שתף קטע נבחר

פורז: לתת מעמד חוקי לעובדים זרים שילדיהם לומדים בארץ

שר הפנים תומך במתן מעמד חוקי לילדי עובדים זרים בני שמונה ומעלה, וכן להוריהם, עד תום תקופת הלימודים של הילדים במערכת החינוך. לדבריו, "הם מנותקים לחלוטין מארץ מוצאם, והחזרתם לשם היא כמו הגליה תרבותית"

שר הפנים אברהם פורז אמר הבוקר (יום ג') בישיבה משותפת של ועדת החינוך והתרבות של הכנסת והוועדה לנושא עובדים זרים, כי הוא תומך במתן מעמד חוקי לילדי עובדים זרים בני שמונה ומעלה, וכן להוריהם, עד תום תקופת הלימודים של הילדים במערכת החינוך.

 

פורז הוסיף, כי כבר נתן הוראה למשטרת ההגירה לא לגרש הורים לילדים שלומדים במערכת החינוך בני שמונה ומעלה.

 

לדברי פורז, הוצגו בפניו נתונים סותרים לגבי מספר ילדי העובדים בישראל. החישוב שערך מינהל האוכלוסין במשרד הפנים, מתבסס על רישום של כל מי שנולד בישראל בעשור האחרון ולא ניתן לו מספר תעודת זהות. המנהל מתייחס לכל ילד כזה כאל ילד של עובד זר. אך פורז הגדיר זאת כטעות חמורה, ואמר שיכולים להיכלל בתוך הערכה זו גם ילדי דיפלומטים, ילדי שליחים וילדי פלסטינים שנולדו בבתי חולים ישראלים.

 

"לפי ההערכות, יש פחות מאלף ילדי עובדים זרים בני שמונה ומעלה שנמצאים במערכת החינוך או שכבר סיימו את מערכת החינוך. צריך לבצע לגליזציה לילדי העובדים הזרים. הם מנותקים לחלוטין מארץ מוצאם, והחזרתם לשם היא כמו הגליה תרבותית", אמר שר הפנים.

 

פורז אמר עוד, כי לגבי ילדים בגילאי 3-5 ופחות מכך, "אין בעיה לגרש. בגיל חמש נעקרתי ממולדתי ההיסטורית, רומניה, והגעתי למולדתי הדוויה, ישראל. תוך חודשיים ידעתי עברית. אני לא זוכר את זה כטראומה שהרסה לי את החיים".

 

השר הסביר, כי לפי החלטת הממשלה הוקמה ועדת שרים בנושא מינהל האוכלוסין, שכבר קיימה שתי ישיבות בנושא ילדי עובדים זרים. הוועדה אמורה לקבל החלטה בחודש הקרוב.

 

"יש לי קרב לא פשוט בוועדה. יש שרים שטוענים שמתן מעמד חוקי יפגע באופי היהודי של המדינה. אך מדובר רק בכמה מאות ילדים", הסביר פורז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
לתת מעמד חוקי להורי תלמידים (ארכיון)
צילום: דודו פריד
צילום: שאול גולן
החזרה לארץ המוצא - "הגליה תרבותית"
צילום: שאול גולן
צילום: אבי כהן
"בגילאי 3-5 אין בעיה לגרש" (ארכיון)
צילום: אבי כהן
מומלצים