבטים; מסתמן רוב להצעת הפשרה

ח"כ סלומיאנסקי הציע פשרה: המפד"ל תישאר שלושה חודשים נוספים בתוך הממשלה ולאחר מכן תדון שוב בפרישה. אמש דנו רבני הציונות הדתית בהצעה אך לא הכריעו. היום ישובו לדון בנושא. וברקע: השר נתניהו פועל להישארות המפד"ל בממשלה ומועצת יש"ע מנסה לזרז פרישה

בדרך לפשרה במפד"ל? יו"ר הסיעה, ניסן סלומיאנסקי, ניסה אמש (יום ב') להשיג הסכם בין השרים אורלב לאיתם במטרה למנוע קרע בתנועה. הסיעה טרם הגיעה לפשרה ותתכנס היום שוב. 

 

בפגישה עם רבני הציונות הדתית, הרב מרדכי אליהו ואברהם שפירא, ניסו חברי הסיעה להגיע לפשרה לגבי המשך דרכה של המפד"ל ולגבי הצעתו של סלומיאנסקי. גם שר האוצר בנימין נתניהו נפגש אתמול בצהריים עם הרב שפירא, בניסיון להשפיע על עמדתו. בשבוע שעבר נועד נתניהו עם הרב אליהו למטרה זהה.

 

לאחר כשעתיים של דיונים, במהלכם הציגו חברי הסיעה את עמדתם, סירבו הרבנים להכריע בסוגיה. אי לכך אמורה הסיעה, כאמור, להתכנס על מנת לדון שוב בהצעת הפשרה של יו"ר הסיעה.

 

גורמים במפלגה העריכו הלילה כי יש בסיעה יש רוב להצעת הפשרה. שני המתנגדים לפי שעה הם יו"ר המפלגה, אפי איתם, והרב יצחק לוי. 

 

סלומיאנסקי אמר ל-ynet בתום הישיבה: "שמענו את מה שהיה לרבנים לומר, ומחר אני מכנס את הסיעה על מנת לדון ולראות איך מתקדמים הלאה. אני לא יודע לומר אם היתה ישיבה מתוחה או לא, כי לפעמים עם הרבנים זה יותר קשה. לא תמיד פשוט להבין למה הם

מתכוונים. יש כאלה שמגיעים עם ציפיות מסויימות, והציפיות לא תמיד מתממשות".

 

יוזמת סלומיאנסקי

 

על פי הצעתו של סלומיאנסקי, המפד"ל תישאר שלושה חודשים נוספים בתוך הממשלה, ומשם תנסה להשפיע על שרון. ואם תיווכח כי תוכניתו של שרון לא משתנה - תדון שוב בפרישה. אחר הצהריים הציג סלומיאנסקי את תוכניתו בפני חברי סיעתו.

 

השר אורלב קיבל את הצעת סלומיאנסקי. לעומתו, דחה השר איתם את הפשרה, אולם אם הרבנים יכריעו בעד הצעת הפשרה, צפוי גם השר איתם לקבל אותה והוא יישאר זמנית בממשלה.

 

בכל מקרה, צפוי שההכרעה תעבור למרכז המפד"ל, שם זוכה אורלב לתמיכה. עם קבלת ההחלטה ההיסטורית בממשלה על תוכנית ההתנתקות, צף אל פני השטח קרע בהנהגת התנועה בין אפי איתם לזבולון אורלב. שני השרים התנגדו בממשלה, אך בעוד אורלב דורש להישאר, איתם תובע לפרוש. הסיעה תצטרך גם להחליט אם ומתי יתכנס מרכז המפלגה על מנת להכריע בסוגיית הישארות המפד"ל בממשלה.

 

בתוך כך, קראה אמש מועצת יש"ע למפד"ל לפרוש לאלתר מהממשלה. בהודעה שפרסמה המועצה, נאמר כי על המפד"ל לפרוש מהממשלה, כי "שקיבלה החלטה לעקור ולהחריב יישובים בארץ ישראל".

 

אורלב מזהיר מכניסת העבודה

 

לאחר אישור תוכנית ההתנתקות בממשלה הדגיש השר אורלב כי יציאת המפד"ל מהממשלה תגרום להפלת ממשלה ימנית ולאומית ותכניס לממשלה את מפלגת העבודה: "ממשלה של ליכוד, שינוי ועבודה תבצע את תוכנית ההתנתקות הגדולה של ראש הממשלה, ותרחיב זאת גם ליהודה ושומרון".

 

על פי אורלב, "החלטת הממשלה מהשבוע אינה פוגעת בערכים הבסיסיים של ארץ ישראל, ועל המפד"ל לשקול בחיוב להישאר בה, כדי להיאבק על מניעת ההחלטה על פינוי היישובים בעוד כשנה".

 

יו"ר המפד"ל, השר אפי איתם, מסר הודעה חריפה בעקבות הכרעת הממשלה, אך לא הודיע על פרישתו: "שום מכבסת מילים לא תוכל להלבין את אחת ההחלטות השחורות של מדינת ישראל, שמשמעותה הקמת מדינת טרור חמאס על מגש של דם יהודי. אנחנו לא נתייאש ביום הזה. רבים מאוד אמרו לא במפורש לראש הממשלה. לא המפד"ל, ולא אף אדם יתן ידיו לממשלה שקיבלה החלטה נוראה שכזו".


פורסם לראשונה 07/06/2004 20:35

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
אורלב ואיתם. פשרה?
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אתר הכנסת
סלומיאנסקי. ה"לבני" של המפד"ל?
צילום: אתר הכנסת
צילום: זום 77
הרב מרדכי אליהו
צילום: זום 77
מומלצים